Európa sa chystá na horšie časy. Ako by mal vyzerať krízový balíček?
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL / Vyspelé severské krajiny dlhodobo pripravujú obyvateľov na zvládnutie krízových situácií. Okrem iného majú doma akýsi záchranný balíček, teda potraviny na niekoľko dní, lieky, či baterky. Európska komisia chce, aby to bolo bežné v celej únii. V našom susedstve je totiž vojna a rátať treba aj s prírodnými katastrofami.
Európska komisia (EK) v stredu (26. 3.) spustila novú stratégiu pripravenosti s cieľom posilniť schopnosť Európy predchádzať hrozbám a reagovať na ne. EK vysvetlila, že novou stratégiou sa pripravuje na rôzne riziká vrátane prírodných katastrof, kybernetických útokov a geopolitických kríz, vrátane možnosti vojenskej agresie. Európa by mala podľa EK zvýšiť zásoby kritického vybavenia a nabádať verejnosť, aby si v prípade núdze udržiavala dostatočné zásoby aspoň na 72 hodín.
"Rodiny žijúce v záplavových oblastiach by mali vedieť, čo robiť, keď voda stúpne. Systémy včasného varovania môžu zabrániť tomu, aby regióny postihnuté lesnými požiarmi stratili drahocenný čas," uviedla predsedníčka EK Ursula von der Leyenová. Stratégia sa zameriava na zlepšenie systémov včasného varovania, zabezpečenie kontinuity základných služieb, ako je zdravotná starostlivosť a pitná voda, a pomoc občanom pri príprave na krízové situácie. Stratégia zahŕňa 30 kľúčových opatrení a podrobný akčný plán na dosiahnutie týchto cieľov.
"Pripravenosť na všetko - to musí byť náš nový európsky spôsob života," vyhlásila eurokomisárka pre pripravenosť a krízové riadenie Hadja Lahbibová na platforme X. Vo videu na sociálnych sieťach Lahbibová vymenovala položky, ktoré je podľa EK dôležité mať na prežitie v krízovej situácii po dobu 72 hodín - od potravín a vody až po baterku, powerbanku, rádio, hotovosť a lieky.
Medzi kľúčové ciele a opatrenia stratégie tiež patria: ochrana základných funkcií spoločnosti v Európe; podpora pripravenosti obyvateľstva; posilnenie koordinácie reakcie na krízy; posilnenie civilno-vojenskej spolupráce; posilnenie schopností predvídať a pripraviť sa; posilnenie spolupráce verejného a súkromného sektora a posilnenie spolupráce s externými partnermi.
Ako vyzerá taký krízový balíček?