Zatiahnuté
18°
Bratislava
Fedor
15.4.2025
Revolúcia v medicíne: Prvá 3D operácia srdca na Slovensku
Zdielať na

Revolúcia v medicíne: Prvá 3D operácia srdca na Slovensku

KOŠICE / Nástup moderných technológií neobchádza ani zdravotníctvo, a to, čo si pred desiatkami rokov špecialisti nedokázali ani predstaviť, dnes zachraňuje ľudské životy. Vo východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb len pred pár dňami absolvovali prvú slovenskú operáciu pacientky pomocou takzvanej 3D veže.

Choré srdce pred vlastnými očami

Kedysi boli výsledkom podobného zákroku stehy na celej hrudi, dnes je to len malá rana. Lekári sa na endoskopické úkony pod kožou pozerajú tak, akoby s chorým srdcom pracovali pred vlastnými očami.

Najmodernejšie technológie v košickom Ústave srdcových chorôb. Odborníci tu dokážu pracovať s omnoho väčšou presnosťou. Vďaka 3D technológii sa pohľadom akoby nachádzali priamo v srdci. "Ten 3D obraz je prakticky prirodzený, ako keď sa dívame priamo do rany," hovorí MUDr. Adrián Kolesár, kardiochirurg, Východoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb Košice"Museli sme vyslať tím na školenia jednak do Lipska alebo do Frankfurtu," informuje MUDr. Štefan Lukačin, generálny riaditeľ VÚSCH Košice.

Okuliare ako v 3D kine

Na takýto výkon potrebujú operatéri okuliare ako v 3D kine, a je k tomu potrebné aj špeciálne a pomerne drahé zariadenie. "To je veľmi zásadné, aby ste videli úplne dokonalo tak ako pri priamom videní, ani ste neurobili poškodenie nejakého tkaniva," dopĺňa Kolesár.

Po novom, ak to situácia umožňuje, sa snažia operovať len cez malé ranky. Preto sú potrebné kvalitné kamery a tá 3D je prínosom súčasnej technológie. "Zavedie sa 3D kamera vpichom, to je do centimetra, osvieti sa to a potom už vidíte. Vidíte pravú komoru srdca, pravú predsieň, aortu," objasňuje Kolesár. "To znamená, že aj presnosť jednotlivého nakladania stehov alebo vykonávania plastík na jednotlivých chlopní je oveľa presnejšia," tvrdí Lukačin.

Prvou pacientkou operovaná pomocou 3D technológie na Slovensku je pani Marta. Jej vrodená vada si vyžadovala plastiku chlopne. Milovala turistiku, no bola v ohrození života a len dva týždne po operácii plánuje nové trasy. "Postupne každým dňom trošku viacej športovať, ale normálne sa zaradím do života ako úplne zdravý človek," vysvetľuje Marta Eliášová, prvá slovenská pacientka operovaná 3D technológiou.

"Stále je to pomerne veľmi málo rozšírená metóda, ktorá síce je na vzostupe trendov, ale je ešte málo rozšírená," informuje prof. Tomáš Holubec, kardiochirurg Goetheho univerzitnej nemocnice vo Frankfurte. "Výhoda pre pacientov je tá rýchla rekonvalescencia, čiže oni sú v nemocnici skoro o polovicu kratšie, než keď je pacient operovaný štandardne cez hrudník veľkým rezom," objasňuje Kolesár.

Špecialisti košického VUSCH-U nám pomocou tohto moderného 3D prístroja umožnili pohľad do umelého srdca. Pre laikov ako sme my - fascinujúce. A pre lekárov a ich pacientov - život zachraňujúce.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy