Tri postoje Slovenska v Bruseli: Premiér si za nimi stojí, opozícia varuje pred zradou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Premiér išiel do Bruselu, Ľuboš Blaha do Moskvy
BRATISLAVA / Premiér Robert Fico (Smer-SD) vo štvrtok (6. 3.) rokoval na Výbore Národnej rady SR. Predniesol tri hlavné stanoviská, s ktorými následne odišiel na mimoriadny samit do Bruselu. Na tie napokon reagovali aj opoziční politici.
Ak súčasťou štvrtkových (6. 3.) záverov samitu Európskej únie (EÚ) bude formulácia, ktorá vyzve na hľadanie riešenia na opätovné obnovenie tranzitu plynu cez Ukrajinu na Slovensko, závery samitu nebude SR blokovať. Na rokovaní Výboru Národnej rady SR pre európske záležitosti to pred odletom na samit uviedol predseda vlády.
Premiér predniesol výboru stanoviská SR, s ktorými odchádza na rokovanie do Bruselu:
1. Obnovenie tranzitu plynu
"Myslím si, že zmienka o tom, že je potrebné v súčinnosti Európskej komisie, Ukrajiny a SR hľadať riešenie na obnovenie tranzitu plynu, je znesiteľná," uviedol Fico. "Ak budú závery takúto formuláciu obsahovať, nemáme dôvody ich nepodporiť," dodal.
Zdôraznil, že neustále sa hľadá tá najprecíznejšia verzia danej formulácie. Premiér zároveň priznal, že možno očakávať aj nesúhlas niektorých krajín so slovenskou požiadavkou, pretože "sú krajiny v rámci Únie, ktoré sú vyslovene militantné a želajú si pokračovanie vojny". "Musím rátať, že bude aj veľký odpor proti požiadavke na obnovenie tranzitu. Vidím, ako niektorí hovoria, že sme sa zbláznili," doplnil.
Zároveň uviedol, že ekonomické čísla jasne preukazujú nevyhnutnosť obnovenia tranzitu. "To nehovorím len ja, to hovoria už aj nemecké firmy, že bez obnovenia tranzitu nebude európska ekonomicky konkurencieschopná." Fico zopakoval, že Slovensko nebude súhlasiť s vojenskou pomocou Ukrajine, nebude však brániť bilaterálnym dohodám medzi Ukrajinou a členskými štátmi.
2. Neprítomnosť Slovenska na stretnutiach EU lídrov
Fico sa na rokovaní výboru ohradil voči kritike, že Slovensko chýbalo na stretnutiach lídrov niektorých krajín EÚ, ktorí v predchádzajúcich dňoch a týždňoch v Paríži a Londýne rokovali o bezpečnostnej situácii, vojne na Ukrajine a zvýšení obranyschopnosti EÚ. "Všetky tieto stretnutia boli o tom, že ako udržať tempo vojny, keďže americký prezident Donald Trump má inú rétoriku. My s tým nechceme nič mať, my odmietame vojnu," zdôraznil.
Z rovnakého dôvodu oponoval i členke výboru Vladimíre Marcinkovej (SAS), ktorá vyzývala na to, aby sa Slovensko uchádzalo o účasť na avizovanom stretnutí šéfov generálnych štábov v Paríži, ktoré zvolal francúzsky prezident Emmanuel Macron. "Viete o čom je toto stretnutie? O jadrovom dáždniku pre Európu a použití jadrových zbraní, o čom by však rozhodovalo Francúzsko. Nie neprosím," vyhlásil premiér.
Kritizoval i odmietanie prímeria ako okamžitého riešenia, umožňujúceho nájsť dohodu o mieri. Nesúhlasí zároveň s tézou, že prímerie môže poskytnúť priestor Rusku na posilnenie svojich vojenských kapacít. Rusko sa podľa Fica posilnilo samotnou vojnou a jej predlžovaním.
3. Zbierka pre Ukrajinu
Premiér tiež avizoval, že šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová môže prísť s návrhom uskutočniť okamžitú zbierku pre Ukrajinu v rozmedzí od 20 do 40 miliárd eur, kde by zložila každá z členských krajín určitú sumu zo svojho rozpočtu. "V prípade Slovenska to vychádza na 160 až 260 miliónov eur, s tým určite nebudeme súhlasiť," dodal. "Ak chce niekto bilaterálne pomáhať, no v čase, keď my sa trápime s konsolidáciou, neviem si predstaviť, že by sme dali štvrť miliardy na vojenské výdavky na Ukrajinu," zdôraznil.
