Hrozí zatvorenie šiestich hospicov: Pacienti môžu skončiť v nemocniciach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Už 31. marca, hrozí šiestim hospicom, že budú musieť skončiť. Tvrdia, že podmienky, ktoré im v nových zmluvách navrhuje Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera pre nich znamenajú, že môžu naplniť maximálne polovicu postelí, ktoré majú k dispozícii. Ťažko chorí pacienti v poslednom štádiu sa tak môžu ocitnúť v nemocniciach, kde starostlivosť o nich bude drahšia a podľa zástupcov Asociácie hospicovej starostlivosti Slovenska aj často nedôstojná.
Cena za ošetrovací deň
Zo 100 na 230 eur sa zvýšila cena za jeden ošetrovací deň v hospicoch prijatím opatrenia v polovici januára tohto roku. Podľa Asociácie hospicovej starostlivosti na Slovensku súčasťou tohto opatrenia mal byť aj prísľub bezlimitného prostredia. Ten ale platí iba zo strany zdravotnej poisťovne Union.
"Poisťovne Dôvera a Všeobecná zdravotná poisťovňa nám zalimitovalo pacientov. To znamená, že nám určilo počet pacientov na hospic, ktorý budú preplácaní," uviedla advocacy manažérka Asociácie hospicovej a paliatívnej starostlivosti Simona Stiskalova. Čo by to znamenalo pre niektoré hospice. Prijali by menej pacientov, alebo by niektorých vrátili domov či do nemocníc.
Navrhované limity
Navrhované limity predstavujú pre Hospic Milosrdných sestier v Trenčíne hotovú katastrofu. "Ak by sme mali robiť iba do výšky toho limitu, ktorý nám oni dávajú, jedno oddelenie s dvanástimi pacientmi, musíme zatvoriť," informovala Henrieta Žilková z Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne. "Hospice na Slovensku momentálne bojujú naďalej o prežitie," dodala primárka Hospicu Milosrdných sestier v Trenčíne Mária Dohňanská.
Pri ich obsadenosti napríklad navrhovaný limit zo Všeobecnej zdravotnej poisťovne vyčerpajú za dva týždne. "Mali by sme pozerať na toho pacienta, na to, že on je na prvom mieste. On potrebuje, on si nevie naplánovať, kedy bude umierať. Tento mesiac už máme naplnené limity, tak môžete umrieť na budúci mesiac. Toto sa v našej paliatíve nedá robiť," pokračovala Žilková.
"Na 60. deň má ukončiť pobyt v hospici. Chcem vedieť, kde toho pacienta mám preložiť," dodala Dohňanská. "To si neviem ani predstaviť, že by sme to tu zavreli a pacientov dali poodvážať pred ich domy. To je proste nemysliteľné," uzavrela Žilková.
Rokovanie so VšZP
Asociácia hospicovej a paliatívnej starostlivosti rokovala so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. "Všeobecná zdravotná poisťovňa zaplatí v roku 2025 za hospicovú a paliatívnu starostlivosť svojich poistencov viac o 5,3 milióna. Nové finančné limity sme nastavili na najvyššiu možnú mieru. Zároveň však trváme na tom, že musíme mať svoje náklady pod kontrolou a nebudeme doplácať na zmluvné politiky a spôsob vyjednávania ostatných poisťovní," opísala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Danka Capáková.
Dôvera televízií JOJ zaslala stručné stanovisko. "Mrzí nás to, no objem peňazí v rámci jednotlivých typov zdravotnej starostlivosti je určený programovou vyhláškou, ktorú pripravilo ministerstvo zdravotníctva a aktuálne je v pripomienkovom konaní. Zdravotné poisťovne sú touto vyhláškou viazané," uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.
K dohode nedošlo
Keďže je zrejmé, že k dohode nedošlo, na ministerstve zdravotníctva pokračovali tripartitné rokovania. Ministerstvo zdravotníctva sa k rokovaniam medzi ním, zdravotnými poisťovňami a Asociáciou hospicov zatiaľ nebude vyjadrovať. Minimálne do konca týždňa alebo pokiaľ nebude jasný výsledok. Pri pohľade do kalendára je však jasné, že času je málo.
"A od 1. apríla, pokiaľ nedôjde k podpísaniu zmluvy medzi hospicmi a Všeobecnou zdravotnou poisťovňou, tak pacienti budú presúvaní na lôžka do nemocníc a nebudeme prijímať ďalších hospicových pacientov, ktorí sú poistení vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. V rokovania s poisťovňou Dôvera budú samozrejme ďalej pokračovať," uzavrela Stiskalova.