Mestom sa šíri podozrivý zápach. Plynári preverujú stovky hlásení
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Plynári aj v piatok (21. 2.) preverujú stovky hlásení na podozrivý zápach vo viacerých mestských častiach v Bratislave. Zemný plyn podľa spoločnosti SPP - Distribúcia nie je zdrojom zápachu.
Hasiči ozrejmili, že zápach, ktorý sa v hlavnom meste šíri už dlhšie, nesúvisí so stredajším (19. 2.) únikom chlóru v priemyselnom areáli na Vajnorskej ulici, potvrdil to hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Bratislave Štefan Koči.
Zdrojom nie je zemný plyn
Spoločnosť SPP - Distribúcia potvrdila, že aj v piatok eviduje približne stovku hlásení na podozrivý zápach v bratislavských mestských častiach Nové Mesto, Staré Mesto, Rača, Kramáre, Lamač, ktorý sa šíri už tretí deň. Zemný plyn podľa nej nie je zdrojom zápachu. "Naši pracovníci od skorého rána meraniami preverujú prítomnosť zemného plynu vo všetkých hlásených lokalitách. Doposiaľ sa prítomnosť zemného plynu ani v jednej z kontrolovaných lokalít nepotvrdila," ozrejmil hovorca spoločnosti Milan Vanga.
Hasiši podľa Kočiho vykonávajú činnosť súvisiacu s identifikáciou zdroja zápachu v mestských častiach Dúbravka, Nové Mesto a Karlova Ves. "Zápach šíriaci sa viacerými mestskými časťami hlavného mesta a udalosť v priemyselnom areáli, pri ktorej do ovzdušia unikol chlór, spolu nesúvisia," uviedol Koči.
Priblížil, že hasiči pri svojej činnosti využívajú skenovací infračervený systém na meranie nebezpečných látok v ovzduší, ktorý dokáže monitorovať ovzdušie v rozsahu 360° okolo prístroja. "Dosah prístroja nie je možné definovať, no prístroj dokáže odmerať to, čo je viditeľné ľudským okom, napríklad ak prístroj meria na vzdialenosť jedného kilometra, tak jeden pixel (vo vyhodnocovacom programe) meria plochu 10 krát 10 metrov. Prístroj dokáže vykonávať merania 24/7, keďže obsahuje infrakameru," vysvetlil Koči.
Polícia a hasiči v stredu (19. 2.) zasahovali v blízkosti chemického závodu v bratislavskom Novom Meste, kde malo pri výkopových prácach dôjsť k úniku chemickej látky. Viacero osôb, ktoré prišli do kontaktu s chemickou látkou, bolo hospitalizovaných.
Je predpoklad, že v prípade zápachu by mohlo ísť o odorant
Je predpoklad, že v prípade zápachu podobnému plynu, ktorý sa šíri v hlavnom meste už niekoľko dní, by mohlo ísť o odorant, ktorý sa pridáva do palivových plynov. Konštatuje to viceprimátor Bratislavy pre životné prostredie Jakub Mrva na sociálnej sieti. Odvoláva sa na informácie mestského krízového riadenia i hasičov.
"Táto látka má silný a výrazný zápach, ktorý je stabilný a nie ľahko emitovaný. Po pridaní stopových množstiev tetrahydrotiofénu do palivového plynu, aj keď dochádza k úniku plynu, ľudia môžu rýchlo zistiť prítomnosť zápachu. A prijať včasné opatrenia, aby sa predišlo bezpečnostným nehodám," približuje Mrva.
Zápach podobný plynu cítiť na mnohých miestach hlavného mesta aj v piatok. Hasiči podľa viceprimátora vykonali merania bežnými detekčnými prístrojmi na prítomnosť zemného plynu na rôznych adresách v mestských častiach Karlova Ves, Dúbravka, Nové Mesto, Staré Mesto či Rača. Zápach síce bolo cítiť, ale prítomnosť palivového plynu (zemný plyn) nebola preukázaná. "Meranie bude pokračovať výkonnejším 3D scanerom," dopĺňa Mrva.
Zdravie obyvateľov v súvislosti so zápachom v Bratislave nie je ohrozené
Na vyhlásenie mimoriadnej situácie nie je dôvod. Zápach pravdepodobne spôsobuje tetrahydrotiofén (THT), zdravotne nezávadná látka používaná na odorizáciu zemného plynu, informoval hovorca Ministerstva vnútra (MV) SR Matej Neumann. "THT je možné cítiť už vo veľmi nízkych koncentráciách, a preto sa používa vo veľmi malých množstvách," uviedol Neumann.
Ako však dodal, v prípade, že majú obyvatelia podozrenie, že dochádza k úniku škodlivej látky, mali by kontaktovať tiesňovú linku. Upozornil, že pre citlivejšie osoby môže byť silný zápach stimulantom, v takom prípade je vhodné riadiť sa odporúčaniami zdravotníkov.
V teréne sú podľa hovorcu okrem hasičov aj zamestnanci odboru krízového riadenia Okresného úradu Bratislava aj kontrolné chemické laboratórium civilnej ochrany. Neumann spomenul, že zápach v hlavnom meste nesúvisí s udalosťou, ktorá sa v stredu (19. 2.) stala v areáli Istrochemu. V súvislosti so zápachom podľa Neumanna funguje výmena informácií aj so Slovenským hydrometeorologickým ústavom (SHMÚ). Uviedol, že ani merania ústavu prítomnosť škodlivých látok nepotvrdili.
Hovorca podotkol, že povinnosti v súvislosti s civilnou ochranou majú aj podnikatelia, ktorí svojou činnosťou dokážu ohroziť život, zdravie či majetok. "Sú povinní oznámiť bezodkladne vznik mimoriadnej udalosti a navrhnúť opatrenia na ochranu života, zdravia a majetku okresnému úradu a obci, na ktorej území pôsobia, vykonávať hlásnu službu (varovanie a vyrozumenie) pre svojich zamestnancov, osoby prevzaté do starostlivosti, iné osoby a obce, ktoré bezprostredne ohrozujú," ozrejmil.