Zatiahnuté
Bratislava
Zoja
8.2.2025
Poisťovňa nemôže pre Samka so svalovou dystrofiou schváliť všetky pomôcky
Zdielať na

Poisťovňa nemôže pre Samka so svalovou dystrofiou schváliť všetky pomôcky

SLOVENSKO / Už niekoľko mesiacov otec Samka, ktorý má svalovú dystrofiu bojuje o preplatenie opravy svojho špeciálne upraveného elektrického vozíka, za ktorý si navyše sám musel zaplatiť viac než polovicu. Problém je, že dostal inú pomôcku, ktorá sa dostáva pri trvalej odkázanosti a ktorú potreboval, a tak na papieri už elektrický vozík ako úplne imobilný nepotrebuje.

​Otec na tomto ukazuje, že nestačí, že pacient niečo skutočne veľmi potrebuje, navyše musí vedieť kľučkovať v legislatíve, aby to aj dostal. Dvoch súrodencov so svalovou dystrofiou už môžete poznať z reportáží TV JOJ.

Pokiaľ by sa Samkovi vozík pokazil, nedostane sa z domu

Rodičia sú ich druhé ruky a nohy. Mama s otcom vstávajú aj v noci najmenej štyrikrát, aby ich v posteli otočili. Sami žiaden pohyb neurobia. Ich špeciálne upravené vozíky, ktoré ešte dokážu ovládať rukou, sú ich spojením so svetom, kamarátmi či školou. A práve Samkov vozík nutne potrebuje opravu. "Problém je s tým, že mu to môže zatiecť cez ten hlavný ovládač a okolo joysticku, kde to je popraskané, tým pádom zoskratuje celý vozík," priblížil Zdeněk Haviernik, otec detí so svalovou dystrofiou.

Samko strávi väčšinu dňa vo vozíku. Pokiaľ by sa mu pokazil, z domu sa sám nedostane. Navyše na väčšiu časť vozíka špeciálne upraveného pre ich potreby si museli zohnať peniaze sami. "Zdravotná poisťovňa dopláca zhruba 3 700 eur. Vozík stál 8 600, takže väčšiu časť hradí poistenec," priblížil otec. 

Vozík alebo posteľ 

Zo zdravotnej poisťovne im ale opakovane prišlo zamietnutie opravy za asi päťsto eur. "To nás naozaj mrzí, že sme nemohli vyhovieť žiadosti. Dôvod vyplýva z toho, ako sú nastavené kritériá na úhradu takýchto opráv. Tieto kritériá nastavuje ministerstvo zdravotníctva," priblížil Matej Štepianský, hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera.

Samkovi totiž schválili najskôr vozík a potom aj polohovaciu posteľ, keďže obe veci potrebuje. V zmysle zákona sa takáto posteľ schvaľuje pri odkázanosti na trvalé používanie lôžka. Inými slovami, keď je človek pripútaný na lôžko. V tej chvíli oficiálne stratil nárok na elektrický vozík a teda aj na jeho opravu.

"Oprava bola odmietnutá nie preto, že by poistenec nemal na ňu nárok, ale kvôli tomu, že podľa najnovšej lekárskej správy sa zdravotný stav pacienta zhoršil natoľko, že nebol schopný vozík danej kategórie ovládať. Nie je preto možné uhradiť opravu pomôcky, ktorú poistenec preukázateľne nemôže používať," informoval Andrej Wallner, hovorca ministerstva zdravotníctva.

"Je absurdné, že sa neberie ohľad na to, čo pacient potrebuje, ale na zákon, ktorý na prípad, ako je môj syn, nemyslí," vysvetľuje otec. "Je to hlúposť, pretože ta svalová dystrofia, lebo synovia majú svalovú dystrofiu, oni potrebujú nielen tú dennú pohyblivosť, samostatnosť na tom elektrickom vozíku, ale potrebujú aj polohovanie, preto by mali mať nárok automaticky na všetky veci, ktoré sú ohľadne zdravotných pomôcok," poznamenal otec. "My sme aj o tomto konkrétnom pacientovi komunikovali s ministerstvom zdravotníctva a myslíme si, že je tam možno dôvod, ako sa zamyslieť nad tým, aby sme vedeli aj takýmto pacientom pomôcť," poznamenal Štepianský. 

Rezort neeviduje "prepadanie sitom" v legislatíve 

Ministerstvo reagovalo, že informácie o tom, že niektorí pacienti pri legislatíve prepadajú sitom od poisťovní, nedostáva. Pri všetkom, čo musia riešiť, tak možno budú čeliť problému, že sa Samko nedostane ani do školy. Nárok má vraj teraz na to, aby požiadal o klasický invalidný vozík. "A tým pádom by bol odkázaný len ležať na tej posteli, pretože mechanický vozík kvôli tomu, aké majú kontraktu už nemôžeme používať, musí mať špeciálne upravenú pomôcku," priblížil otec. "My ako zdravotná poisťovňa môžeme vlastne robiť len to, čo nám dovoľuje zákon," dodal Štepianský. 

Zdravotná poisťovňa ponúka príspevok zo svojho grantového programu Bojovníci za zdravie. Ozvalo sa aj ministerstvo práce. Podľa nich je možné požiadať o príspevok na opravu aj u nich. Aj v týchto prípadoch ale nevie, či a kedy bude príspevok schválený. "Nejde o to, aby mal nejaký nadštandard. Ide o to, aby to bolo funkčné," dodal otec.

Príslušný zákon bude ministerstvo zdravotníctva tento rok novelizovať. Či sa plánuje zmena aj pre takéto prípady, ale rezort jasne nepovedal.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy