Jasno
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Extrémisti medzi vojakmi? Vlani ich odhalili šesť
Zdielať na

Extrémisti medzi vojakmi? Vlani ich odhalili šesť

Ani armáde sa celkom nevyhýba problém extrémizmu – vojenská polícia vlani zaznamenala šesť takýchto podozrivých prípadov. V piatich z nich podozrievajú vojakov, že svojim oblečením, slovnými prejavmi alebo tetovaním prejavovali sympatie k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody. V jednom prípade išlo o vyhrážanie sa policajtom.

Počet stagnuje

Tento druh trestnej činnosti v ozbrojených silách nijako dramaticky nerastie. V roku 2010 zaznamenali päť prípadov s prvkami extrémizmu (v štyroch prípadoch podozriví prejavovali sympatie k hnutiam potláčajúcim základné práva a slobody osôb oblečením alebo tetovaním a v jednom prípade prechovávaním extrémistického materiálu).

„Pri prípadoch podozrení z trestných činov extrémizmu, je nutné poukázať na ich latenciu, obmedzenú možnosť odhalenia a takisto problematiku náročnej dokázateľnosti skutkov alebo naplnenia skutkovej podstaty trestného činu extrémizmu,“ dodal hovorca ozbrojených síl Milan Vanga.

Prípadné tetovanie s extrémistickou symbolikou dokážu u uchádzača odhaliť už pri jeho snahe vstúpiť do armády. V prijímacom procese totiž všetci prechádzajú lekárskou prehliadkou, pričom lekár kontroluje aj tetovania na tele. Profesionálni vojaci zas majú pravidelné lekárske prehliadky s ročnou, resp. dvojročnou periodicitou, pri ktorých zdravotnícky personál má možnosti identifikovať prípady podozrivých tetovaní.

V akcii aj tajní

Tetovanie obsahujúce extrémistické symboly, znaky alebo heslá je trestné, ak je „verejne propagované“ - teda nachádza sa na mieste, ktoré je viditeľné pre iné osoby. U profesionálnych vojakov sú viditeľným miestom tie časti tela, ktoré nezakrýva uniformou. „Nadriadení profesionálnych vojakov sú prostredníctvom Vojenskej polície školení a poučení o extrémistických znakoch a symboloch. Tetovanie, ktoré by nebolo zakryté odevom, by určite rýchlo odhalili,“ konštatoval Vanga. To však neznamená, že pod uniformou by si mohli takéto vytetované symboly vojaci beztrestne skryť. Za viditeľné miesto totiž považujú aj také, ktoré môže byť videné inými osobami napríklad pri prezliekaní, športe alebo spomínaných lekárskych prehliadkach.

Stratégiu boja proti extrémizmu v ozbrojených silách stanovujú koncepčné dokumenty. Vojenská polícia, ale aj lektori a odborníci na túto problematiku robia v útvaroch prednášky. Okrem toho Vojenská polícia spracovala databázu extrémistických znakov, hesiel a symbolov, ktorá je elektronicky prístupná na internetovej stránke MO SR. „Oddelenie odhaľovania a dokumentovania trestnej činnosti Vojenskej polície monitoruje extrémistické fóra a v zistených prípadoch podozrení z trestných činov vo svojej pôsobnosti koná,“ uviedol Vanga.

Vojak z Michaloviec znásilňoval

Vojenská polícia spolupracuje aj s inými bezpečnostnými zložkami, konkrétne policajným zborom a vojenským spravodajstvom. V rámci prevencie vojenskí policajti školia príslušníkov regrutačných stredísk a posádkových lekárov v oblasti extrémistickej symboliky, ktorá sa môže objaviť v podobe tetovania u uchádzačov alebo vojakov.

V armáde sú aj prípady sexuálneho násilia. Dominiku z Michaloviec v roku 2009 mal do auta vlákať o 12 rokov starší Stanislav. Obžalovaný je zo sexuálneho zneužívania. Bývalý profesionálny vojak mal vtedy 25 rokov, Dominika len 13. Na posledné pojednávanie neprišiel, svoju vinu priznal, ale tvrdí, že to bolo dobrovoľné. VIAC V REPORTÁŽI.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy