Zatiahnuté
10°
Bratislava
Miroslav
29.3.2025
Chudoba na Slovensku: Vďaka potravinovým zbierkam viete pomôcť aj vy
Zdielať na
Viktória Némethová
Viktória Némethová
redakcia/TAP
redakcia/TAP
Slovensko - aktuality

Chudoba na Slovensku: Vďaka potravinovým zbierkam viete pomôcť aj vy

SLOVENSKO / Chudoba vlani ohrozovala takmer milión Slovákov. Faktom je, že každý desiaty Európan nemá dostatok finančných prostriedkov na jedlo.

Viaceré zraniteľné skupiny

​"Ľudia s nízkymi príjmami. Keď za celý mesiac zaplatia všetky poplatky, ktoré majú, stane sa, že im na stravu zostanú možno tri eurá," hovorí Zuzana Vongrejová, slovenský Červený kríž.

Medzi najzraniteľnejšie skupiny patria seniori, ale tiež neúplné rodiny, ktorým chýba jeden rodič. Najviac peňazí by sme pritom potrebovali na bývanie a potraviny. "Varia nie z toho, čo by si dali, čo potrebujú ako výživu, ale varia z toho, čo je napríklad aktuálne v akcii," dopĺňa Vongrejová.

Plytvanie potravinami

Smutnou štatistikou je však aj plytvanie potravinami. To, čo nakúpime, končí veľakrát v koši. Každý rok vyhodíme asi 800-tisíc ton potravinového odpadu.
Najčastejšie vyhadzujeme pečivo, ovocie či zeleninu. Plytvanie majú pritom na svedomí najmä domácnosti. Na každého jedného obyvateľa pripadá asi 150 ton odpadu. Vysoká miera inflácie však situáciu môže zmierniť. "Snažíme sa všetko väčšinou zjesť, lebo však nemôžeme si to dovoliť,; a ešte aj vyhadzovať," hovorí nakupujúca. "To, čo kúpim, spotrebovať a zjesť," dopĺňa ďalšia nakupujúca.

​Vďaka zbierke vedia potraviny ďalej pomáhať

Niektoré z nich ale opäť môžu skončiť na dobrom mieste, a to vďaka zbierke. "Štandardne ju mávame vždy na jeseň, no vzhľadom na rastúci počet ľudí, ktorí sa ocitajú na hranici chudoby, sme sa rozhodli aj o organizáciu jarnej verzie, ktorá štartuje zajtra 27. marca a potrvá do 2. apríla. Stačí vložiť trvanlivé potraviny do špeciálne označených košov za pokladničnou zónu," Nikoleta Lörincová, vedúca oddelenia Corporate Affairs Kaufland.

Všetko je už na slovenskom Červenom kríži, ktorý balíčky ďalej distribuuje. "Naše územné spolky po celom Slovensku tieto potraviny preberú, rozdelia, a budú ich distribuovať podľa presne určených kritérií," objasňuje Vongrejová.

Ide len o trvanlivé potraviny, ako napríklad cukor, múka, cestoviny či med. "Putujú ľuďom, ktorí majú nízky príjem. Sú to prevažne seniori, mnohopočetné rodiny, rodiny s jedným rodičom, ľudia so zdravotným postihnutím alebo nejakým chronickým ochorením," hovorí Vongrejová.

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy