Zatiahnuté
11°
Bratislava
Miroslava
5.4.2025
80. výročie oslobodenia Bratislavy: Fico pozval na Slavín ruského veľvyslanca
Zdielať na

80. výročie oslobodenia Bratislavy: Fico pozval na Slavín ruského veľvyslanca

Príhovor Roberta Fica

BRATISLAVA / Pri pamätníku na Slavíne si v piatok 4. apríla predstavitelia vlády pripomenuli 80. výročie oslobodenia Bratislavy, kde sú pochované tisícky vojakov Červenej armády. Premiér Robert Fico na podujatie pozval rečniť ruského veľvyslanca Bratčikova. Následne skritizoval, že podľa neho v reakcii na to na Slavín neprišli zástupcovia veľvyslanectiev Európskej únie.

Predstavitelia miestnych samospráv si oslobodenie Bratislavy pripomenuli pri Pomníku víťazstva na Námestí Eugena Suchoňa. Išlo o tichú spomienku bez príhovorov. Podľa primátora pre zvýraznenie aktuálnej situácie na Ukrajine.

Premiér: História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať

História druhej svetovej vojny musí ľudí spájať. Kto úmyselne zabúda, kto ignoruje to, čo sa udialo počas nej, to je to isté, ako keby opätovne stláčal spúšť, strieľal z dela, hádzal bomby. Uviedol to premiér Robert Fico (Smer-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Bratislavy.

"Musíme opätovne bojovať za našu historickú pamäť. Nemôžeme dovoliť, aby nám ju niekto bral," skonštatoval Fico. Nemožno podľa neho dovoliť, aby sa zabudlo na mladých vojakov, ktorí padli pri oslobodzovaní Bratislavy. Považuje to za neprístojné a neúctivé voči obetiam druhej svetovej vojny. "Vážim si každú jednu obeť druhej svetovej vojny," povedal Fico. Pripomenul, že preto navštívil vojenský cintorín vo Francúzsku a USA. Informoval, že navštívi aj Londýn, aby sa tam poďakoval letcom zo slovenských radov, ktorí pôsobili v anglickom kráľovskom letectve. „Najväčšiu obeť niesli národy a štáty bývalého Sovietskeho zväzu, 21 miliónov ľudí,“ tvrdí predseda vlády.

V príhovore poukázal aj na zvyšovanie výdavkov na zbrojenie. Pýta sa, prečo nútia malé krajiny, ako je Slovensko, aby pri vyzbrojovaní a výdavkoch držali tempo s veľkými krajinami, geopolitickými mocnosťami, ktoré vo svete hrajú obrovské hry? Slovensko si podľa neho uvedomuje zodpovednosť za svoju bezpečnosť aj záväzky, ktoré majú krajiny voči svojim partnerom.

"Je na mieste otázka - nemali by sme sa spýtať občanov Slovenskej republiky v referende: Vážení občania Slovenskej republiky, ste za to, aby zbrojenie bolo na úkor vašej životnej úrovne? Vláda by mala urobiť všetko pre to, aby zbrojenie nespôsobovalo ďalšie znižovanie životnej úrovne," povedal Fico. Dodal, že treba povedať jasné nie vojne a áno mieru, pretože sa mu zdá, že niekto sa na vojnu pripravuje.

Premiér taktiež skritizoval veľvyslancov krajín Európskej únie, ktorí sa rozhodli tohto podujatia nezúčastniť, keďže naň boli pozvaní aj veľvyslanci Ruska či Bieloruska. "Malé dieťa môže trucovať, ale povinnosť veľvyslancov je nie trucovať, ale pracovať. Veľvyslanci musia komunikovať a ak majú takúto skvelú príležitosť sa stretnúť s veľvyslancami iných krajín, tak je ich povinnosťou, aby tu boli," poznamenal Fico.

Ruský veľvyslanec na Slovensku Igor Bratčikov vo svojom prejave na Slavíne povedal, že úlohou je zachovať skutočnú historickú pamäť. "Bez nej nie je možné budovať budúcnosť," podotkol. Je podľa vlastných slov rád, že národy Ruska a Slovenska zdieľajú rovnakú pravdu o druhej svetovej vojne.

R. Raši: Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu

Začal sa tichý a neúprosný súboj o historickú pravdu. V piatok to uviedol predseda parlamentu Richard Raši (Hlas-SD) na bratislavskom pamätníku Slavín, kde si položením venca uctil 80. výročie oslobodenia Bratislavy. Podľa neho sú dnes prítomné mnohé snahy o prepisovanie dejín a poľudšťovanie fašistickej ideológie.

„Nedopusťme, aby sa opäť prebúdzali ideológie, ktoré vyrastajú z koreňov zla a zaplavujú spoločnosť trpkými plodmi nenávisti. Nepodceňujme hrozbu nových konfliktov, neznalosť našej minulosti či ľahostajnosť k nej,“ poznamenal Raši.

Pripomenul, že na Slavíne je pochovaných 6845 vojakov Červenej armády, ktorí obetovali svoje životy v boji proti fašizmu. Vyzval na prejavenie úcty a vďaky všetkým osloboditeľom - sovietskym, rumunským aj slovenským vojakom, povstalcom, účastníkom odboja a príslušníkom iných národov, ktorí sa pričinili o návrat slobody a mieru na územie Slovenska.

Raši v prejave pripomenul, že internetové stránky sú plné odkazov, ktoré popierajú masové vyvražďovanie, koncentračné tábory či do tla spálené dediny, ako bol Ostrý Grúň či Kľak. „Táto krutá časť dejín sa už nikdy nesmie vo svojej zvrátenej podobe opakovať,“ dodal.

V kontexte súčasných udalostí na Ukrajine predseda parlamentu odsúdil snahy poškodzovať pamätníky venované vojakom Červenej armády, ktoré označil za neúctu k ich hrdinstvu a boju proti fašizmu. Zdôraznil, že historická pravda je len jedna a vyzval na jej ochranu a odovzdávanie najmladším generáciám.

Pri pohľade na vojnu na Ukrajine vyjadril nádej, že sa podarí dosiahnuť trvalo udržateľný mier. „Na Slavíne sme dnes preto, aby sme spomínali a vyslali posolstvo mieru a spolupráce. Verím, že naše želanie sa naplní,“ uzavrel Raši.

​80. výročie oslobodenia Bratislavy

Súvisiace články

Najčítanejšie správy