Jasno
Bratislava
Izidor
4.4.2025
NRSR: Ku koncu roka 2024 viedla EK vo vzťahu k SR 67 konaní o porušení zmlúv
Zdielať na
Noviny.sk

NRSR: Ku koncu roka 2024 viedla EK vo vzťahu k SR 67 konaní o porušení zmlúv

Bratislava - Ku koncu roka 2024 viedla Európska komisia (EK) vo vzťahu k SR 67 konaní o porušení zmlúv, najmä v súvislosti s nesprávnou transpozíciou alebo aplikáciou právne záväzných aktov Európskej únie (EÚ). Vyplýva to z výročnej správy o členstve SR v EÚ za rok 2024, ktorú vo štvrtok zobrali poslanci Národnej rady (NR) SR na vedomie. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR ako predkladateľ správy spresnilo, že z celkového počtu konaní bolo 27 vedených z dôvodu neoznámenia transpozičných opatrení k smerniciam, 14 z dôvodu nesprávnej alebo neúplnej transpozície smerníc, 18 pre nesprávnu aplikáciu práva Európskej únie (EÚ) a osem konaní bolo vedených z iných dôvodov.

V porovnaní s rokom 2023 bolo voči SR vedených o osem konaní viac. „Slovenská republika patrí k štátom s vyšším počtom konaní o porušení povinností vedených podľa článku 258 - 260 Zmluvy o fungovaní Európskej únie,“ podotklo ministerstvo. Cieľom výročnej správy je podľa MZVEZ poukázať na najdôležitejšie udalosti v európskej agende za rok 2024 z pohľadu presadzovania národnoštátnych záujmov SR v EÚ. Vzhľadom na medzinárodný kontext Slovensko uvítalo posilnený dôraz novej Európskej komisie na európsku bezpečnosť a obranu aj prostredníctvom vytvorenia nového postu komisára pre vesmír a obranu. Slovensko spolu s ďalšími krajinami podporuje aj aktívnejšiu úlohu Európskej investičnej banky v otázke financovania obranného priemyslu, ktorá by mala zahŕňať aj malé a stredné podniky. V uplynulom roku SR venovala osobitnú pozornosť automobilovému priemyslu, ktorý významnou mierou prispieva k rastu európskeho hospodárstva.

„Automobilový priemysel sa stal obeťou nedostatočného plánovania na úrovni Európskej únie a nerešpektovania zásady technologickej neutrality. Zároveň prechod na elektromobilitu nedosiahol potrebnú dynamiku, preto Slovenská republika počas roka dôrazne presadzovala, aby ďalšia transformácia automobilového sektora prebiehala s využitím všetkých dostupných udržateľných palív vrátane nízkouhlíkových,“ píše sa vo výročnej správe. Kľúčovou prioritou SR v minulom roku vo vzťahu k EÚ bola podľa správy aj energetická bezpečnosť. Slovensko aktívne reagovalo na vzniknuté problémy pri tranzite ruskej ropy a plynu cez ukrajinské územie.

Zdielať na

Najčítanejšie