Príspevok na bývanie neprešiel, zvýši sa podpora pre šport. Pozrite si, čo bolo súčasťou rokovania
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Nový príspevok na úhradu nákladov spojených s bývaním sa nezavedie. Príspevok mal byť určený na pomoc domácnostiam, ktoré sú vystavené energetickej chudobe. Návrh zákona o príspevku na úhradu nákladov na bývanie poslancov opozičného Progresívneho Slovenska (PS) Národná rada (NR) SR v utorok (1. 4.) neposunula do druhého čítania.
Predkladatelia upozornili, že na príspevok na bývanie nemajú v súčasnosti nárok všetky ohrozené skupiny obyvateľov Slovenska, keďže sa viaže na stav hmotnej núdze a situáciu, keď príjem osoby nedosahuje sumu životného minima. Táto suma predstavuje aktuálne v prípade dospelej osoby žijúcej samostatne 273,99 eura mesačne, pre dospelú osobu s jedným dieťaťom je to 399,10 eura.
"Cieľom návrhu je kompenzovať zdokladované náklady na bývanie, ktoré prevyšujú 30 % z príjmu domácnosti, pričom náklady nad hranicou tzv. normatívnych nákladov nie sú kompenzované. Táto hranica zabezpečuje cielenie príspevku na domácnosti s nižšími príjmami," uviedli opoziční poslanci v dôvodovej správe.
Poslanci doteraz prerokovali tieto návrhy:
Príspevok pre Fond na podporu športu sa zvýši na 60 miliónov eur
- Rozšíri sa aj predmet jeho činnosti či počet členov dozornej rady. Členom správnej a dozornej rady sa má zvýšiť odmena.
- V prípade riaditeľa fondu novela vypúšťa postup výberového konania. Správna rada ho má vymenovávať a odvolávať na návrh predsedu správnej rady.
- Novela má nadobudnúť účinnosť 1. júla 2025.
Tlačová beseda ministra športu Rudolfa Huliaka (nom. Smeru-SD):
Poslanci schválili nový zákon o bezpečnosti výrobkov
- "Nebezpečné výrobky môžu mať pre spotrebiteľov a občanov veľmi negatívne dôsledky. Všetci spotrebitelia vrátane tých najzraniteľnejších, ako sú deti, staršie osoby alebo osoby so zdravotným postihnutím, majú právo na bezpečné výrobky, preto je nevyhnutné, aby spotrebitelia mali k dispozícii dostatočné prostriedky na presadzovanie uvedeného práva a aby členské štáty EÚ mali k dispozícii primerané nástroje a opatrenia na presadzovanie predmetného nariadenia," priblížilo Ministerstvo hospodárstva SR ako predkladateľ návrhu.
- Nariadenie sa okrem iného zameriava na zvýšenie bezpečnosti výrobkov online, zlepšuje kontrolu výrobkov na európskom trhu, zavádza rýchlejší proces stiahnutia nebezpečných výrobkov z trhu a prispôsobuje ich bezpečnosť novým technológiám.
- Zákon bude účinný od 1. mája tohto roka.
Finančná správa má automaticky získavať informácie o kryptoaktívach
- Cieľom je prevziať novelizovanú európsku smernicu o administratívnej spolupráci v oblasti daní, tzv. DAC8. Ide o súčasť medzinárodnej spolupráce pri boji s daňovými únikmi v rámci Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
- Návrh posunuli do druhého čítania. Väčšina novely má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2026. Niektoré ustanovenia potom 1. januára 2028 a 1. januára 2030.
Novela z dielne SNS by mala dosiahnuť úpravy v chránených územiach
- Na území, na ktorom platí druhý stupeň ochrany, by sa mala zakázať hospodárska činnosť na pozemkoch bez preukázania právneho dôvodu na ich užívanie a predchádzajúceho písomného súhlasu vlastníka alebo správcu pozemku. Navrhovaná úprava podľa predkladateľov zabezpečí ochranu chráneného územia druhého a tretieho stupňa pred neoprávnenými zásahmi hospodárskych subjektov, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť jeho ekologickú stabilitu a hodnoty prírodného prostredia.
- Na území s druhým stupňom ochrany by sa už nevyžadoval súhlas orgánu na pasenie, napájanie, preháňanie a nocovanie hospodárskych zvierat na voľných ležoviskách, ako ani na ich ustajnenie mimo stavieb alebo zariadení pri veľkosti stáda nad 30 dobytčích jednotiek. Na území s tretím stupňom ochrany by takisto bolo zakázané zbierať huby alebo rastliny vrátane ich plodov s výnimkou vlastníkov, správcov a nájomcov pozemkov.
- Návrhom chcú aj precizovať zákaz organizovania verejných podujatí na územiach s tretím stupňom ochrany. "Dopĺňa sa výnimka pre podujatia konané v uzavretých stavbách, ktoré nemajú priamy vplyv na prírodné hodnoty chráneného územia," uviedli poslanci.
- Po novom by sa takisto napríklad na území so štvrtým stupňom ochrany nevyžadoval súhlas orgánu ochrany prírody na pasenie, napájanie, preháňanie a nocovanie hospodárskych zvierat na voľných ležoviskách ani na chytanie, usmrtenie alebo lov živočíchov v mokradiach.
- Novela prešla do druhého čítania.
Colný zákon sa má upraviť podľa poznatkov z praxe
- Po novom sa má tiež upraviť vypĺňanie colného vyhlásenia, oslobodenie od dovozného cla pri tovare dovážanom charitatívnymi a dobročinnými organizáciami či oznámenie sumy colného dlhu a dňa jej platby v prípade úhrady colného dlhu použitím záruky na colný dlh.
- Poslanci návrh posunuli do druhého čítania. Väčšina novely má podľa návrhu nadobudnúť účinnosť 1. júla 2025, zvyšok potom 1. januára 2026.
Poplatky za patenty a ochranné známky by sa mali zvýšiť
- Sumy udržiavacích poplatkov ustanovené v sadzobníku udržiavacích poplatkov neboli od 1. februára 2009 upravované vôbec. Navrhované zvýšenie udržiavacích poplatkov za patent o 20 % zohľadňuje podľa ÚPV osobitosti a trendy v prostredí patentovej ochrany v európskom meradle.
- Okrem poplatkov novela upravuje napríklad aj náhradu trov sporových konaní vedených pred Úradom priemyselného vlastníctva SR. Trovy, ktoré vznikajú účastníkom sporových konaní, v súčasnosti znášajú samotní účastníci, a to bez ohľadu na pomer ich úspechu v rámci daného sporového konania.
Podmienky výkonu profesionálneho náhradného rodičovstva sa majú zlepšiť
- "Prioritou je, aby čo najviac detí umiestnených v centrách, a to vrátane detí so zložitým zdravotným znevýhodnením, vyrastalo v profesionálnych náhradných rodinách. Na druhej strane je nevyhnutné zabezpečiť bezpečnosť detí a znížiť riziko, že profesionálni náhradní rodičia nebudú vedieť utvoriť také podmienky vo svojom domácom prostredí alebo zo svojho domáceho prostredia, ktoré zodpovedajú potrebám dieťaťa," uviedlo MPSVR v dôvodovej správe.
- Spresniť by sa mala aj právna úprava o zaokrúhľovaní mzdy, krátení dovolenky za neodpracované hodiny či príplatku za prax. Ďalej by sa mala zaviesť možnosť súbežne vykonávať prácu náhradného rodiča a čerpania materského alebo otcovského, a to vrátane vylúčenia povinnosti platiť poistné na dôchodkové poistenie.
- Novela prešla do druhého čítania a má nadobudnúť účinnosť postupne, a to od 1. júla 2025 a 1. januára 2026.
Horná hranica miestneho poplatku za rozvoj miest a obcí sa má zvýšiť
- "Zvyšuje sa horná hranica sadzby miestneho poplatku za rozvoj z dôvodu inflácie a tým súvisiaceho masívneho nárastu cien stavebných materiálov a stavebných prác. Zavádza sa možnosť pre obce vyhodnocovať pozitívny vplyv investície na rozvoj komunity formou zvýhodneného miestneho poplatku za rozvoj, napríklad pre malometrážne nájomné byty, pri ktorých je žiaduce zvýhodniť takúto investíciu pred inými, pre obyvateľov obce menej výhodnými investíciami," uviedli koaliční poslanci ako predkladatelia návrhu.
- Výnos z poplatku za rozvoj sa má rozšíriť aj na úhradu výdavkov súvisiacich s pozemkovými úpravami, podporou verejnej dopravy, nadobudnutím nehnuteľnosti a so zhotovením stavby a jej údržby, vrátane nákladov na vysporiadanie pozemku či odstránenie stavby, ak ide o školu, detské ihrisko, športovisko, zdravotnícke zariadenie, kultúrnu pamiatku, verejný park či nehnuteľnosť, ktorá slúži na sociálne bývanie, prípadne poskytovanie náboženských či kultúrnych služieb. Týkať sa to bude aj úhrady výdavkov spojených s obstaraním územnoplánovacej dokumentácie a zariadení, ktoré budú slúžiť na starostlivosť o bezpečnosť, poriadok a údržbu obce a jej majetku.
- Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2026.
PS neuspelo s návrhom zákona o pomoci osobám zažívajúcim násilie
- Predkladateľky chceli návrhom okrem iného zaviesť novú skutkovú podstatu sexuálneho obťažovania či vraždy ženy - femicídy. Navrhovali tiež úpravy týkajúce sa kybernetického násilia, redefiníciu znásilnenia na základe absencie súhlasu či zrušenie premlčacej doby pri danom čine.
- Parlament taktiež odmietol uznesenie z dielne PS k eliminácii násilia na ženách. Poslanci ním mali odsúdiť všetky formy a prejavy násilia na ženách a vyzvať vládu na zriadenie pracovnej skupiny, ktorá by mala pripraviť komplexný legislatívny rámec na boj proti násiliu na ženách.
Poslanci odmietli opozičné opatrenia na pomoc pre jednorodičov
- "Na Slovensku žije viac ako 190-tisíc takýchto domácností s 310.000 deťmi, pričom až 85 % vedú ženy. Takmer polovica, teda 46 % jednorodičovských domácností, žije na hranici chudoby a ich priemerný príjem 1100 až 1200 eur mesačne zaostáva za bežnými rodinami," uviedli poslankyne Veronika Šrobová, Lucia Plaváková a Simona Petrík v dôvodovej správe.
- Štát podľa nich dlhodobo ignoruje jednorodičov, ktorí nemajú dostatočnú ochranu ani podporu. V súčasnosti sú pre nich vymedzené opatrenia, ako napríklad dlhšia materská dovolenka, extra voľno či vyššia hranica príjmu pre sociálne nájomné bývanie, ktoré sú podľa opozičných poslankýň nedostatočné.
Odpustenie školného pri predĺžení štúdia na VŠ o rok sa nekoná
- Išlo o návrh opozičného PS, aby študenti vysokých škôl (VŠ) dostali možnosť predĺžiť si štúdium v rámci bakalárskeho študijného programu o jeden rok bez nutnosti platenia školného. Presadiť to chceli cez novelu zákona o vysokých školách.
- Opoziční poslanci argumentovali, že pre mnohých študentov a ich rodiny sú roky vysokoškolského štúdia finančne náročné obdobie. Novela by podľa PS prispela k odstraňovaniu finančných bariér, a tým by posilnila rovnosť šancí pre všetkých študentov.
- Podmienkou na odpustenie školného malo byť pokračovanie v začatom študijnom programe, teda pri štandardnej trojročnej dĺžke bakalárskeho štúdia štvrtý bezplatný rok by musel byť totožný so štúdiom počas tretieho roka štúdia.
Poslanci odmietli návrh PS o prístupe nádob na odpad pre osoby s ŤZP
- Hnutie navrhovalo, aby k zberným nádobám na odpad mali rovnocenný prístup aj osoby s rôznym ťažkým zdravotným postihnutím (ŤZP), ako napríklad nevidiaci, slabozrakí, osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu alebo inkontinentní.
- Obce mali podľa návrhu zabezpečovať zberné nádoby na triedený a zmesový komunálny odpad pre osoby nevidiace a slabozraké špeciálnymi štítkami.