Jasno
-1°
Bratislava
Drahomíra, Sára, Mário
19.1.2025
Menej poslancov? Za bolo len 18 z nich!
Zdielať na

Menej poslancov? Za bolo len 18 z nich!

Počet členov parlamentu zostáva nateraz nezmenený. Parlament dnes odmietol novelu Ústavy SR, ktorou chcela opozičná SaS okresať počet poslancov zo 150 na 100. Za novelu hlasovalo iba 18 poslancov - všetci jedenásti z klubu SaS a sedem poslancov z klubu OĽaNO.

150 poslancov? Priveľa!

Smer-SD, KDH a Most-Híd boli proti, členovia SDKÚ-DS nehlasovali alebo sa zdržali. Na schválenie ústavnej zmeny je pritom potrebných 90 hlasov. Liberáli chceli, aby mal parlament 100 poslancov od parlamentných volieb v roku 2016.

Predseda SaS Richard Sulík pri predstavovaní návrhu v parlamente argumentoval tým, že za zníženie počtu poslancov v referende v roku 2010 hlasovalo 926-tisíc poslancov. "Stopäťdesiat poslancov národnej rady ignoruje vôľu jedného milióna voličov," povedal. Sulík sa nazdáva, že 150 poslancov je na krajinu, akou je Slovensko, priveľa. Uvedomuje si, že po schválení novely by bolo potrebné zmeniť aj volebný zákon, zdôraznil však, že na to je do volieb ešte dostatok času.

Úspora milióny €

Ak by novela prešla, ročne by Slovensko usporilo približne 3,6 milióna eur. Predkladatelia upozornili, že úspora by bola v prípade okresania parlamentu zrejme ešte vyššia, pretože možno očakávať rast priemernej mzdy v národnom hospodárstve, od ktorej sa odvíjajú platy poslancov, výška ich paušálnych náhrad, úhrada nákladov na poslanecké kancelárie, aj odmeny pre asistentov.

"Ako nepriame úspory by sa mohli sem zahrnúť aj príspevky na chod poslaneckých klubov odvíjajúcich sa od počtu poslancov, príspevky na mandát poslanca a sumy uhrádzané Kanceláriou NR SR pre poslancov na kancelárske účely," uviedli poslanci.

Krátko po tomto hlasovaní plénum odobrilo na vymenovanie vedúcich a členov stálych delegácií parlamentu do medzinárodných parlamentných organizácií, čím sa program 2. schôdze parlamentu vyčerpal a predseda parlamentu Pavol Paška schôdzu ukončil.

Otvorená imunita, odklepnutý program

Nerokovalo sa už o návrhu na zrušenie trestnoprávnej imunity, ktorú SaS stiahla. Do parlamentu ju totiž predložila bez konzultácií s ostatnými stranami. Smer-SD ju odmietol podporiť a prípadné odmietnutie novely by znamenalo, že pol roka ju do parlamentu nemožno predložiť opätovne. Členovia pracovnej skupiny, ktorú vytvoril Paška, sa však už dohodli na alternatívnom návrhu.

Politici sa dohodli, že trestnoprávna imunita poslancov sa zruší a zostane im len na výroky a hlasovanie v pléne a v parlamentných orgánoch. O tejto spoločnej novele sa zrejme bude rokovať už v júni.

Druhá schôdza v šiestom volebnom období sa začala 2. mája, trvala osem rokovacích dní a jej najdôležitejším bodom bolo vyslovenie dôvery vláde Roberta Fica. Tretia schôdza parlamentu je naplánovaná na 19. júna, podľa harmonogramu trvať bude osem rokovacích dní.

Staňte sa fanúšikom spravodajstva TV JOJ na sociálnej sieti TWITTER a vyhrajte!

SITA

Súvisiace články

Najčítanejšie správy