Zatiahnuté
14°
Bratislava
Zita
2.4.2025
Do parlamentu prišiel D. Bombic. Nás už v dnešnej dobe neprekvapí nič, reaguje KDH
Zdielať na

Do parlamentu prišiel D. Bombic. Nás už v dnešnej dobe neprekvapí nič, reaguje KDH

Daniel Bombic prišiel do parlamentu

BRATISLAVA / V parlamente sa objavil Daniel Bombic aj s Marekom Šounom. Podrobnosti zisťujeme.

Do budovy parlamentu vošiel v utorok (1.4) Daniel Bombic s Marekou Šounom. Dvojica nakráčala k balkónu NRSR určenom pre verejnosť, kde si k nim prisadol Adam Lučanský zo strany SNS, syn zosnulého Milana Lučanského. 

"Nás už v dnešnej dobe neprekvapí nič. Najhoršie na tom je, že vládna koalícia nemá problém stáť vedľa pána Bombica. Vedľa toho pána Bombica, ktorý je zástancom extrémizmu, hajluje, ktorý sa vyjadruje pohŕdavo o iných ľuďoch, takže nás to už ani neprekvapuje. Je to signifikatné pre túto vládu a s takouto pečaťou bude aj končiť," povedal na margo šokojúcej návštevy predseda KDH Milan Majerský.

Bombic čelí podozreniam zo spáchania viacerých trestných činov extrémizmu, zostáva stíhaný na slobode. Najvyšší súd (NS) SR síce zistil dôvody väzby, tú mu však nahradil uložením viacerých povinností a obmedzení, vrátane povinnosti nosiť monitorovací náramok. Rozhodnutie súdu je právoplatné.

Súd obvinenému nahradil väzbu aj prijatím písomného sľubu a dohľadom probačného a mediačného úradníka. Má zákaz vycestovania do zahraničia a zákaz zverejňovať príspevky s nenávistným charakterom na sociálnych sieťach a platformách. Obvinený tiež musí oznámiť každú zmenu miesta pobytu.

Súd podľa predsedníčky senátu NS SR nemôže konštatovať, žeby nevidel podozrenia zo spáchania trestnej činnosti. "Charakter trestnej činnosti, z ktorej je Daniel B., obvinený, má extrémistický a nenávistný charakter," ozrejmila. Súd skonštatoval dôvody tzv. preventívnej a útekovej väzby. 
        
Na Daniela B. boli vydané tri zatýkacie rozkazy pre podozrenie zo spáchania viacerých extrémistických trestných činov. Za prísnych bezpečnostných opatrení bol v závere januára eskortovaný z Veľkej Británie na Slovensko. Prokurátor mu navrhoval tzv. útekovú a preventívnu väzbu pre obavu z možného úteku obvineného a pokračovania v trestnej činnosti. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu vo svojom rozhodnutí síce konštatoval dôvodnosť vedeného trestného stíhania, avšak nezistil dôvody na vzatie obvineného do väzby. Preto ho prepustil na slobodu. 

Zdroj: noviny.sk

Odvolávanie Kaliňáka

V Národnej rade SR sa dnes pokúsili odvolať ministra obrany Roberta Kaliňáka. Poslancom sa na prvý pokus nepodarilo otvoriť schôdzu k odvolávaniu. Prezentovalo sa 64 poslancov, parlament tak nebol uznášaniaschopný. Druhý pokus o otvorenie schôdze bol po 8:30.

Schôdzu sa nakoniec nepodarilo otvoriť ani na druhý pokus. Parlament nebol uznášaniaschopný, pretože sa prezentovalo len 68 poslancov. Na otvorenie schôdze je potrebných najmenej 76 poslancov. Ďalší pokus o otvorenie mimoriadnej schôdzi k odvolaniu Kaliňáka z funkcie ministra bude v stredu (2. 4.) o 8:00.

Poslanci opozičného hnutia Slovensko vyzbierali 34 podpisov a podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu na odvolanie Roberta Kaliňáka (Smer-SD) z funkcie ministra obrany. Ako hnutie odôvodnilo, podpredseda vlády s manželkou zatajil v majetkovom priznaní vilu na chorvátskom pobreží na pozemku s rozlohou 1 200 metrov štvorcových. Ústavný zákon o ochrane verejného záujmu však podľa hnutia hovorí o povinnosti verejného funkcionára chrániť verejný záujem aj o tom, že verejný funkcionár nesmie uprednostniť osobný záujem pred verejným.

Rovnako tak prikazuje verejným funkcionárom podávať majetkové priznania v presne stanovenej forme a čase.

Najčítanejšie správy