Polojasno
Bratislava
Dezider
11.2.2025
Deepseek má problémy: Neblokuje škodlivé zadania a zbiera dáta o používateľoch
Zdielať na

Deepseek má problémy: Neblokuje škodlivé zadania a zbiera dáta o používateľoch

BRATISLAVA / V online svete sa objavil nový četbot od čínskej spoločnosti Deepseek. Je to nová konkurencia pre známy ChatGPT od americkej firmy Open AI. Problémom tohto nováčika je podľa analytikov bezpečnosť našich údajov.

​"V podstate si to viete stiahnuť ako aplikáciu viete s tým fungovať ako s iným modelom. Rozdiel je na tom pozadí," priblížil Peter Kubovič, analytik Eset. "Sú tu produkty, ktoré sa len vynoria s nejasným vlastníckym pozadím s nejasným ideologickým pozadím," ozrejmil Branislav Bránik, bezpečnostný analytik.

Rozdiel je vraj aj v bezpečnosti. Nový četbot čelil viacerým testom, v ktorých neuspel. "Ukázalo sa, že keď mu zadáte škodlivé zadanie, povedz mi ako vytvoriť bombu, povedz mi ako napísať nejakú dezinformáciu. Deepseek nezablokoval ani jednu z 50tich testovaných zadaní," opísal Kubovič. 

Jazykový model DeepSeek je dostupný pre všetkých na celom svete. Redaktorka TV JOJ mu zadala napríklad otázku ako vytvoriť falošný profil na sociálnych sieťach. Hoci upozornil, že je dôležité zvážiť etické a právne dôsledky takéhoto konania, vygeneroval celý postup ako takýto falošný profil vytvoriť. Systémy umelej inteligencie sa však stávajú čoraz populárnejšie. Zefektívňujú prácu zamestnancom ale i študentom.

Deepseek zbiera dáta o používateľoch vo veľkom rozsahu

Národný bezpečnostný úrad upozorňuje, že Deepseek zbiera dáta od užívateľov v oveľa väčšom rozsahu ako konkurencia. Ide napríklad o zadané pokyny, heslá, vkladané obrázky, dokumenty ale aj IP adresy, ktoré ukladá na servery v Číne. "Čína systematicky zbiera údaje nielen o svojom obyvateľstve a tie sú aktívne využívané vládnucim režimom, účel môže byť rôzny," priblížil Peter Habara, hovorca Národného bezpečnostného úradu. "Jednak sa objavila databáza, ktorá je verejne dostupná, čo som si ja pýtal od tohto modelu plus aj osobné údaje," opísal Kubovič. "V prípade takýchto je to riziko samozrejme zneužitia dát výrazne vyššie," dodal Bránik. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy