V Maďarsku utratia tisíce kusov dobytka, obyvatelia sa obávajú o pitnú vodu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DUNAKILITI / HEGYESHALOM / V Maďarsku majú v najbližších dňoch utratiť asi 3500 kusov hovädzieho dobytka. Nákaza slintačky a krívačky sa potvrdila v ďalších dvoch obciach neďaleko slovenských hraníc. S likvidáciou dobytka pokračujú aj v obci Levél, odkiaľ prevážajú usmrtené zvieratá do jamy neďaleko obce Hegyeshalom. Tamojší obyvatelia majú obavy o pitnú vodu. Hygienické opatrenia považujú za nedostatočné.
"Kamiónom prevážajú telá zvierat od rána do večera cez našu obec," opísal obyvateľ obce Hegyeshalom. Aktuálne prebieha utrácanie asi 3 000 kusov dobytka v obci Levél neďaleko rakúskych hraníc. Odtiaľ kamióny prevážajú telá zvierat do veľkej jamy neďaleko obce Hegyeshalom.
Jama, kam utratené zvieratá zakopú, sa nachádza asi 5 kilometrov od obce. Obyvatelia Hegyeshalomu sú preto nahnevaní a majú obavy najmä o svoju pitnú vodu. "Nepotešili sme sa. Oni sa nepýtali na názor obce, ale úrady museli prijať rýchle rozhodnutie, kam zvieratá zakopú," uviedol starosta obce Hegyeshalom László Szőke.
"Tam to podľa mňa nie je zabezpečené, aby voda neprenikla. Sú tam len kamene. Myslím si, že o desať rokov tu budú ľudia piť z vodovodu hovädzí vývar," pokračoval obyvateľ obce.
Starosta obce Hegyeshalom obavy miestnych chápe, no jedným dychom dodáva, že sa v obci šíri veľa nepodložených informácií. "Neďaleko dediny je štrkovisko, je v ňom obrovské množstvo vody a všetci sa boja kontaminácie," pokračoval Szőke. "Takmer každý z nás tu má studne," dodal iný obyvateľ obce. "Podľa našich informácií – síce zatiaľ nepodložených – nie je naša voda v dedine ani v jazere ohrozená," informoval starosta obce.
Otázne je, kam zakopú usmrtené zvieratá z obce Dunakiliti, ktorá sa nachádza neďaleko slovenských hraníc. Na farme v maďarskej obci Dunakiliti sa nachádza asi 2 500 kusov hovädzieho dobytka, pričom nákaza sa potvrdila aj tu.
Vstup na farmu je zakázaný. Tie autá, ktoré prichádzajú a odchádzajú, sú vydezinfikované. No kým na Slovensku sú v dotknutých obciach rozmiestnené brody, tu pri vstupe do dediny nie sú. Maďarský minister pôdohospodárstva však avizoval tvrdšie opatrenia. "Od Rajky po Ostrihom rozmiestnime dezinfekciu, iba tak budú môcť prechádzať autá," reagoval maďarský minister pôdohospodárstva István Nagy.
Opatrenia proti slintačke a krívačke sú však v Maďarsku miernejšie ako u nás. Kým minulý týždeň museli utrácať povinne aj domáce chovy v ohnisku nákazy, spomínané opatrenie štát zmiernil, zvieratá však musia byť uzatvorené. "Našťastie sme v obci nemuseli zlikvidovať zdravé chovy, aj zvieratá v domácich chovoch sú pod väčším drobnohľadom veterinárov, odoberajú vzorky," uzavrel Szőke.