V Bratislave sa vyskytol záškrt medzi ľuďmi bez domova
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
O rozšírení chorôb v Bratislave sme informovali
BRATISLAVA / Aktuálne na Kukučínovej ulici zasahujú policajti so záchranármi podľa informácií TV JOJ zásah súvisí s prípadom zistenia vysoko-infekčnej choroby záškrtu u muža bez domova. Zasahujúce zložky majú na sebe respirátory a záchranári sú v špeciálnych oblekoch.
Muž bol ošetrovaný v nemocnici
Muž mal byť približne pred týždňom podľa informácií televízie JOJ ošetrený na urgentnom príjme v súvislosti s ranou, ktorú mal na tele. V rámci vyšetrenia mu spravili aj testy, ktoré ukázali, že má v otvorenej rane prítomnú baktériu, ktorá vyvoláva záškrt. Muž však medzičasom z nemocnice odišiel a o výsledku testu nevedel. Nakoľko ide o muža bez domova, nedokázali ho kontaktovať ani z nemocnice.
"Veľké percento z nich si nehradí zdravotné poistenie, nemajú pravidelný prístup k zdravotnej starostlivosti, " vyjadruje sa Alexandra Kárová z O.Z. Vagus.
Podľa našich informácií mal prespávať v jednej z bratislavských nocľahárni Depaul spolu s ostatnými ľuďmi bez domova. Nezisková organizácia, ktorá túto službu poskytuje, nám však na naše otázky neodpovedala.
Zásah v špeciálnych oblekoch
Policajti ho dnes našli na Kukučínovej ulici na autobusovej zastávke. Privolaná bola sanitka. Záchranári museli zasahovať v špeciálnych oblekoch. Našli ho tu potom, ako boli na Kukučínova ulicu privolaní pre narušenie verejného poriadku.
"Po príchode na miesto zasahujúca hliadka zistila, že sa tam nachádza osoba, v súvislosti s ktorou boli policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave koncom mesiaca marec požiadaný o súčinnosť zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, aby v prípade kontroly tejto osoby kontaktovali rýchlu zdravotnú pomoc, " informuje hovorca Krajského riaditeľstva v Bratislave Lukáš Pecek.
"Môžeme potvrdiť, že spomínaného pacienta sme hospitalizovali na Klinike infektológie, kde je izolovaný, " vyjadruje sa hovorkyňa Univerzitnej nemocnice Bratislava Eva Kliská.
"Osobám, ktoré boli v úzkom kontakte s potvrdeným prípadom v horizonte posledných dní, bola odporúčaná liečba antibiotikami a očkovanie proti záškrtu, " stanovisko Regionálneho ústavu verejného zdravotníctva v Bratislave.
"V tejto súvislosti sme prijali potrebné preventívne opatrenia. Hliadky mestskej polície dodržiavajú zvýšené hygienické štandardy, používajú ochranné pomôcky ako napríklad respirátory či rukavice a dbajú na zvýšenú hygienu rúk, " objasňuje hovorkyňa Mestskej polície v Bratislave Barbora Krajčovičová.
Čo je záškrt?
Podľa Európskeho informačného portálu o očkovaní je záškrt vážne ochorenie spôsobené baktériou Corynebacterium diphtheriae (v niektorých prípadoch aj Corynebacterium ulcerans), ktorá napáda sliznice hrdla a horných dýchacích ciest. Práve táto baktéria mala byť nájdená v otvorenej rane infikovaného muža. Niektoré kmene týchto baktérií produkujú toxín, ktorý môže poškodiť aj ďalšie orgány v tele.
Ako sa prejavuje?
U osôb infikovaných baktériou záškrtu sa príznaky nemusia vždy prejaviť, aj tak však môžu byť prenášačmi a nakaziť iných.
U väčšiny symptomatických prípadov sa v prvých dňoch objavuje infekcia dýchacích ciest sprevádzaná bolesťou hrdla a miernym zvýšením teploty. Pri miernej forme ochorenia zvyčajne ďalšie komplikácie nenastávajú.
Pri ťažšom priebehu sa môže vytvoriť tzv. pablana – hrubá sivobiela membrána, ktorá sa môže objaviť na mandliach, v hltane alebo pokrývať väčšiu časť dýchacích ciest. V niektorých prípadoch dochádza k výraznému opuchu krku, známemu ako „býčia šija“.
Záškrt môže postihnúť aj kožu, kde spôsobuje nehojace sa vredy pokryté sivou membránou. Tento kožný prejav sa častejšie vyskytuje u osôb žijúcich v zlých hygienických podmienkach – napríklad u bezdomovcov alebo užívateľov drog.
Ako sa šíri?
Záškrt sa prenáša najmä kvapôčkovou cestou – pri kašľaní alebo kýchaní infikovanej osoby. Ak ochorenie postihne kožu, môže sa šíriť aj priamym kontaktom s ranami alebo kožnými léziami nakazenej osoby.
Neliečené osoby môžu byť nákazlivé až štyri týždne. Nosiči baktérie, u ktorých sa príznaky nemusia prejaviť, však môžu šíriť infekciu aj dlhšie.
Kožná forma záškrtu sa najčastejšie vyskytuje u osôb žijúcich v zlých hygienických podmienkach – napríklad u bezdomovcov, užívateľov drog alebo ľudí v sociálne znevýhodnených komunitách.
Medzi rizikové faktory nákazy patrí cestovanie do oblastí s výskytom záškrtu, blízky kontakt s hovädzím dobytkom a konzumácia nepasterizovaných mliečnych výrobkov.