Škandál s potravinovou pomocou. Padlo trestné oznámenie
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre program potravinovej pomoci. "Všetky skutočnosti, ktoré máme k dispozícii, naznačujú, že tu je vážne podozrenie z podvodu pri nakladaní s múkou a cestovinami," povedal na tlačovej konferencii premiér Robert Fico.
Otáznych 3 500 ton
Podozrivé je podľa jeho slov predovšetkým podpísanie dodatku k zmluve s konzorciom firiem Euromills po páde vlády Ivety Radičovej, ktoré múku a cestoviny pre najodkázanejšie osoby vyrobilo.
Týmto dodatkom sa totiž rozšíril počet skladov, do ktorých mala byť potravinová pomoc dodaná, keď sa sklady spoločností združených v konzorciu Euromills zadefinovali ako distribučné sklady. Zároveň mala Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) na základe dodatku vykonať v období od 27. februára do 9. marca v skladoch kontrolu vyrobených potravín, avšak nikto z agentúry ju v tomto termíne nevykonal. To malo za následok, že sa zmluva považovala za splnenú.
"Je tam osobitne ustanovenie o fikcii doručenia. Pokiaľ si do konca februára PPA neprevezme múku a cestoviny, nastáva fikcia doručenia. Ako keby tých 3 500 ton bolo doručených,“ dodal Fico.
Rezort však v súčasnosti nevie, či bolo týchto 3 500 ton vôbec v skutočnosti vyrobených. "V čom my vidíme zásadné podozrenie, je, že pravdepodobne žiadnych 3,5 tisíc ton múky a cestovín nikdy neexistovalo," myslí si Fico. Štát tak mal mať následne na základe dodatku povinnosť vrátiť spoločnosti Euromills zábezpeku vo výške 1,2 mil. eur, keďže neprevzatie potravinovej pomoci sa považuje za splnenie zmluvy. Spoločnosť už pritom požiadala súd o zmrazenie tejto sumy, aby neprepadla v prospech štátu. Firma totiž tvrdí, že 3,5 tisíc ton múky a cestovín vyrobila, no rezort pôdohospodárstva nemá dôkaz, ktorý by jej tvrdenie podporil, keďže nemá doklad o výrobe ani o dodaní do distribučného skladu.
Zodpovednosť vraj nesie Simon
Podľa šéfa agrorezortu Jahnátka je za túto kauzu zodpovedný exminister Zsolt Simon. "Podľa môjho názoru za celým týmto podvodom je Zsolt Simon. Jeho nominant Haraj (bývalý riaditeľ PPA, pozn. red.) je podpísaný pod dodatkom, jeho nominant Haraj si neprišiel z neznámych dôvod prevziať túto dodávku. Neviem si predstaviť, ako by si mohol šéf PPA dovoliť takéto vážne lapsusy bez súhlasu svojho nadriadeného, ktorým bol Zsolt Simon," uzavrel Jahnátek.
Simon všetky obvinenia odmieta, pričom podľa neho nesie politickú zodpovednosť nové vedenie agrorezortu a PPA, ktoré po nástupe do funkcie nekonalo aj napriek jeho varovaniu. "Na tlačovej konferencii pred nástupom ministra Jahnátka som uviedol, že otázka potravinovej pomoci bude jednou z prvých vecí, ktorú bude musieť nový minister po nástupe riešiť," uviedol v reakcii Simon. Za zlyhanie viní predovšetkým Potravinovú banku Slovenska (PBS), ktorá sa zaviazala do konca februára tohto roka 3 500 ton múky a cestovín z distribučných skladov prevziať, no nespravila tak a navyše neuviedla ani dôvod, prečo nekonala.
Simon to ale vidí inak
"Je faktom, že katolícka charita v posledný deň, keď to bolo možné, prevzala tisíc ton a Potravinová banka Slovenska neprevzala 3,5 tis. ton pomoci, za čo by PPA mala voči banke konať v zmysle zmluvy a uplatňovať sankčný mechanizmus," povedal Simon. Za neprevzatie múky a cestovín je totiž v zmysle zmluvy možné uložiť PBS sankcie vo výške niekoľko sto tisíc eur. "Prečo PPA nezačala právne konanie vo vzťahu k PBS za sankcie vyplývajúce zo zmluvy, prečo nevydala rozhodnutie vo vzťahu k Euromills o prepadnutí kaucie," položil si otázku exminister.
Simon zároveň pripomenul, že PPA chcela už 7. a 9. marca vykonať kontrolu v skladoch spoločnosti Euromills, čo im však firma neumožnila. Kontrolu skladov do 27. februára nevykonali pracovníci agentúry preto, lebo PBS tvrdila, že tovar preberie. O vzniku sporného dodatku k zmluve Simon bol informovaný, no zodpovednosť podľa neho nesú pracovníci PPA. "Navyše musím povedať, že som presvedčený, že nie je v rozpore s predpismi EÚ," myslí si Simon. Ministerstvo pritom podľa jeho slov trvalo na tom, aby sa zábezpeka spoločnosti Euromills vo výške 1,2 mil. eur neuvoľnila dovtedy, kým štát nezíska tovar.
Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!
SITA