Analýzy 24: Spor o transakčnú daň, verejné financie a zákon o mimovládkach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / O aktuálnej politickej situácii v relácii Analýzy 24 s moderátorom Jakubom Prokom diskutovali podpredseda vlády pre Plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD) a predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
Do parlamentu si to podvečer namierili nespokojní občania, ktorí nesúhlasia so zákonom o mimovládkach. Zároveň sú nespokojní aj podnikatelia, ktorí si v týchto dňoch vôbec po prvýkrát môžu pozrieť na svojich výpisoch z účtov, ako im banky ukrajujú transakčnú daň.
Zákon o mimovládkach
Ľudia chcú poslancom odkázať, aby neprijali zákon o mimovládnych organizáciách, ktoré, podľa organizátorov, tak, ako je napísaný s pozmeňovákmi, ktoré vznikali v spolupráci s úradom vlády, ohrozia ich práva združovať sa a postihnú aktívnych občanov. Hlas tam mal nejaké výhrady.
"Tá debata je legitímna. Vedie sa vo viacerých členských štátoch Európskej únie aj v Spojených štátoch amerických. Videli sme, aké odhalenia sú tie prvotné kroky novej americkej administratívy vo vzťahu k rozvojovej pomoci USA. Takže je to veľmi legitímna a veľmi citlivá debata. A samozrejme, ja zatiaľ nevidím v tom zákone nejaké obmedzovanie práva občanov zhromažďovať sa... Ale ako chodíme po regiónoch, máme až veľmi radikálne dopyty po tom, aby sa výrazne regulovala kontrola toho mimovládneho sektora," uviedol Kmec.
Premiér povedal, že protesty klamú ľudí, pretože im ide iba o ochranu ľudí, pretože je ten zákon vraj plne v súlade s európskou legislatívou a vraj je podľa nemeckého vzoru.
"Iba mimovládne organizácie budú musieť byť registrované ako lobisti, a nie oligarchovia a nie podnikatelia. To je tak diskriminačné a je z toho zjavné, že to je šikana proti aktívnym občanom a proti kritikom tejto vlády," povedal Šimečka.
Piata platba z plánu obnovy
Európska únia tento týždeň pozitívne zhodnotila to, čo ste jej ukázali, a sme na dobrej ceste získať piatu platbu z plánu obnovy. Budeme už za šiestimi miliardami.
Ale zaznela kritika od ekologických organizácií, že prídeme o dvadsaťsedem miliónov, pretože sa vám nepodarilo vykúpiť pozemky v tých chránených územiach. Kde sa stala chyba?
"V médiách sa šíria hoaxy, pretože Slovensko neprichádza o týchto 27 miliónov, budú presunuté na iné projekty, pretože ministerstvo nastavilo viacero míľnikov a cieľov, ktoré sú nerealizovateľné. Aj výkup súkromných pozemkov v národných parkoch Európska komisia vyhodnotila ako nereálny, pretože tie ceny boli pôvodne nastavené, nebolo možné ich zrealizovať a nebol ani záujem súkromníka," pokračoval Kmec.
"Keď ukážete tú revíziu, keď bude potvrdené, že 27 miliónov pôjde na niečo iné, tak potom sa môžeme rozprávať, či to niekto splnil alebo nesplnil. V tejto chvíli ja tú dôveru nemám," pokračoval Šimečka.
Bude energopomoc plošná?
Verejné financie nie sú v dobrom stave, dosť z nich ukrajuje v posledných rokoch aj energopomoc. 400 miliónov to stojí. Teraz do parlamentu z vlády prichádza zákon, ktorý by umožnil ministerstvu hospodárstva získavať informácie o domácnostiach a na základe nich potom rozhodnúť, kto dostane pomoc.
"Myslím, že tak, ako je dnes tá pomoc nastavená, je plošná. To si jednoducho nemôžeme dovoliť donekonečna takto platiť. A to si treba povedať úplne na rovinu, že na to náš štát jednoducho nemá. V situácii, v akej sme, s deficitom, aký máme, s dlhom, aký máme, sme roky volali po tom, aby bola tá pomoc adresná. Konečne máme zákon, ktorý ale nie je o adresnej energetickej pomoci, iba dáva vláde nástroje, dáva im možnosť zbierať tie dáta, aby vedela potom tie parametre upraviť," informoval Šimečka.
Aký je pohľad strany Hlas? "Bez zberu dát sa to nedá. A tá inovácia tohto zákona je v tom, že ide sa do digitalizácie týchto procesov, aby starší ľudia nemuseli s papiermi behať po úradoch a aby sa do tých občianskych preukazov dostala aj táto možnosť prihlasovať sa elektronicky. A v podstate ja som presvedčený, že tá cielená energetická pomoc bude pripravená do budúceho štátneho rozpočtu," uviedol Kmec.
Stav verejných financií
Európska komisia tento týždeň zverejnila analýzu a poradie udržateľnosti verejných financií v Európskej únii. Slovensko je na poslednom mieste a vo všetkých ukazovateľoch sme v červených číslach, aj keď je pravda, že sme sa medziročne najviac zlepšili, aj keď málo.
"Udržateľnosť verejných financií musí byť kontinuálny stav, pretože vlády Hegera a Matoviča nastavili Slovensko na grécku cestu. To treba povedať, pretože Slovensko sa práve týmito politikami dostalo na tú cestu, kde sa momentálne nachádza," uviedol Kmec.
Transakčná daň
Transakčnú daň chce Šimečka a Progresívne Slovensko zrušiť. Podľa odhadov ministerstva financií je to 700 miliónov ročne. Ak ju zdaníte, koho iného zdaníte namiesto podnikateľov? "Vieme to nájsť vo výdavkoch štátu tak, aby ľudia nemuseli platiť transakčnú daň. Som presvedčený o tom, že keby sa táto vláda reálne pozrela auditom, pozrela na to, čím a ako míňa štát na jednotlivých ministerstvách, tak sme nemuseli mať ani 23 % DPH. Lenže to sa vláde nechcelo, lebo je to náročná práca, tak radšej zmenili riadok v zákone a navrhli zvýšenie o 3 percentuálne body DPH. A ešte zaviedli túto likvidačnú transakčnú daň. Ja som presvedčený, že tú daň skôr či neskôr budú musieť zrušiť, lebo ten tlak bude obrovský," reagoval Šimečka.
"Je to dočasná, nepopulárna daň. Je to daň za to, čo nám tu zanechal Matovič. Tým rozkladom verejných financií... Bohužiaľ, musíme sa zložiť všetci na to, čo sme zdedili po tých predchádzajúcich vládach. Odvolám sa na vyjadrenia pána ministra financií, ktorý rokoval aj v parlamente, aj potom za okrúhlym stolom s opozíciou, a povedal, že v podstate nevidel alternatívne návrhy, aby sme vykryli tie diery v rozpočte tak, ako boli na začiatku tohto štátneho rozpočtu nastavené, a tak, aby sme zachránili rating pre slovenskú ekonomiku. Takže v podstate neboli na stole alternatívne opatrenia tejto transakčnej dani," dodal Kmec.