Jasno
Bratislava
Eleonóra
21.2.2025
"Nádej zomiera posledná": Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo 7 rokov
Zdielať na

"Nádej zomiera posledná": Od vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej uplynulo 7 rokov

SLOVENSKO / Uplynulo 7 rokov od vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Rodičia Jána a Martiny sa nevedia zmieriť s tým, že vražda ich detí stále nie je definitívne uzavretá a apelujú na všetkých, aby nezabudli.

​​Pripomeňme, že strelec Miroslav Marček, ktorý vinu pôvodne odmietal, sa napokon k činu priznal a dostal 25-ročný trest. Po dvoch oslobodzujúcich rozsudkoch hlavného údajného objednávateľa vraždy bude mať opäť slovo Najvyšší súd.

Meno toho, kto vraždu objednal, stále nie je potvrdené 

Poznajú vražedné komando, toho kto robil šoféra ako aj toho kto stlačil spúšť. Napriek tomu ale stále nemajú definitívne potvrdené súdom, kto mal záujem aby Ján Kuciak prestal navždy písať. "Ako sa hovorí nádej zomiera vždy posledná, tak furt tá nádej je, a viem, že tá pravda sa raz určite ukáže. Ale či sa my toho dožijeme, to je už ťažšie povedať," povedal Jozef Kuciak, otec zavraždeného Jána Kuciaka. "No je to zlé, sme v očakávaní. Dúfam, že nám dá pán Boh ešte zdravie a sily, a že to nejako dobojujeme, keď ešte nejaký dobrí sa ľudia našli, aby boli s nami, aby nás nenechali samých," poznamenala Zlatica Kušnírová, matka zavraždenej Martiny. 

Prvý rozsudok v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka vyhlásil Špecializovaný trestný súd 3. septembra 2020. Tomáš Szabo, ktorý s Miroslavom Marčekom likvidáciu novinára vykonal ako komplic dostal 25-ročný trest. Kočnera a Zsuzsovú ale súd spod obžaloby oslobodil.

Šifrované správy údajne nepreukazovali objednávku 

Podľa senátu obžaloba neustála dôkaznú situáciu. Objednávku a prípravu vraždy dvojici údajne nepreukazovali šifrované správy, ktoré polícia získala z ich zaistených mobilov. Ale ani dôkazy o vyplatení 50-tisícovej odmeny za vraždu, ktoré mal údajne Kočner osobne vyberať z banky a odovzdať Zsuzsovej. "Prehrali sme bitku, ale vojnu sme neprehrali," povedal Vladimír Turan, dozorujúci prokurátor.

Prokurátor sa voči spomínanému rozsudku odvolal a prípad sa dostal na Najvyšší súd. Ten 15. júna 2021 konštatoval, že sudcovia v rozsudku nesprávne posúdili dôkaznú situáciu a oslobodenie Kočnera a Zsuzsovej bolo predčasné. Prípad sa dostal opäť na Špecializovaný trestný súd. Jeho senát z objednávky vraždy ale odsúdil iba Alenu Zsuzsovú, ktorá mala hlavný motív - odstrániť tých, čo jej mecenáša ohrozovali.

Neexistoval súdny príkaz na skúmanie telefónu 

U Kočnera sa ale podľa predsedníčky senátu nepodarilo presvedčivo vyvrátiť pochybnosti o jeho vine. "Momentálne sa spisový materiál nachádza na Najvyššom súde Slovenskej republiky, ktorý bude rozhodovať o podaných odvolaniach procesných strán," informovala Katarína Kudjaková, hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu. "Dodávame, že snahou Najvyššieho súdu je rozhodnúť vo veciach v čo najkratšom čase, prednostne však vo všeobecnosti Najvyšší súd vybavuje väzobné veci, v ktorých sú Trestným poriadkom určené zákonné lehoty na rozhodnutie," priblížila Alexandra Važanová, hovorkyňa najvyššieho súdu SR. "Odhliadnuc od toho, že Súdny dvor rozhodol tak ako sme hovorili, že musel existovať súdny príkaz na to, aby ten telefón mohol byť skúmaný, čo neexistoval, a teda vzniká otázka použiteľnosti tejto komunikácie v aplikácii Threema," uviedol Marek Para, obhajca Mariana Kočnera.

Na mieste vraždy vznikne pamätník 

Právny zástupca poškodených zastáva tento názor. "Čo sa týka kvality týchto dôkazov, ja si myslím, že správy, ktoré si vymieňal s pani Zsuzsovou alebo obžalovanou ja si myslím, že sú silné. Až priamym dôkazom," dodal Roman Kvasnica, právny zástupca poškodených. 

Aj keď dom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej už zbúrali, pietne miesto tu zostalo. Ľudia sem aj po rokoch nosia kvety, vence a sviečky. Na mieste už tento rok vznikne pamätník Slobody slova. Symbolizovať má pocit nerovnováhy a trvalej zmeny.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy