Vláda nie je jednofarebná, je koalíciou mecenášov, tvrdí Lipšic
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Vláda Roberta Fica podľa poslanca Daniela Lipšica v skutočnosti nie je jednofarebná, ale je to koalícia mecenášov a finančných skupín. Myslí si, že Fico by nemal verejnosť zavádzať, takúto koalíciu priznať a napríklad verejne organizovať zasadnutia koaličných rád.
"Po každej koaličnej rade mecenášov by mohla byť tlačovka, na ktorej by oznámili, na čom sa dohodli a čo vláda potom aj zúraduje," povedal Lipšic v parlamentnej rozprave k programovému vyhláseniu vlády.
Dôvodom nominácie jachting
Vplyv mecenášov a finančných skupín možno podľa exministra vnútra pozorovať na personálnom obsadení kabinetu. Pýtal sa, či je dôvodom nominácie ministra dopravy Jána Počiatka jeho vzťah k jachtingu ako alternatívnej doprave alebo kontakty s finančnou skupinou J&T.
Podobne sa spýtal, či minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek prešiel rekvalifikáciou, začal sa namiesto energetiky zaujímať o repku olejnú či ošípané alebo je skutočným dôvodom jeho nominácie vzťah k Jurajovi Širokému.
Namiesto rúbania ich chráni
Lipšic tiež položil otázku, či sa minister životného prostredia Peter Žiga zmenil a namiesto rúbania stromov ich chce chrániť alebo je vo vláde podstatný jeho vzťah k istému košickému podnikateľovi.
Úlohy politikov a mocných figúr v pozadí sú podľa poslanca jasne vymedzené. "Politický nominant má auto, honor a slávu, ale v skutočnosti rozhodujú mecenáši," tvrdí. Lipšic sa obáva, že formát fungovania Ficovej vlády nemožno napraviť. "Úlohou opozície je získať podporu pre zrušenie takto arogantne nastaveného systému. Ak sa nám to podarí, potom sa nám snáď podarí aj napraviť škody, ktoré táto vláda napácha. Verím, že sa nám to podarí, pretože inak to bude prehra Slovenska," nádeja sa podpredseda KDH.
Vládu predznamenala volebná noc
Nastavenie vlád podľa Lipšica predznamenáva už volebná noc. Pripomenul Ivetu Radičovú, ktorá podala Richardovi Sulíkovi balónik so žiadosťou, aby ho držal. "Milé, ale naivné," myslí si o tomto symbole. Na druhej strane Fico sa podľa Lipšica ostentatívne nechal fotiť s fľašou Coca-Coly, ktorá je symbolom premiérovej účasti v spise Gorila, čo považuje za arogantné a cynické a snahu ukázať verejnosti, že je mu to jedno.
"Budem si robiť čo chcem bez ohľadu na to, čo si o tom myslíte," pokúsil sa Lipšic interpretovať Ficove pohnútky. Premiérova následná snaha presvedčiť verejnosť o tom, že sa zmenil, bola podľa Lipšica márna. "Darmo sa to potom snažil prekryť divadelným predstavením, darmo sa nás snažil presvedčiť, že sa v politike 20 rokov pretvaroval a teraz nám ukazuje svoju pravú tvár - citlivú a plachú."
Ročný deficit pod 3 percentá
O vládnom programe chce v parlamente diskutovať ďalších 28 poslancov, ktorí sa po vyčerpaní písomne prihlásených rečníkov do rozpravy prihlásilo ústne. Ako prvý vystúpi Daniel Lipšic (KDH), na konci menoslovu prihlásených je Dušan Muňko (Smer-SD).
Za tri dni parlamentnej rozpravy si predstavitelia vládneho Smeru-SD vypočuli kritiku z takmer každej oblasti programového dokumentu - zdravotníctva, zahraničnej, sociálnej, školskej, bezpečnostnej, národnostnej či hospodárskej politiky. Naopak, takmer naprieč politickým spektrom sa nieslo uznanie snahy o naplnenie záväzku znížiť v roku 2013 rozpočtový deficit pod tri percentá HDP.
Doposiaľ vystúpilo 33 poslancov
Veľký počet prihlásených signalizuje, že rozprava sa neskončí ani dnes, možno ani v piatok, a o programovom vyhlásení sa bude hlasovať až na budúci týždeň. V časti rozpravy, do ktorej sa poslanci hlásili písomne, ich vystúpilo už 33.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti FACEBOOK a vyhrajte!
SITA