Premiér po výbore odcestoval do Bruselu na mimoriadny samit predstaviteľov EÚ. Lídri krajín EÚ rokovali o aktuálnej situácii na Ukrajine. Témou boli aj európska obrana, ktorá má pomôcť Únii stať sa suverénnejšou a lepšie vybavenou na riešenie súčasných a budúcich bezpečnostných výziev. Tiež avizoval, že pri rokovaní je zo strany SR kľúčová otázka obnovy tranzitu plynu, Slovensko bude preto navrhovať formulácie v rámci záverov rokovania.
Reakcie po výbore:
Premiér presadzuje, aby sa Ukrajina vzdala celého svojho územia, uviedla Veronika Remišová (Za ľudí)
Premiér Robert Fico presadzuje, aby sa Ukrajina vzdala celého svojho územia. Takýmto spôsobom len posmeľuje Rusko ako agresora, aby následne drancoval ďalšie krajiny, povedala opozičná poslankyňa parlamentu Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ). "Toto nie je spravodlivý mier a toto nie je postoj suverénneho štátu, áno, musíme sa usilovať o mier, každý chce mier, všetci európski lídri deklarovali, že chcú mier. Ale to, čo Robert Fico prezentuje tu na európskom výbore, to nie je vízia spravodlivého a trvalého mieru," povedala Remišová.
Fico tiež podľa poslankyne zavádzal v súvislosti so situáciou o plyne
Tvrdí, že problémy s plynom začali v lete v roku 2021, keď žiadna vojna na Ukrajine nebola a nijakým spôsobom do tranzitu plynu nezasahovala. Ceny plynu boli vtedy vyššie ako v súčasnosti, uviedla.
Pre Remišovú bolo podľa jej vlastných slov šokujúce, že premiér sa odmietol zúčastniť stretnutia európskych lídrov, ktoré zvoláva francúzsky prezident Emmanuel Macron. Má sa tam rokovať o tom, aby sa jadrový dáždnik Francúzska rozšíril na ostatné európske krajiny.
"Robert Fico to radikálne odmietol. Podotýkam, že týmto ponúka Slovensko na zlatej tácke agresorovi. Nevadilo, že celé desaťročia nás chránil jadrový dáždnik Spojených štátov amerických, čo vzhľadom na vývoj na medzinárodnej scéne už nemôžeme predpokladať, že to tak bude naďalej," skonštatovala poslankyňa. Považuje to za zradu slovenských národných záujmov.
Premiér dostáva SR hlbšie do izolácie v rámci Európskej únie, vyhlásil Branislav Škripek (KDH)
Predseda vlády svojím konaním a uvažovaním dostáva Slovensko hlbšie do izolácie v rámci európskej 27-ky. Na Slovensko nereagujú lídri vyspelých demokracií Európy ani sveta, vyhlásil opozičný poslanec Branislav Škripek (KDH).
"KDH vyzvalo premiéra už v predchádzajúcich dňoch, aby sa zachoval zodpovedne, aby bol zodpovedným hráčom, aby sedel pri negociáciách, aby vyjednával dobré pozície pre Slovensko, a nie, aby bol vytlačený z dverí, keď nebol pozvaný na parížsky samit," povedal Škripek.
Na rokovaní samitu Európskej rady bude Fico podľa Škripeka všetko vetovať, vyhrážať sa. Skonštatoval, že jediný premiér, ktorý sa k Slovensku priznáva, je maďarský predseda vlády Viktor Orbán. "Výsledkom je, že sme tu putinovsko-orbánovská krajina a nikto s nami nerozpráva. To je naozaj zle," poznamenal.
Premiér sa vyčleňuje zo snáh urobiť Európu čo najsilnejšou, povedal Michal Šimečka (PS)
"V čase, keď sa rodí nová bezpečnostná architektúra Európy, sa predseda vlády, namiesto toho, aby investoval do posilnenia vzťahov s kľúčovými európskymi partnermi, spolieha na to, čo vyrokujú americký a ruský prezident Donald Trump a Vladimír Putin," vyhlásil líder opozície.
"Táto jeho politika fatálne zlyháva," skonštatoval, poukazujúc na to, že dohoda svetových mocností nie je žiadnou bezpečnostnou zárukou pre Slovensko. "V tejto chvíli je jedinou zárukou bezpečnosti, prosperity a suverenity Slovenska silná a jednotná Európska únia. Pán premiér robí všetko pre to, aby sa z toho vyčlenil," dodal Šimečka, kritizujúc Ficovu neúčasť na kľúčových rokovaniach lídrov Únie.
Šimečka sa ohradil aj voči priebehu rokovania parlamentného výboru. Fico si podľa neho síce ráno vyčlenil hodinu a pol na cvičenie, "ale nedokázal si nájsť ani 15 minút na to, aby odpovedal opozícii". Fico s odvolaním sa na ďalší program odišiel z rokovania výboru pred avizovaným vystúpením predsedu PS.
Celé rokovanie výboru si môžete pozrieť tu: