V Bratislave chýbajú stovky učiteľov, mnohí si musia privyrábať druhou prácou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Zajtra, teda v deň výročia narodenia Jána Amosa Komenského, budeme už po 70.-krát oslavovať Deň učiteľov. Na sociálnych sieťach už po výzve ministerstva pribudli videá žiakov a škôl s ďakovným odkazom pre učiteľov.
Nový režim ospravedlňovania vymeškaných hodín na školách
Centrum vzdelávacích analýz zároveň zverejnilo štúdiu, prečo je v Bratislave taký akútny nedostatok učiteľov. Bratislavský magistrát, ktorý analýzu zadal, už plánuje opatrenia vrátane vzdelávania či podpory duševného zdravia učiteľov.
Hľadanie učiteľov je náročné
Takto nedávno hovorili riaditelia bratislavských škôl, aké náročné je pre nich naplniť učiteľský zbor.
"Máte celé leto vyvesené inzeráty a nikto vám veľmi nechodí. Alebo sa vám ohlásia ľudia, ktorí absolútne nespĺňajú žiadnu kvalifikáciu, " vyjadruje sa riaditeľka Základnej školy Za kasárňou v Bratislave Monika Hulenová.
"Mám aj kamarátov riaditeľov z iných krajov. Vie si vybrať, vie si toho človeka odskúšať. My väčšinou, tu v Bratislave, na niektoré pozície toho človeka berieme preto, lebo nikto iný sa nám nehlási, " pokračuje riaditeľ Základnej školy Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna.
"V Bratislave pripadá na tisíc učiteľských miest až 300 pracovných inzerátov, " hovorí analytik z Centra vzdelávacích analýz Michal Rehúš.
Jeden z desiatich vyžije z platu
Iba desať percent, teda jeden z desiatich bratislavských učiteľov, hovorí, že zo svojho platu dokáže vykryť všetky svoje životné náklady.
"Najväčší nedostatok máme v tých ekonomicky silnejších regiónoch, kde nám často tieto povolania ukradnú, keď to takto poviem, iné povolania. Aj preto sme zaviedli ten kompenzačný príspevok, " k problematike sa vyjadril aj minister školstva Slovenskej republiky Tomáš Drucker.
Ani týchto 130 eur mesačne ale mnohým situáciu nerieši. Každý tretí bratislavský učiteľ priznal, že musí mať ešte jednu prácu. Nie každý si totiž vie privyrobiť doučovaním.
Učiteľské byty
Niektoré mestské časti ponúkajú aj učiteľské byty. Kde je ale vraj ťažké založiť si rodinu. Kým učitelia v regiónoch sa sťažujú na náročnú prácu s deťmi z vylúčených komunít, v Bratislave je najvyšší počet detí v jednej triede, ale aj veľa detí, ktoré prídu do triedy a nevedia slovensky.
Frustrovaný sú učitelia aj z nedocenenia a niektorí odchádzajú aj kvôli náročnej komunikácii s rodičmi.
"Dnes tu nejde o to, že ako citlivo tomu rodičovi poviete nejakú negatívnu informáciu o jeho dieťati, ale ide to, že vôbec si dovolíte povedať, " pokračuje riaditeľ Gabriel Kalna.
Záťaž v podobe suplovania a dozoru na chodbách
Zaťažuje suplovanie, ale aj to že v čase prestávok sú dozorom na chodbe, pričom dozor by mohol robiť aj niekto nekvalifikovaní
"Mrhanie ich kvalifikáciou a na druhej strane to spôsobuje, že nemajú častokrát ani prestávky, nemajú čas sa ani najesť, ísť na toaletu, " pokračuje analytik Michal Rehúš.
Zvýšenie platov
Tomáš Drucker avizoval, že pripravuje opatrenia už včera pri podpísaní dohody ministra s odbormi o zvýšení platov zamestnancov v školstve.
"Aj to odmeňovanie, o ktorom dnes hovoríme, je strašne dôležité aj podmienky sebarealizácie, aj práca, samozrejme v prostredí, ktoré je bezpečné, " opäť Tomáš Drucker.
Stabilizačné príspevky
Analytici na základe skúseností zo zahraničia navrhli napríklad stabilizačné príspevky, ktoré pomohli v prípade zdravotných sestier, čo je ale finančne náročné. Ďalšie možné opatrenia sú podpora duševného zdravia, zľavy či električenky zdarma.
"Náš výskum veľmi detailne ukazuje, aká tá profesia je náročná. Ako tí ľudia sú v podstate aj sa cítia nedocenení, ako majú podlomené duševné zdravie. A my teraz od nich očakávame, že budú podávať kvalitné výkony. Zároveň im zverujeme deti. Ale v tých podmienkach, v akých pracujú, je to veľmi ťažké, " znova analytik Michal Rehúš.