Budeme pracovať dlhšie! Dva sviatky sa zrušia...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Menej voľna, viac práce. Aj to má byť v novom programovom vyhlásení vlády, ktoré v piatok schváli kabinet premiéra Roberta Fica. Úrad vlády ale podrobnosti tají, či teda o voľné dni prídeme a ktoré to budú sa dozvieme až zajtra. Kľúčový dokument bude následne predložený Národnej rade SR na schválenie 2. mája.
Budeme viac pracovať?
S požiadavkou nižšieho počtu voľných dní podľa denníka Pravda prišli zamestnávatelia a vláda zvažuje, že dva dni pracovného pokoja naozaj ubudnú.
„Veľa vecí, ktoré budú naznačené v programovom vyhlásení ohľadom počtu sviatkov, ale aj ďalšie, sa budú riešiť na fóre, ktoré chceme ihneď konštituovať s partnermi sociálneho dialógu, a to bude Rada pre solidaritu a rozvoj,“ povedal šéf zboru poradcov premiéra Vladimír Faič. Konkrétnejší však nechcel byť.
Existuje však predpoklad, že by sa zrušili dva štátne sviatky, z toho jeden cirkevný. Nedá sa vylúčiť, že katolícka cirkev bude mať záujem zrušiť skôr taký deň voľna, ktorý nie je spojený s cirkevne prikázaným sviatkom.
Ktoré dni to budú?
Takými sú z voľných dní Veľký piatok na veľkonočné sviatky a 15. september – deň, keď Slovensko oslavuje Sedembolestnú Pannu Máriu. Veľký piatok sa však vníma skôr ako sviatok určený pre evanjelikov a Sedembolestná pre katolíkov.
Znenie vládneho programu aj s ďalšími podrobnosťami ešte nie je známe. Úrad vlády ho tají a chce ho zverejniť až v piatok po rozhodnutí kabinetu. Tvorba základného dokumentu vlády trvala takmer celý mesiac a pritom vládu ani netvorí komplikovaná koalícia.
Základom bol program Smeru
Šéf zboru poradcov predsedu vlády Vladimír Faič Pravde povedal, že základom bol program Smeru, s ktorým vyhrali voľby. Za okrúhlym stolom premiér vyzval sociálnych partnerov, odbory, zamestnávateľov, ZMOS, cirkvi, akadémiu vied, rektorskú konferenciu a Jednotu dôchodcov Slovenska, aby predložili svoje námety.
Potom nasledovali dvojstranné rokovania rezortných ministrov o návrhoch. „Z toho vznikli kompromisy a dohoda na niektorých formuláciách. Ostatné sa dialo v poslednej fáze na úrovni tímu, ktorý je okolo mňa a na úrovni premiéra,“ vysvetlil Faič.
Na otázku, čo je hlavným motívom programu a čo ho charakterizuje, odvetil, že takých postulátov je viac. „Podľa mňa by mal vládny program hovoriť o základnom zámere byť vládou riešiacou istoty ľudí,“ dodal Faič.
ISIFA/ilustračné