Zatiahnuté
10°
Bratislava
Igor
10.4.2025
Očkovanosť proti osýpkam klesla. Odborníci upokojujú, že vakcína je bezpečná
Zdielať na

Očkovanosť proti osýpkam klesla. Odborníci upokojujú, že vakcína je bezpečná

SLOVENSKO / Trojvakcína proti mumpsu, osýpkam a rubeole je už dlho v hľadáčiku odmietačov očkovania. Zaočkovanosť detí tak v 35 okresoch klesla pod 95 %, v šiestich dokonca pod 90 %.

Vakcína je doživotná

Príčinou sú podľa hlavnej odborníčky a pediatričky Eleny Prokopovej šíriace sa fámy o tomto očkovaní. Tvrdí, že nespúšta auto-imunitné ochorenie, ani autizmus. Vakcína je podľa odborníkov doživotná a jej účinnosť je na úrovni 98 %.

Ochorenia, proti ktorým sa na Slovensku povinne očkuje môžu mať ťažký priebeh, môžu spôsobiť trvalé následky alebo dokonca smrť - jedným z týchto ochorení sú aj osýpky. "Vírus osýpok sa v ľudskom tele šíri ešte rýchlejšie ako vírus sars-cov-2, alebo vírus chrípky, pretože sa zachytáva na bunkách, ktoré sa pohybujú po celom organizme," uviedla Alexandra Bražinová, epidemiologička Lekárskej fakulty Univerzity Komenského.

Vírus spôsobuje ďalšie pridružené ochorenia

Toto vírusové ochorenie je často komplikované zápalmi pľúc, dokáže poškodiť srdce a taktiež centrálny nervový systém. Prvé úmrtie za posledných 10 rokov evidujú v Texase. Odborníci to pripisujú nízkej zaočkovanosti a preto aj naši lekári vyzývajú k očkovaniu. "Ide o živú oslabenú vakcínu, čiže to, čo sa po očkovaní deje v našom tele, sa deje presne to isté ako pri prekonávaní naozajstnej infekcie," ozrejmila Elena Prokopová, pediatrička a hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast.

Účinnosť vakcíny by po podaní prvej dávky mala byť na úrovni 93-95 %, po podaní druhej dávky by mala stúpnuť na 97-98 %. "Imunita je motivovaná tvorbou protilátok. Vlastne pretrvávajú v tele po celý život, pokiaľ sa človek počas svojho života s vírusom stretne, tak pamäťové bunky začnú masívne produkovať nové protilátky," opísala Prokopová. 

​Jeden infikovaný vie nakaziť desiatku ľudí

Na osýpky môžu výnimočne ochorieť aj očkované osoby, pokiaľ sa im po očkovaní nevytvorí dostatočná hladina ochranných protilátok, tá sa má vytvoriť približne za 14 dní po podaní prvej vakcíny. Prvá dávka očkovacej látky sa podáva v 15. až 18. mesiaci veku dieťaťa, druhá dávka v 5. roku života. Dve dávky očkovacej látky proti osýpkam navodia dlhodobú až doživotnú imunitu. "Sú veľmi nebezpečné situácie, keď sa v komunite nachádzajú viacerí ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní. Jeden infikovaný vie nakaziť 10 až 18 ľudí," poznamenala Bražinová. 

Na Slovensku máme v súčasnosti potvrdené dva prípady ochorenia, ktoré pacienti podľa úradu verejného zdravotníctva pritiahli zo zahraničia. "Zdôrazňujeme, že osýpky sa nachádzajú v Európskej únii i mimo nej. Najviac prípadov osýpok nahlásili napríklad v Rumunsku, Taliansku a Nemecku, ale vyskytujú sa aj v krajinách ako Vietnam či USA," ozrejmila Tatiana Červeňová, hlavná hygienička SR.

Problémom je, že mnoho krajín nedosahuje požadovanú zaočkovanosť čo je 95 %. "Napríklad Veľká Británia má okolo 84 %, niektoré ju majú ešte nižšiu 70 % dokonca až 50 %. A v prípade, že odtiaľ príde niekto na Slovensko, tak je to situácia kedy sa môže tento vírus zavliecť k nám," dodala Bražinová. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy