Analýzy 24: Nákaza slintačky a krívačky a 3500 utratených zvierat na jednej farme
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / 3500 utratených zvierat a to iba na jedinej farme. Krutá predstava, žiaľ, aj súčasná slovenská realita. Nákaza slintačky a krívačky naďalej pustoší tunajšie chovy. Robíme dosť, aby sme sa jej devastačným dôsledkom vyhli alebo skôr len čakáme, kým prehrmí? V prvej časti bol hosťom moderátora Jakuba Proka bývalý šéf ŠVPS Jozef Bíreš a v druhej časti minister pôdohospodárstva a tiež šéf krízového štábu Richard Takáč (Smer-SD).
Slovensko čelí vážnej krízovej situácii v oblasti poľnohospodárstva. Epidémia slintačky a krívačky zasiahla krajinu s nečakanou silou, pričom na jednej z fariem došlo k utrateniu až tri a pol tisíca zvierat. O príčinách, dôsledkoch a možných riešeniach diskutovali hostia relácie Analýzy 24.
Bývalý minister pôdohospodárstva o situácii
V prvej časti relácie sa moderátor Jakub Proko spojil na diaľku s Jozefom Bírešom, bývalým ministrom pôdohospodárstva v úradníckej vláde. Ten poukázal na vážnosť situácie a nevyhnutnosť rýchlych opatrení. "Je to bezprecedentná situácia, ktorú sme na Slovensku nezažili desaťročia. V prípade slintačky a krívačky je kľúčové okamžite reagovať, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu nákazy," upozornil Bíreš.
Podľa jeho slov je prioritou zastavenie epidémie a ochrana ďalších chovov, pričom zdôraznil potrebu spolupráce medzi štátnymi orgánmi a farmármi.
Minister Richard Takáč o ďalších krokoch
V druhej časti relácie bol hosťom priamo minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Minister predstavil kroky, ktoré vláda podniká na zmiernenie dopadov epidémie a na ochranu ďalších chovov.
"Majitelia farmy v Levéli v Maďarsku boli prítomní na tejto farme v Plaveckom Štvrtku. Toto je ten dôvod," reagoval minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).
"Naša úloha je jasná – eliminovať ohniská nákazy a zabezpečiť, aby sa situácia nezhoršovala. Zaviedli sme prísne karanténne opatrenia a finančnú pomoc pre farmárov, ktorí prišli o zvieratá," uviedol Takáč.
Podľa neho je dôležité nielen riešiť súčasnú krízu, ale aj prijať systémové opatrenia na predchádzanie podobným epidémiám v budúcnosti. Zdôraznil, že Slovensko musí investovať do biologickej ochrany fariem a posilniť veterinárny dohľad.
Mnoho farmárov však stále čelí obavám o budúcnosť svojho podnikania. Zatvorené chovy, prísne opatrenia a ekonomické straty im spôsobujú vážne problémy.
Jedna dobrá správa však predsa len zaznela. "Ako dobre viete, táto dánska veľká spoločnosť FirstFarm má v zásade viacero chovov aj v danom regióne. Tam sa mi zdá, že je Suchohrad, Stupava a Malacky. Hodinu dozadu som dostal informáciu, že výsledky, ktoré boli odobraté, sú negatívne," uzavrel Takáč. Minister prisľúbil, že štát poskytne kompenzácie a bude hľadať riešenia na podporu postihnutých farmárov.