Jednodňové chirurgie dostali menej peňazí, pacienti čakajú dlhšie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA/ KOLÁROVO / Na operáciu mandlí, šedého zákalu, či odstránenie polypov musí pacient na Slovensku čakať. Ambulancie jednodňovej chirurgie totiž dostávajú od štátnej poisťovne menej peňazí, najväčšia z nich zaviedla limit na preplácanie zákrokov a s niektorými ambulanciami dokonca úplne ukončila zmluvu.
Jednodňové chirurgie dostávajú od štátnej poisťovne menej peňazí
Lekári považujú toto rozhodnutie za neférové a najviac na to podľa nich dopláca pacient. Jednodňovú zdravotnú starostlivosť využilo vlani asi 150-tisíc pacientov. Ide o zákroky ktoré sú vybavené za 24 hodín a ktoré si nevyžadujú hospitalizáciu.
Jednodňové chirurgie dostávajú už piaty mesiac o 30 percent menej peňazí. Poisťovňa sa tak rozhodla na základe kontroly a argumentovala lepším hospodárením.
Zníženie kapacity
Jednodňová chirurgia v Kolárove dostala prípis zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne na zníženie kapacity na 70%. Udialo sa tak zo dňa na deň.
"Bolo to obdobie práve pred Vianocami, my sme neodmietli ani jedného pacienta, dooperovali sme každého na naše náklady, " informuje vedúci lekár jednodňovej chirurgie Medchir v Kolárove MUDr. Viola Miklós.
A bolo ich nemálo, keďže dni počas sviatkov chcú pacienti využiť na rekonvalescenciu. Ďalšie plánovanie pacientov z všeobecnej poisťovne v zariadení, ktoré funguje už 10 rokov, je tak sťažené.
"Len v prvých mesiacoch sme mali 20-30% lôžok nevyužitých, teraz už vlastne operujeme viac pacientov od iných poisťovní, takže taktiež pracujeme na maximálnu kapacitu, ale pacienti od VšZP poisťovne musia čakať dlhšiu dobu na operáciu, " opäť chirurg Viola Miklós.
Tri možnosti pre pacientov
Pacientom tak po novom zostávajú tri možnosti. Počkat si na zákrok dlhšie v ambulancii, priplatiť si zaň alebo do tretice môžu ísť do nemocnice. Poisťovňa sa pre tento krok rozhodla na základe kontroly a argumentovala lepším hospodárením.
Podľa zdravotnej analytičky fungujú podobne aj súkromné poisťovne. Rozhodnutie štátnej poisťovne však prišlo rýchlo a bez konzultácie s ambulanciami.
"Vrhá to takú netransparentnosť, vy keď to dostatočne jasne neodôvodníte, tak to potom môže vyzerať, keď chcete niekoho odzmluvniť, aby konkurencia mala viac pacientov, " objasňuje zdravotná analytička Jana Ježíková.
Zrušenie finančných limitov
Jednodňové chirurgie trvajú na tom, aby sa finančné limity zrušili, v opačnom prípade na to budú pacienti naďalej doplácať. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že zasiahnuť nevie. Nemá totiž právomoc regulovať limity.
"Všeobecná zdravotná poisťovňa priebežne rokuje so Slovenskou asociáciou jednodňovej chirurgie o ďalšom pokračovaní v zmluvných vzťahoch, " znie časť zo stanoviska Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ďalšie stretnutie majú naplánované na začiatok marca.