Spisovateľky žiadajú odsúdiť násilie na ženách. Verejným činiteľom napísali otvorený list
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Nedávno napísal otvorený list aj Andrej Danko
SLOVENSKO / Spisovateľky pôsobiace na Slovensku a v zahraničí sa rozhodli verejne vyjadriť svoje znepokojenie nad narastajúcim počtom nenávistných prejavov, ktoré v posledných rokoch získavajú na intenzite.
Tieto prejavy, často priamo vyzývajúce na fyzické alebo psychické násilie voči ženám, sa vyskytujú čoraz častejšie a čoraz viac sa týkajú aj verejných činiteľov, politikov, novinárov a ďalších osobností, ktoré pôsobia v oblasti politiky, médií a ďalších sfér spoločenského života.
Autorky varujú pred nebezpečím
Nenávistné prejavy podľa nich predstavujú nebezpečenstvo pre slobodnú a demokratickú spoločnosť, najmä keď pochádzajú od verejných činiteľov, politikov alebo z tzv. alternatívnych médií. Často sa skryto podporujú mizogýniou, sexismom a násilím, vytvárajú nebezpečný trend, ktorý ohrozuje nielen postavenie žien, ale aj celkové spoločenské zdravie.
"Podobné prejavy nielenže znevažujú ženy, ale ich aj priamo ohrozujú, pretože prispievajú k atmosfére strachu a neistoty a zároveň sú predstupňom priamych fyzických útokov, ku ktorým často povzbudzujú, ba aj priamo vyzývajú," uvádzajú v liste.
Ohrozené sú základné hodnoty
Autorky zdôrazňujú, že v spoločnosti, kde sa podporuje násilie a nenávisť, je ohrozená nielen rovnosť, ale aj základné hodnoty, ako sú úcta, rešpekt a vzájomná dôstojnosť. Preto je nevyhnutné, aby sme v žiadnom prípade nepripustili, aby verejní činitelia, ktorí podporujú a šíria mizogýniu alebo násilné prejavy, mali miesto v politickom a verejnom živote.
V liste sa odvolávajú aj na nedávnu tragédiu v Spišskej Starej Vsi. "Nedávnym dôsledkom šírenia nenávisti voči ženám bola aj tragédia v Spišskej Starej Vsi, kde boli na pôde strednej školy po predchádzajúcich vyhrážkach zavraždené dve ženy," píšu v liste.
Apelujú aj na situáciu v literárnom prostredí
Zároveň spisovateľky upozorňujú na aktuálnu situáciu v slovenskom literárnom prostredí, kde vymenovanie spisovateľa Gustáva Murína do funkcie riaditeľa Slovenského literárneho centra vyvolalo znepokojenie. Jeho tvorba a predchádzajúce reakcie na problematiku násilia na ženách sú považované za nevhodné a nezlučiteľné s hodnotami ochrany práv žien.
Na záver apelujú na všetkých občanov, aby stáli jednotne proti násiliu a nenávistným prejavom, a to nielen voči ženám, ale aj voči menšinám a znevýhodneným skupinám. "V tomto znepokojivom kontexte spisovateľky požadujú, aby sa verejní činitelia jasne postavili proti mizogýnii a násilným prejavom, a to nielen slovami, ale aj konkrétnymi činmi, ktoré podporia spoločenský konsenzus v boji proti násiliu v akejkoľvek podobe," dodávajú v liste.
Otvorený list v celom znení si môžete prečítať tu:
Vážení politici a političky, vážené verejné činiteľky a činitelia,
my spisovateľky pôsobiace na Slovensku i v zahraničí, píšuce v slovenčine i v cudzích jazykoch vrátane jazykov menšín žijúcich na Slovensku vyjadrujeme hlboké znepokojenie a nesúhlas s narastajúcim počtom čoraz intenzívnejších nenávistných prejavov často priamo vyzývajúcich na fyzické alebo psychické násilie voči ženám všeobecne i voči konkrétnym osobám z oblasti politiky, médií a ďalších sfér spoločenského života, a to zo strany verejných činiteľov, politikov, ale najmä tzv. alternatívnych médií.
Niektorí predstavitelia verejného života sa neštítia odpútavať pozornosť verejnosti od aktuálnych problémov a obracať všeobecnú frustráciu proti ženám vo významných funkciách, pričom cieľmi sa často stávajú verejne činné ženy, ktoré sa neboja vystúpiť na obranu ľudských práv, menšín, ľudí zo znevýhodnených skupín či na obranu demokracie, práva a spravodlivosti. Podobné prejavy nielenže znevažujú ženy, ale ich aj priamo ohrozujú, pretože prispievajú k atmosfére strachu a neistoty a zároveň sú predstupňom priamych fyzických útokov, ku ktorým často povzbudzujú, ba aj priamo vyzývajú. Podobné útoky nie sú v našej spoločnosti ničím novým, svoju nevídanú silu nadobudli v ostatných rokoch a v súčasnosti s veľkým znepokojením vnímame ich početnosť a intenzitu. Už počas funkčného obdobia prezidentky Zuzany Čaputovej sme zaznamenávali nevídané útoky na jej osobu a jej rodinu.
Nedávnym dôsledkom šírenia nenávisti voči ženám bola aj tragédia v Spišskej Starej Vsi, kde boli na pôde strednej školy po predchádzajúcich vyhrážkach zavraždené dve ženy. Tento list zverejňujeme pri príležitosti 14. februára, ktorý je v širokej verejnosti obľúbený ako deň zaľúbených, feministické skupiny na celom svete však práve v tento deň oslavujú V-Day (deň verejných hlasov žien proti násiliu, globálne hnutie za ukončenie násilia páchaného na ženách a dievčatách, ktoré založila dramatička a aktivistka Eve Ensler).
Ako spisovateľky na Slovensku tento rok nemáme veľa dôvodov na oslavy. Do verejnej funkcie riaditeľa Slovenského literárneho centra bol vymenovaný spisovateľ Gustáv Murín. Jeho tvorba (Feminizmus ako tretie zlo, SSS, 2024) a jeho reakcie v minulosti na kampaň Piata žena zameranú proti násiliu na ženách by ho mali diskvalifikovať z akejkoľvek verejnej funkcie. Priamym poverením Ministerstva kultúry SR však je riaditeľom v inštitúcii, ktorá má ako štátna agentúra zastupovať spisovateľky a spisovateľov v zahraničí. Čo majú jeho vymenovaním do takejto funkcie očakávať mnohé z oceňovaných a prekladaných slovenských autoriek, ktoré reflektujú postavenie žien a rôzne formy násilia na ženách vo svojich dielach?
Žiadame verejné odsúdenie všetkých násilných a nenávistných prejavov verejných činiteľov, ako aj jasné a jednoznačné vyjadrenie nesúhlasu s týmito prejavmi tak, aby sme sa postavili na stranu osôb a skupín, voči ktorým sú namierené. Žiadame tiež podporovať a presadzovať opatrenia, ktoré budú chrániť ženy pred násilím, diskrimináciou, ako aj dodržiavať a skutočne uplatňovať už existujúcu legislatívu.
Žiadame verejných činiteľov, aby podporovali verejnú diskusiu zameranú proti násiliu akéhokoľvek druhu a napomáhali tak v našej spoločnosti lepšiemu povedomiu o závažnosti a nebezpečnosti týchto prejavov.
Postavme sa spoločne proti násiliu a nenávistným prejavom akéhokoľvek druhu voči ženám, ako aj voči deťom, všetkým menšinám a znevýhodneným skupinám a v žiadnom prípade nepripusťme, aby vo verejných funkciách pôsobili ľudia, ktorí podporujú a šíria mizogýniu a násilné prejavy.
List sme zverejnili v nezmenenej podobe.