Zatiahnuté
Bratislava
Benjamín
31.3.2025
Nezabudnite si prestaviť hodiny: Túto noc si pospíme o hodinu menej
Zdielať na

Nezabudnite si prestaviť hodiny: Túto noc si pospíme o hodinu menej

SLOVENSKO / V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2. hodine stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času (SELČ).

Víkendová noc tak bude o jednu hodinu kratšia. Obdobie letného času sa skončí v nedeľu 26. októbra, keď sa hodinky posunú naspäť z 3.00 na 2.00 h SEČ.

História letného času

Prvýkrát v histórii pokusne zaviedli niektoré krajiny letný čas počas prvej svetovej vojny, napríklad Švédsko, Nemecko a Rakúsko-Uhorsko. V novodobej histórii ho začali uplatňovať Taliansko od roku 1966, Grécko (1971), Španielsko (1974) a Francúzsko (1976). V rokoch 1976 až 1981 sa dohodlo na používaní letného času desať členských štátov vtedajšieho Európskeho spoločenstva.

Československo zaviedlo letný čas v roku 1979

Okrem iného aj v očakávaní energetických úspor. Letný čas sa začínal v prvú aprílovú sobotu o polnoci, od roku 1981 počas posledného marcového víkendu, končil sa v posledný septembrový víkend. Od roku 1996 Európska komisia predĺžila obdobie letného času každoročne až do posledného októbrového víkendu. Posúvanie hodiniek sa tiež ustálilo na 2. hodine v noci, pretože v tomto čase najmenej ovplyvňuje dopravu.

V súčasnosti prínosom letného času nie sú energetické úspory

Význam má skôr efektívne využívanie denného svetla. Preto sa tiež letný čas v angličtine označuje termínom Daylight Saving Time (DST, čas šetriaci denné svetlo). Letný čas mal od počiatku aj odporcov. Viaceré občianske i politické iniciatívy žiadali jeho zrušenie, pričom uvádzali najmä zdravotné dôvody či negatívny vplyv na koncentráciu.

Na základe verejného prieskumu navrhla Európska komisia, aby sa sezónna zmena času uskutočnila naposledy v roku 2021. Európsky parlament (EP) tento návrh schválil 29. marca 2019 s tým, že sa európske štáty dohodnú, ktoré časové pásmo si nechajú celoročne. Vzhľadom na problémy, ako brexit, pandémia COVID-19 či vojna na Ukrajine však diskusia o téme nepokračuje. V roku 2024 oživilo túto iniciatívu asi 67 poslancov EP.

Je možné, že už od budúceho roku upustia od letného času Spojené štáty americké. Zodpovedajú tomu vyhlásenia prezidenta Donalda Trumpa, ktorý označil letný čas za nepohodlné a finančné náročné opatrenie.

Zmena zimného času na letný podľa odborníkov ovplyvňuje hormóny

Zmena zimného času na letný môže narušiť prirodzený biologický rytmus tela, ktorého súčasťou sú aj dva dôležité hormóny. Upozorňuje na to endokrinologička Anastázia Komárová zo zvolenskej nemocnice.

Dodala, že hormón spánku, melatonín, sa tvorí najmä v tme a pomáha nám zaspať. "Posun o hodinu dopredu znamená, že večer bude dlhšie svetlo, čo môže oddialiť jeho produkciu a spôsobovať problémy so zaspávaním,“ objasnila. Kortizol, ktorý ovplyvňuje hladinu energie a prebúdzanie, môže byť zas v prvých dňoch po zmene času v nesúlade s novým režimom. "Ráno sa môžeme cítiť unavenejší, keďže telo ešte nie je úplne prispôsobené novému režimu,“ spomenula.

Čo odporúčajú odborníci?

Aby ľudia minimalizovali negatívne dôsledky posunu času, odborníci odporúčajú opatrenia. Patrí medzi ne postupná zmena spánkového režimu. V rámci nej je vhodné niekoľko dní pred posunom času ísť spať o 15 až 30 minút skôr, aby si telo postupne zvyklo na nový režim. Nemocnica uvádza, že pomáha aj obmedzenie modrého svetla, ktoré potláča tvorbu melatonínu. Aspoň hodinu pred spaním by sa podľa nej mali ľudia vyhýbať svetlu z obrazoviek mobilov, počítačov či televízora.

Pripomína, že pobyt na dennom svetle v ranných hodinách podporuje synchronizáciu biologických hodín a správnu produkciu kortizolu. Rovnako dôležitý je aj pohyb na čerstvom vzduchu a vyvážená strava, ktoré môžu pomôcť telu lepšie sa vyrovnať s posunom času. "Väčšina ľudí sa na nový režim adaptuje v priebehu niekoľkých dní, no u citlivejších jedincov môže tento proces trvať dlhšie. Ak problémy so spánkom pretrvávajú dlhšie, je dobré poradiť sa s lekárom, pretože príčina nemusí byť iba v zmene času,“ reagovala Komárová.

V nedeľu (30. 3.) vstúpi do platnosti letný čas. Počas noci na nedeľu sa o 2.00 h stredoeurópskeho času (SEČ) posunú hodinky o hodinu dopredu na 3.00 h stredoeurópskeho letného času. Obdobie letného času sa skončí v nedeľu 26. októbra, keď sa hodinky posunú naspäť z 3.00 na 2.00 h SEČ.

Štúdio 24 o vplyve zmeny času na ekonomiku s analytikom finančných trhov zo spoločnosti XTB Marekom Nemkym

Súvisiace články

Najčítanejšie správy