Parkovanie na najväčšom sídlisku na Slovensku je údajne v rozpore so zákonom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Hovoríme o Petržalskom parkovacom systéme, ktorý neprijali prostredníctvom všeobecného záväzného nariadenia. Tvrdí to prokuratúra, podľa ktorej je zároveň nezákonné aj vyberanie pokút.
Za parkovanie v Bratislave môžete zaplatiť až 500 eur
Takmer v celej Bratislave platí celomestský bratislavský systém. Podobne je tomu aj v Petržalke. Na sídlisku ale platí navyše aj Petržalský parkovací systém. "My ako správca komunikácie sme požiadali do dopravné značenie parkovanie pre rezidentov, cestným správnym orgánom nám bolo schválené, čiže je legálne pokiaľ súd neurčí inak," povedal Ján Hrčka, starosta MČ Bratislava - Petržalka. Podľa starostu nie je dôvod na žiadne námietky.
Do sporu vstúpila aj prokuratúra
To si ale nemyslia niektorí ľudia. So svojím podnetom sa preto obrátili na prokuratúru a tá im dala za pravdu. "Vzhľadom k tomu, že tento dokument nebol prijatý zákonným spôsobom zo strany miestneho zastupiteľstva ale bol podpísaný respektíve prijatý len starostom mestskej časti pánom Hrčkom. Tak my tvrdíme, že toto je v rozpore so zákonom," ozrejmil Peter Mihál, prokurátor generálnej prokuratúry SR.
Protestu prokurátora v tejto veci ale nebolo vyhovené. Mestská časť si za svojim parkovacím systém stojí. "VZN-ko je podľa zákona iba ten paragraf 6/a. Čiže vy máte napísané, že ak chcete spoplatniť tak potrebujete prijať všeobecne záväzné nariadenia, ale my sme nespoplatnili, čiže my sme ho nemali prečo prijímať," priblížil Hrčka.
Prokuratúre prekážajú vyberané pokuty
Prokuratúra má ale v tomto zviazané ruky. Ak by sa aj chcela obrátiť na súd - zákon jej to neumožňuje. V prípade takzvaného opatrenia všeobecnej povahy - prokuratúra po nevyhoveniu protestu totiž nemôže ísť so žalobou na súd. Ďalšia vec, ktorá prokuratúre na Petržalskom parkovacom systéme prekáža sú vyberané pokuty. "Podmienky toho parkovania by mali byť účinné všeobecne záväzným nariadením, tak tvrdíme, že aj následné pokuty vyplývajúce z tohto dokumentu sú nezákonné," uviedol Mihál.
Prokuratúra sa preto obrátila na súd, ktorý jej dal za pravdu. V prípade nevyhovenia jej protestu proti uloženiu pokuty je totiž už ale možné podať správnu žalobu na súd. "Sme podali 76 protestov, voči ktorým sme boli úspešní a k dnešnému dňu máme vo 74 veciach vydané právoplatné rozhodnutia o tom, že protestu bolo vyhovené. Tieto pokuty budú aj obyvateľom vrátené," dodal Mihál.
Podľa advokáta nemal na to starosta právomoc
Starosta ale aj od pokút dáva ruky preč. Argumentuje tým, že pokuty vyberá mestská polícia a nie mestská časť. "My nevyberáme pokuty čiže nemáme žiadny príjem z pokút a my nespoplatňujeme, čiže nemáme žiadny príjem zo spoplatnenia," vysvetľuje Ján Hrčka.
"Starosta mestskej časti Petržalky sa rozhodol, že on svojim opatrením zavedie svoj vlastný parkovací systém v Petržalke bez toho, aby na to mal všeobecne záväzné nariadenie, iba svojim opatrením. Takýto postup je v rozpore s cestným zákonom a týmto vlastne starosta mestskej časti Petržalka prekročil svoju právomoc," povedal advokát Michal Maťaš.
"Vzhľadom na zvýšený počet poznatkov týkajúcich sa nezákonnej úpravy regulácie parkovania v obciach a mestách som rozhodol, že v roku 2025 vykoná Generálna prokuratúra SR komplexné previerky stavu zákonnosti tejto oblasti naprieč celým územím Slovenska," uviedol Maroš Žilinka, generálny prokurátor SR na sociálnej sieti.