Jasno
-3°
Bratislava
Vlasta
19.2.2025
Kybernetické útoky narastajú: Stredoškoláci si vyskúšali obranu v praxi
Zdielať na

Kybernetické útoky narastajú: Stredoškoláci si vyskúšali obranu v praxi

SLOVENSKO / Kybernetické útoky sú čoraz častejšie a premyslenejšie, čo ukázal aj nedávny útok na kataster. Preto je nevyhnutné vychovávať odborníkov na kybernetickú bezpečnosť. Mladí ľudia, vrátane stredoškolákov, si mohli počas súťaže vyskúšať, aké náročné je brániť sa proti reálnym hrozbám.

"Na Slovensku máme rapídny nedostatok odborníkov na kybernetickú bezpečnosť, preto je nutné si ich aj takýmto spôsobom vychovať," hovorí expert na kybernetickú bezpečnosť Michal Korchaník.

Pozreli sme sa na to, ako taký kybernetický útok prebieha

"Toto je v podstate realisticky tréning, kde majú obranné tímy možnosť vyskúšať si, aké je to brániť sa voči realistickým útokom.," vyjadril sa odborník Pavol Draxler. "Sú to presne také isté útoky, ako prebiehajú v reálnom svete." 

Zo 109 tímov sa do finále dostali tri tímy, ktoré neboli zložené len z profesionálov, ale prebojovali sa tu aj šikovní stredoškoláci a stredoškoláčky. "Každý z tých tímov dostal vlastné virtuálne prostredie," ozrejmil riaditeľ Výskumu a vývoja v kybernetickej bezpečnosti Peter Kleinert.

"Chcú sa nám dostať do firmy a ukradnúť nám nejaké citlivé informácie a my im v tom musíme zabrániť pomocou rôznych softvérov," hovorí študentka Lívia Samolejová.

"Ukazujú, ako sa vedia brániť, ako vedia vyšetrovať takéto incidenty a ako sa vedia postarať o bezpečnú infraštruktúru v spoločnosti," povedal Korchaník. Aj v reálnom živote používajú útočníci premyslené útoky.

"Cez heslo používateľa sa cez vzdialený prístup vie dostať útočník ku mailom, vie poslať emaily, čítať si ich, tým pádom sa vie dostať ku rôznym neverejným informáciám a prenikať ďalej do firmy," uviedol  Kleinert.

"Snažia sa otvoriť komunikáciu s obeťou a donútiť ju, aby klikol na nejaký link alebo aby si stiahol nejaký škodlivý kód, ktorým ovládnu jeho počítač," dodal Draxler.

Populárne sú aj útoky, kedy vám útočník zašifruje údaje, ku ktorým sa už následne neviete dostať

Aby ste sa efektívne bránili, netreba všade používať rovnaké heslo a najmä nezabúdajte pravidelne aktualizovať počítač. "Aktualizácie určite nie sú na škodu, je to to najlacnejšie, čo môžete spraviť, aby ste eliminovali zbytočné množstvo zraniteľnosti, pretože opravujete tieto zraniteľnosti," hovorí Korchaník.

Vhodnou prevenciou je aj silné heslo zložené napríklad so zdanlivo nesúvisiacich slov a znakov - napr. knihastromstrana.456. "To je mnemotechnicky ľahko zapamätatelné, je dostatočné dlhé a ťažko uhádnuteľné," dodal Korchaník.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy