Slovensko a AI: Pellegrini vidí príležitosť, experti zas váhajú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Prezident Peter Pellegrini absolvoval nedávno samit v Paríži, na ktorom predstavil projekty ako sa Slovensko napojí na umelú inteligenciu. Potenciál vidí na troch ministerstvách, a tie sa nápadu nebránia, odborníci sú však po slovenských skúsenostiach s digitalizáciou opatrní.
Ministerstvo školstva
Nápad číslo 1 - s cieľom v novej budove Ministerstva školstva. Predstavte si štátneho avatara, ktorý by vášho syna/dcéru bezúnavne učil matematiku dovtedy, kým by tie rovnice či vzorce do hlavy nedostal.
"Dieťa v hocijakom kúte Slovenska, bez ohľadu na to v akej dedinke sa narodilo alebo z akých sociálnych vrstiev pochádza, mohlo by 24 hodín denne, 7 dní v týždni, mať k dispozícii takéhoto dodatočného učiteľa," hovorí Peter Pellegrini, prezident SR.
Podľa odborníčky môže ísť pri domácej výučbe o značnú pomoc, no varuje, že nám v tejto oblasti chýba pár podstatných medzikrokov. Mnohé školy sú bez pripojenia na internet či digitálne zdatného personálu. "Tí pedagógovia niektorí sú pani učiteľky, ktoré už majú svoj vek, a ťažko sa učia takýmto veciam," tvrdí Soňa Hanzlovičová, odborníčka na školstvo.
"V roku 2025 bude prebiehať historicky najväčšia digitalizácia základných škôl a stredných škôl, do ktorej smeruje 225 miliónov eur. Zabezpečí aj technické zavedenie nástrojov umelej inteligencie," informuje Katarína Kohútiková, hovorkyňa Ministerstva školstva SR.
Nápad v zdravotníctve
Nápad číslo 2 - zdravotníctvo. AI dokáže vyhodnocovať röntgeny, CTčka, pozrieť sa do údajov, a predpovedať zdravotný stav jednotlivcov, či dokonca možno aj celých skupín populácie. "Slovensko dnes disponuje cez systém eZdravie, eRecept, eLaboratóriá obrovským množstvom dát," objasňuje Pellegrini.
"Cieľom je bezpečné dátovo riadené zdravotníctvo, kde sa prvky umelej inteligencie využívajú napríklad pri preskripcii liekov, vyhodnotení vyšetrení, ako aj laboratórnych výsledkov," vysvetľuje Andrej Wallner, hovorca Ministerstva školstva.
Niečo z toho už v súkromných nemocniciach funguje. Pri veľkom štátnom systéme však vstupujú do hry riziká únikov osobných údajov. "Súvisia najmä so vstupnými dátami, ktoré do toho nástroja umelej inteligencie vložíte," tvrdí Jana Ježíková, zdravotná analytička.
Umelá inteligencia na rezorte financií
A nápad číslo 3 - na rezorte financií. O tom vieme zatiaľ najmenej, keďže najmenej o ňom prezradila hlava štátu. Motív je však jasný - nový systém má priniesť šetrenie. "Kontrolu použitia každého jedného eura zo štátneho rozpočtu, ktoré by takisto mohlo ukázať duplicitné platby, krížovou kontrolou možno aj nejaké úspory," hovorí Pellegrini.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť nadšenie chladí. Vraví - už na to prostriedky máme. Stačí ich poriadne využívať. Na ministerstve našu otázku odignorovali. Prezident tak ku projektom plánuje zvolať okrúhly stôl s expertmi. Tí mu prvé rady dávajú už teraz. "Zmeny obstarávaní, zrýchlenie konaní, ktoré by viedli k implementácii umelej inteligencie. Naozaj cielene osloviť tých najväčších hráčov, ktorí majú riešenia," informuje Robert Gašparovič, predseda správnej rady Asociácie AI.
A dodávajú - netreba sa pozerať na Čínu či USA, inšpirujme sa v Poľsku, Česku. Aj tí sú dnes ďaleko pred nami.