Jasno
Bratislava
Cecília
22.11.2024
Sčítanie obyvateľstva: Najmenej ľudí je v Trnavskom kraji
Zdielať na

Sčítanie obyvateľstva: Najmenej ľudí je v Trnavskom kraji

Trnavský kraj mal počas vlaňajšieho sčítania obyvateľov, domov a bytov 554 741 trvalo bývajúcich obyvateľov, čo je najmenej zo všetkých slovenských krajov. Zistený prírastok obyvateľov o 0,7 percenta v období medzi sčítaniami (2001 – 2011) je po Prešovskom a Košickom kraji tretí najvyšší.

Vyplýva to z vybraných definitívnych výsledkov sčítania v roku 2011. Z celkového počtu obyvateľov Trnavského kraja je viac ako polovica žien (51,2 %). V porovnaní so sčítaním pred desiatimi rokmi došlo k ďalšiemu poklesu počtu obyvateľov v predproduktívnom veku (0-14 ročných), rastie podiel obyvateľov v produktívnom veku (15 – 64 ročných) a zvyšuje sa aj podiel obyvateľov v poproduktívnom veku (65 a viacročných).

Zvyšovanie vzdelanosti

Z výsledkov sčítania vyplynulo zvyšovanie vzdelanostnej úrovne obyvateľstva. Rastie počet obyvateľov s vysokoškolským vzdelaním, ale v rámci krajov je v Trnavskom najnižší podiel vysokoškolsky vzdelaných ľudí na počet obyvateľov v kraji. Najpočetnejšími národnosťami sú slovenská a maďarská, k maďarskej národnosti sa najviac obyvateľov prihlásilo v Nitrianskom kraji (24,6 %) a potom v Trnavskom kraji (21,8 %).

Dominuje rímskokatolícka cirkev

Čo sa týka náboženského vyznania, dominantné postavenie má rímskokatolícka cirkev. Najviac ľudí sa k nej prihlásilo v Nitrianskom kraji (70,5 %), nasledujú Trnavský a Žilinský kraj (zhodne 70,1 %). Sčítanie potvrdilo pokračovanie informatizácie spoločnosti, napríklad prácu s internetom ovláda 54,3 % obyvateľov Trnavského kraja, slovenský priemer je 53,8 %.

ISIFA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy