Prečo tak dlho čakáme na urgentných príjmoch? TV JOJ sa pozrela na situáciu v dvoch nemocniciach
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Prečo tak dlho čakáme na urgentných príjmoch? Sú čakacie doby adekvátne a čo všetko ich predlžuje a ako to funguje? TV JOJ sa na to spýtala na dvoch urgentných príjmoch v Bratislave - v Boroch a v Ružinove.
Mladú ženu s bolesťami poslali z urgentu domov
Urgent. Miesto, kde lekári často riešia extrémy. V jeden moment bojujú o životy, o chvíľu riešia pacienta s bolesťou hrdla. Na troch urgentoch a jednej pohotovosti najväčšej nemocnice ošetria denne 400 až 450 pacientov. Na urgente v baroch je to denne 80 až 100 pacientov.
Čakať môžete aj 8 hodín
Oba urgenty majú pacientov rozdelených do skupín podľa závažnosti, a to určuje poradie aj čakaciu dobu. "Prísľub čakacích dôb neexistuje," uviedol Roman Škulec, primár oddelenia urgentnej medicíny nemocnica Bory. "Nie je úplne možné určiť presný čas," poznamenala Eva Kliská, hovorkyňa UNB.
"Urgent je posledné útočisko, môže byť pre akéhokoľvek pacienta, ale pre niektorých je jednoznačne výhodnejšie, aby išli k praktickému lekárovi. Váš problém s bolesťou hrdla a ľahšie vyriešite, keď pôjdete k praktickému lekárovi zajtra ráno a budete čakať pol hodiny. A nie na urgent, lebo budete čakať šesť hodín," opísal Škulec.
Menej súrne prípady vedia ošetriť aj na pohotovosti
Pred urgentný príjmom v Ružinove visia dve tabule, ktoré ukazujú, kedy máte navštíviť urgent a kedy pohotovosť, ktorá je od nemocnice dve minúty chôdze pešo. Poradiť v tom vie aj triediaca sestra. "Triediaca sestra vás zaregistruje do systému a pošle vás do ambulancie, kde už lekár vás vidí v systéme a teda aj to poradie tých pacientov podľa závažnosti už určuje samotný lekár," opísala Eva Kliská.
V Boroch si pacienti tlačia náramky
V Boroch si vytlačíte náramok s QR kódom a potom sa dozviete, v ktorej ste kategórii po základnom vyšetrení, vrátane napríklad merania tlaku. V Boroch majú samostatný vchod pre sanitky. "Pokiaľ ten pacient sa ukáže, že jeho stav je kritický, pokračuje automaticky do takzvanej crash room. To je miestnosť, kde v zásade je možné vykonať akékoľvek život zachraňujúce zákroky. Tento priamočiary prístup zachraňuje desiatky minút. Je tam na pár krokov CTčko a vedľa je identická miestnosť. Ďalej je zákroková sála, kde je možné robiť nejaké menšie chirurgické zákroky," opísal Škulec.
Lekári robia čo môžu
Lekári vysvetľujú, že v čakárni beží čas úplne inak ako vo vnútri. Kým pacienti môžu mať pocit, že už čakajú veľmi dlho, vo vnútri sa lekári venujú aj niekoľkým pacientom naraz. Napríklad minulý piatok počas jedinej služby až dvakrát oživovali pacienta. V Ružinove hovoria, že pacienti často hovoria o nedostupných lekároch v ambulanciách, a preto prichádzajú na urgent. "Nevedia sa dostať napríklad k svojmu špecialistovi, svojmu obvodnému lekárovi. O pol druhej ráno k nám prišla pacientka, ktorá povedala, že má problém so zarastených nechtom. Predlžuje sa tá čakacia doba na urgentne, pretože my ako koncová nemocnica nemôžeme žiadneho pacienta poslať preč a musíme vyriešiť aj toho pacienta zo zarastených nechtom," opísala Kliská.
Hoci urgenty spĺňajú personálne normatívy, v Ružinove vás pri čakaní informujú, že na západe majú 2-krát toľko zamestnancov. Oba urgenty majú expektačné lôžka. Pacientov zaliečujú aj pozorujú. "Časť pacientov, ktorí by boli v momente príchodu do nemocnice uložení na jednotku intenzívnej starostlivosti alebo na ARO, tak niekoľkohodinovú starostlivosťou tu už môžu ísť na štandardné oddelenie, čím sa ako uľaví od záťaže intenzívnej starostlivosti," priblížil Škulec.
Napriek fyzickému a psychickému vypätiu lekári z oboch urgentov hovoria, že robia svoju prácu radi. "Ja som internista, kardiológ, urgentista a v urgentnej medicíne môžem povedať, že zatiaľ som všetko, čo som sa celý život naučil, tak v tomto ja využijem," dodal škulec.