Národný park Poloniny a aj čemerice purpurové sa pomaly začínajú po zime prebúdzať
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Hoci máme ešte len február, podmienky sú v niektorých častiach Slovenska už niekoľko dní také, že sa nesmelo ozýva jar. V Národnom parku Poloniny sa objavili jej prví poslovia: nádherné čemerice purpurové.
Kvitnutie sa riadi podľa počasia
V Národnom Parku Poloniny sa objavili prví poslovia jary: nádherné čemerice purpurové. "Čemerica patrí k prvým poslom jari v Poloninách, s príchodom jari máme aj čemericu vonku, čo je zvyčajne marec, apríl," uviedla Iveta Buraľová, environmentalistka, Správa NP Poloniny.
Lenže teraz to neplatí. Stačili trošku vyššie teploty, aby sa prvé čemerice sa ukázali ešte na sklonku januára. A je to naozaj rarita. "Je to také až prekvapivé, ale keďže tá príroda sa neriadi kalendárom, ale naozaj tými vonkajšími podmienkami. Tak ja za svoju praxi v január február nie je nepamätám. Pre mňa osobne je to mimoriadna okolnosť," poznamenala Buraľová.
Sme iba kúsok od obce Stakčín v Sninskom okrese a práve toto je tá lokalita, kde kraľuje čemerica purpurová. "V rezervácii grúnik je 4. stupeň ochrany. Je tu najmasovejší výskyt čemerice na Slovensku," priblížil Maroš Vajda, strážca prírody, Správa NP Poloniny.
Rastlina je vysoko toxická
Práve tu v bukovo-dubových lesoch má vďaka presvetlenému prostrediu ideálne podmienky. Je prísne chránená a do záhradiek pri domoch nepatrí. O jej účinkoch vedeli ľudia už v minulosti, a to aj vďaka Alexandarovi Duchnovičovi a jeho kalendáru pre Rusínov z roku 1853. "Opisuje ju ako čierny tulipán, že je to veľmi krásna rastlina, a že ju využívajú gazdovia pri neduhoch dobytka. Celá rastlina je vysoko jedovatá," opísala Buraľová.
A že jar sa nezadržateľne blíži, to dokazuje nielen čemerica. "Ozývali sa nám už večer netopiere, v lesoch už vykúkali obojživelníky," dodala Buraľová. "Teplota akonáhle sa zvyšuje, tak u nich sa ten metabolizmus obnovuje. Ale keďže nelieta ešte potrava v takom množstve ako by mala, tak tie netopiere určite upadnú ešte do zimného spánku a prečkajú týždeň alebo dva. Pokiaľ sa neoteplí," doplnil prírodovedec Miroslav Fulín.