Zatiahnuté
11°
Bratislava
Zita
2.4.2025
Energetická bezpečnosť: Od apríla k nám bude prúdiť výrazne viac ruského plynu
Zdielať na

Energetická bezpečnosť: Od apríla k nám bude prúdiť výrazne viac ruského plynu

SLOVENSKO / Slovensko urobilo dôležitý krok smerom k energetickej bezpečnosti. Vďaka prepusteniu časti prepravnej kapacity cez Maďarsko k nám bude od utorka 1. apríla prúdiť niekoľkonásobne viac ruského plynu ako v predchádzajúcich mesiacoch. Vláda sa, napriek tomu, stále nevzdáva obnovenia tranzitnej trasy cez Ukrajinu.

Viac potrubného plynu na Slovensku je dobrá správa, najmä v súvislosti s plnením zásobníkov, ktoré sú po zime podstatne prázdnejšie ako vlani. "Aktuálne máme naozaj v Európe o 30 miliárd metrov kubických menej plynu v zásobníkoch, ako to bolo vlani," uviedol riaditeľ obchodu SPP Micha Ľalík.

V porovnaní s európskym priemerom sme na tom síce lepšie, no nič to nemení na fakte, že o plyn budeme musieť súperiť s inými krajinami, tie ázijské nevynímajúc. "Letné ceny sú veľmi vysoké a môže byť problematické napĺňať zásobníky počas leta," informoval šéfredaktor Energie-portal.sk Radovan Potočár.

Ruský plyn, ktorý k nám tečie cez Turecko, balkánske krajiny a Maďarsko, tak z väčšej časti zaženie obavy, či bude dosť komodity na ďalšiu vykurovaciu sezónu. "Myslím si, že v tom cykle je každý spokojný. My máme dostatok plynu pre našich zákazníkov a zvyšujeme tým pádom energetickú bezpečnosť Slovenska," reagoval generálny riaditeľ SPP Vojtech Ferencz.

Kapacita Turkstreamu je však naplnená a netreba zabúdať, že sme až na konci potrubia, čo môže byť problém. "Dlhodobo sa len na túto trasu určite nedá spoliehať," pokračoval Potočár. Aj preto sa neustále rokuje o nových kontraktoch. Reálna je stále aj možnosť tranzitu cez Ukrajinu, a to aj napriek množiacim sa útokom na prepravnú infraštruktúru.

Problémom by nemala byť ani zničená meracia stanica v Sudži, ktorá bola hlavným tranzitným bodom pre ruský plyn smerujúci do Európy. "Existuje minimálne ešte zvyšných osem prepojovacích bodov, cez ktoré by bolo možné prepravovať zemný plyn," pokračoval Ľalík.

Podľa ministerky hospodárstva by to pomohlo nielen Slovensku, ale najmä cenám plynu v Európskej únii, ktoré môžu po obnovení tranzitu klesnúť v budúcom roku na 22 eur za MWh. "Čo už nie je veľmi veľký rozdiel oproti cene zemného plynu v USA, a môžeme hovoriť, že konkurencieschopnosť EÚ by mohla dostať reštart," povedala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Rozhodnutie, či sa tranzit plynu obnoví, má však v rukách predovšetkým samotná Ukrajina.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy