Čaplovič je za experiment s internátnymi školami
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Minister školstva Dušan Čaplovič je za realizáciu experimentu s internátnymi školami pre sociálne vylúčené deti. "Takýto experiment by si zaslúžil pozornosť," povedal v diskusnej relácii STV O 5 minút 12.
Má ale istú podmienku
"Máme nevyužité budovy, kde by sa mohol experiment internátnych škôl uskutočniť," dodal. Zdôraznil však, že chce, aby fungovali na báze dobrovoľnosti a že projekt by sa mal financovať z európskych peňazí. "Ak by to neboli európske peniaze, tak by som do toho nešiel," dodal.
Dobrovoľnému vzdelávaniu v internátnych školách sa nebráni ani Zsolt Simon (Most-Híd). Nazdáva sa ale, že takéto riešenie je len čiastkové a rómsky problém nevyrieši komplexne. Za kľúčové považuje, aby Rómovia pracovali a ich deti videli, že ráno odchádzajú do práce a večer sa z nej vracajú.
Trestať treba aj rodičov
Upozornil tiež na osud detí po opustení škôl. "Kam pôjdu, keď stade odídu?" spýtal sa. Čaplovič so Simon sa zhodli aj na tom, že musí existovať sankčný mechanizmus pre rodičov, ktorí svoje deti neposielajú do školy. Čaplovič povedal, že v takomto prípade by krátil prídavky na deti.
Riešiť problémy marginalizovaných skupín chce minister školstva aj zavedením spoločného vzdelávania pre všetky deti, nedeliť ich na podpriemerné a talentované a neposielať časť z nich do špeciálnych škôl a ďalších zasa na osemročné gymnáziá. Takýto model sa podľa neho osvedčil vo Fínsku.
Zmeny v menšinových školách
Zmeniť by sa mali aj metódy vzdelávania v menšinových školách. Podľa Čaploviča bude ambíciou predovšetkým to, aby absolventi základných škôl ovládali slovenčinu v ústnom prejave a dokázali sa uplatniť na celom území Slovenska.
Simon takýto prístup víta. Uviedol, že maďarské deti v školách často nútia naučiť sa niečo naspamäť, deti však obsahu učiva nerozumejú a nedokážu ho uplatniť. "Menšina sa dobre cíti vtedy, keď sa môže vzdelávať v materinskom jazyku, ale pre nás je dôležité, aby sa vedeli uplatniť".
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!
SITA