Minister Richard Takáč potvrdil dve nové ohniská na hranici so Slovenskom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Po mimoriadnom rokovaní vlády
DUNAKILITI / Majiteľ farmy potvrdil, že zvieratá vykazujú príznaky ochorenia.
V utorok 1. apríla informovali maďarské médiá o podozrení na nové ohnisko slintačky na maďarskej strane slovensko-maďarskej hranice v obci Dunakiliti Informoval portál Paraméter. V obci Dunakiliti, ležiace v blískosti slovenského Čunova, sa na farme chová viac ako 2300 kráv.
O podozrení prehovoril konateľ spoločnosti Dunakiliti Agrár Zrt. Zsolt Domokos, ktorý potvrdil, že u svojich zvierat zaznamenali mierne príznaky ochorenia a okamžite informovali príslušných veterinárnych lekárov. Tí odobrali vzorky a výsledky testov by mali byť známe do polnoci, najneskôr do zajtra rána.
Domokos uviedol, že ich rodinná farma má celkovo 2300 dojníc. Niektorí z ich maštalí už hermeticky uzavreli.
Podľa informácií portálu existovala podozrenie na výskyt slintačky aj v obci Darnozsel. Zdroj z farmy prezradil, že dnes (1.4.) odobrali zvieratám vzorky krvi.
Minister pôdohospodárstva Richard Takáč dnes potvrdil obe tieto ohniská, a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli. Uviedol to pred stredajším rokovaním vlády. Farmy majú podľa neho 2500 a 1000 kusov dojníc.
Nové ohniská sú podľa neho v rozmedzí medzi prvou a druhou maďarskou farmou výskytu ochorenia. "V tom danom území sa ten vírus teda nachádza. V utorok (1. 4.) sme mali informáciu, že prebiehajú testy a dnes ráno nám informáciu potvrdili na základe výsledkov z laboratória. Tá situácia je teda vážna," spresnil agrominister.
Takáč preto opäť apeloval na poľnohospodárov, aby dodržiavali všetky nariadené opatrenia, aby sa nákaza ďalej nešírila. Kadávery utrateného dobytka z Plaveckého Štvrtka budú podľa neho zlikvidované jednak v kafilérii v Žiline a jednak pochované v priestore, ktorý ešte nechcel špecifikovať.
"Všetky miesta, ktoré sú potenciálne k dispozícii, sú stopercentné z pohľadu ochrany zdravia a z pohľadu životného prostredia, ako aj z pohľadu absencie podzemnej vody. Keby sme išli na hulváta, tak utrácame a zakopávame kadávery na mieste výskytu ochorenia," dodal Takáč.