Oblačno
Bratislava
Bronislav, Bruno, Branislav
10.3.2025
Agentúra zisťuje záujem ľudí o nájomné byty. Stavať sa môže aj vo vašom okrese
Zdielať na
Viktória Némethová
Viktória Némethová
redakcia/ZR
redakcia/ZR
Slovensko - aktuality

Agentúra zisťuje záujem ľudí o nájomné byty. Stavať sa môže aj vo vašom okrese

SLOVENSKO / Ľudia, ktorí by chceli raz bývať v nájomnom byte môžu prejaviť svoj záujem. Podľa agentúry štátom podporovaného nájomného bývania, ktorá menežuje celý proces, ide zatiaľ o takzvaný prieskum. Ten by mal poslúžiť aj developerom, aby vedeli, v ktorých okresoch budú byty stavať.

Registračný formulár je už spustený 

Registračný formulár je spustený a jeho cieľom je zistiť koľko ľudí prejaví záujem o nájomné byty. V prvom rade je potrebné vyplniť osobné údaje. Meno, bydlisko, rodné číslo, systém si od vás bude pýtať aj číslo občianskeho preukazu. Systém sa vás bude pýtať koľký chcete bývať v nájomnom byte a zároveň aj to v ktorých dvoch okresoch ho preferujete.

Podľa štátnej agentúry sa počas prvých piatich dní prihlásilo asi 2000 záujemcov. "My máme zaregistrovaných už viac ako 4-tisíc záujemcov," ozrejmila Eva Lisová, riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania. "Myslím si, že registrácia záujemcov bude úspešná a Slováci sa budú chcieť registrovať do tohto systému," uviedol Ján Palenčár z Národnej asociácie realitných kancelárii. 

Agentúra chce tento rok odovzdať prvé byty

Ide ale o druhý pokus, prvýkrát spustila agentúra registračný formulár v roku 2023. Vtedy sa prihlásilo 18-tisíc záujemcov, no fungovanie štátnej agentúry vtedy skončilo fiaskom. "Agentúra mala rozpočet 1,8 milióna ročne. Nikto nevie, kde tie peniaze išli," opísal minister dopravy Jozef Ráž.  

Štátna agentúra teraz funguje pod novým vedením a má aj ambiciózny plán. Záväznú registráciu o nájomné byty chce spustiť ešte v tomto polroku. Dovtedy chce odovzdať aj prvých 70 bytov v Ružinove. "V Bratislave sa nájom dvojizbového bytu pohybuje okolo 650 až 700 eur, ale bez energii mesačne," ozrejmil Palenčár.

Ceny nájmov síce zostanú komerčné - no nájomníkov môže podporiť ich zamestnávateľ a to sumou maximálne 360 eur. A práve tu je otázne či firmy na to budú mať peniaze. "Rastú dane, rastú náklady a nie každý zamestnávateľ si môže dovoliť takýto príspevok svojmu zamestnancovi," poznamenal Martin Hošťák z Republikovej únie zamestnávateľov. "Je to niečo čo nám pomôže stabilizovať zamestnanosť v mestách čo je dôležité," povedal Richard Rybníček, prezident Únie miest Slovenska. "Je zrejmé, že nájomné v týchto bytoch nebude cenovo zásadne iné ako komerčné bývanie," dodal Palenčár. 

Faktom je, že na Slovensku chýba asi 400-tisíc bytov, koľko ich po novom vyrastie a kedy - to si dnes nikto netrúfa odhadnúť.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy