Mnohým ľuďom na prežitie bežný príjem nestačí, predávajú aj vlastné šperky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Tri mesiace konsolidácie zahnali ľudí do úplného zúfalstva, mnohým totiž už bežný príjem na prežitie nestačí. Väčšiemu náporu čelia zlatníctva a záložne, tie vykupujú, to čo má ešte cenu - napríklad zlaté šperky.
Ľudia predávajú vlastné veci
"Predávajú šperky, lebo nemajú peniaze. Z čoho majú žiť? Je to naozaj tak, áno," hovorí okoloidúci. "Jedna pani nemala s deťmi čo jesť, a predala svoj kožuch," informuje ďalšia okoloidúca.
Prešli sme si viaceré zlatníctva, kde vykupujú zlato, a rovnako tiež záložne, kde okrem šperkov vykupujú a zakladajú takmer úplne všetko. Podľa viacerých predajcov konsolidácia skutočne extrémne dolieha na ľudí, a čoraz častejšie sú v zúfalstve nútení predávať všetko, čo má hodnotu.
Väčší pohyb ľudí bol práve v záložniach. Pri dlhšom pozorovaní bolo jasne viditeľné, že neustále prichádzali noví zákazníci. "Predávajú alebo zakladajú.
40 % ľudí je takých, ktorý príde, a z toho človeka cítite, že je tam finančný problém, a že on potrebuje riešiť svoje častokrát aj základné potreby," tvrdí Vladimír, podpora a manažment predaja v záložni.
Presné štatistiky nárastu klientely budú mať záložne až na konci roka. Smutnú realitu ale potvrdzuje aj svedok viacerých predajov zlata. "Ľudí je v týchto výkupoch viac ako v minulosti. Predávajú zlato, dokonca som už videl aj rad. Napríklad dvojica žien váhala. Majiteľka zlata sa s ním nevedela rozlúčiť. Nakoniec ho založila, dúfajúc v zázrak, že si ho bude môcť kúpiť späť. Ďalšia dokonca predávala obrúčku," hovorí svedok predaja zlata.
"To je vo veľa prípadoch srdcová záležitosť, citová, sú to spomienky. My sme posledná inštancia, ktorá ich dokáže zachrániť," dopĺňa Vladimír.
Konsolidácia sa dotkla aj ľudí na Gemeri. Obyvatelia si teraz musia dvakrát rozmyslieť, na čo minú peniaze, a čo si vôbec môžu dovoliť. "Teraz to robím tak, že si kúpim len toľko, koľko zjem," informuje okoloidúci. Ľudia už teraz žijú z výplaty do výplaty a ich obavy, že situácia bude ešte horšia, sa stupňujú.
Vysoký počet žiadostí o spotrebné úvery
Zaujímavé fakty pritom vyplývajú aj z údajov jednotlivých bánk. Jedna totiž vygenerovala skupinu ľudí, ktorá enormne žiadala o spotrebné úvery na poslednú chvíľu na konci roka ešte pred nárastom cien, a druhá banka zasa eviduje nárast takýchto žiadateľov práve teraz.
Aj spotrebný úver je totiž jedným z riešení, ako pomerne rýchlo získať peniaze. "Zaznamenali sme medziročný nárast záujmu o spotrebné úvery. Sú bezúčelové, takže banka nezisťuje, načo ich klienti využijú," objasňuje Dominik Miša, PR manažér VÚB banka.
"V závere roka sme zaznamenali medziročne vyšší záujem o spotrebné úvery aj priemernú výšku čerpaných úverov. Vysvetľujeme si to tým, že spotrebitelia a domácnosti realizovali plánované investície do nákupov ešte pred očakávaným zvýšením cien vplyvom vyššej DPH," tvrdí Zuzana Fečová, hovorkyňa ČSOB.