Mediálny výbor navrhol odvolať šéfku RTVS Zemkovú
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Miloslava Zemková by už nemala šéfovať Rozhlasu a televízii Slovenska (RTVS). Návrh s odporúčaním odvolať ju z funkcie dnes schválil mediálny výbor parlamentu na popud šéfa výboru Dušana Jarjabka (Smer-SD). Jarjabkov návrh schválili siedmi členovia výboru za Smer-SD.
Krajcer: Na takej fraške sa nebudeme podieľať
Opoziční poslanci pri hlasovaním miestnosť výboru opustili. "Na takej fraške sa nebudeme podieľať," vyhlásil exminister kultúry Daniel Krajcer (SaS). Dôvodom na odvolávanie je, že Zemková 3. apríla 2012 zverejnila výzvu na predloženie ponúk na prenájom priestorov pre mediálny komplex, ale vopred o tom písomne neinformovala Radu RTVS, čím podľa Jarjabka porušila zákon.
O odvolaní rozhodne parlamentné plénum, najbližšia schôdza sa začne 19. júna. "Robím to všetko nesmierne nerád preto, lebo ten zákon je zlý. Inak sa v tejto chvíli konať nedá,“ povedal pred prezentovaním návrhu Jarjabek. Dodal, že keby nekonal, výbor by mohol byť kritizovaný za nečinnosť a porušenie zákona. Skutočnosť, že Rada RTVS sa o zverejnení výzvy dozvedela až po zverejnení výzvy, Jarjabkovi ako šéfovi výboru písomne potvrdil jej predseda Miroslav Kollár.
Arogancia výboru
Krajcer a ďalší opoziční poslanci chceli, aby výbor o veci rozhodol až o týždeň a aby Zemková a Kollár mali možnosť na výbor prísť a poskytnúť svoje stanovisko. "Považujem za vrchol arogancie tohto výboru, ak v takejto závažnej veci budeme hlasovať bez toho, aby sme si vypočuli dotknuté strany,“ vyhlásil pred hlasovaním Krajcer.
Zákon o RTVS je zlý
Podčiarkol, že Kollár aj Zemková dnes na rokovaní výboru boli a Jarjabek ich mohol požiadať, aby na tento bod programu počkali. "To už zaváňa veľkou, ale veľkou nedočkavosťou,“ podotkol. Upozornil, že na vec môže byť viac právnych názorov, keďže zverejnená výzva vôbec nemusí smerovať k vytvoreniu zmluvného vzťahu. Jarjabek sa bránil tým, že postupuje striktne podľa zákona. "Toto je tvoj zákon, toto je tvoj zlý zákon. (...) Ja iba napĺňam literu toho zlého zákona, ktorý si ty sem vniesol,“ adresoval Krajcerovi. Vyčítal mu, že zo Zemkovej urobil politickú nominantku, že zákon o RTVS je zlý a treba ho zmeniť.
"Je mi to proti srsti, ale je to zo zákona a nie je možnosť postupovať inak,“ zdôraznil niekoľkokrát. Zemková do konca roka 2010 šéfovala Slovenskému rozhlasu, po spojení s televíziou ju vtedajší predseda parlamentu Richard Sulík (SaS) poveril vedením RTVS. Následne ju parlament v roku 2011 zvolil za šéfku spojenej inštitúcie.
Mika alebo Gučík?
V máji Zemková pre Hospodárske noviny povedala, že sama zvažuje dobrovoľný odchod. Ako o možných nástupcoch Zemkovej sa špekuluje o bývalých šéfoch komerčných televízií – Michal Gučík riadil televíziu TA3 a Václav Mika Markízu. "Situácia v Rozhlase a televízii Slovenska je kritická a bez pomoci štátu sa nebude dať riešiť," uviedla na brífingu Zemková, krátko po svojom zvolení.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
SITA