Viac ako polovica chovov funguje načierno. Neregistrované chovy sú reálnym rizikom
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Koľko nelegálnych chovov vlastne na Slovensku existuje? Táto otázka sa objavuje čoraz častejšie, a to s pribúdajúcimi ohniskami slintačky a krívačky. Keď sa v okruhu do troch až desať kilometrov spisovali či spisujú počty hovädzieho dobytka, kôz, oviec a ošípaných u drobnochovateľov, ukázalo sa, že ich je neúrekom a nejde o jednu či dve svinky alebo ovečky, ale o celé stáda.
Neregistrované chovy
"Veľakrát sa nám stalo, že pri jednom hospodárskom zvierati pri kontrole bolo ich zrazu dvadsať, " vyjadruje sa minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Nie je to najvyššie číslo hovädzieho dobytka zisteného v neregistrované chove. To sa blíži k stovke.
"Aj tá pani, o ktorej sa vytvoril taký príbeh, že teda, že sa jej usmrtili tie hospodárske zvieratá viac ako 30 kusov. To bol priamy kontakt s farmou v Bake. Ona tam bola zamestnankyňou a mala viac ako polovicu hospodárskych zvierat načierno, " pokračuje minister pôdohospodárstva.
"Neregistrovaný chov je z nášho pohľadu nepovolená stavba kružnici troch a desiatich kilometrov jednoducho predstavuje obrovskú hrozbu, " vysvetľuje podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho.
Súpis zvierat je náročný
Starostovia dotknutých obcí v okruhu troch až desiatich kilometrov od aktuálnych šiestich ohnísk slintačky a krívačky sami priznávali, že súpis zvierat v súkromných chovoch nebol jednoduchý.
"Nie všetci boli evidovaní, nie všetci si plnili povinnosti, ako či budú objektívne pravdivé, no nemôžeme vstupovať do súkromných dvorov, " hovorí starosta obce Plavecký Štvrtok Radoslav Benkovič.
Zákon je striktný
Hovoríme o zvieratá, ktoré vírus najviac ohrozuje a najviac ho aj šíria. Čo hovorí zákon? Ten je veľmi striktný. Povinnosť registrovať chov má každý, kto má na dvore hovädzí dobytok, ošípané, ovce alebo kozy bez rozdielu na to, či ide o jeden alebo viac kusov.
Po aktuálnych informáciách je jasné, že sa tak nedialo a nedeje.
"Sú chovy, ktoré úmyselne obchádzajú daňové zákony, " vyjadruje sa Martin Záhumenský z Agrocontract Mikuláš a.s.
"Viac ako polovica jej čiernych chovov, " opäť Richard Takáč. Drobní farmári mohli podľa ministra pôdohospodárstva po prepuknutí slintačky a krívačky dodatočne registrovať svoje chovy.
Posledná šanca pre neregistrované chovy
Neregistrovaní farmári by mali v najbližších dňoch dostať ešte jednu šancu. "Dostane celé Slovensko. Všetci čierni chovatelia dostanú asi desať dní a pokiaľ túto možnosť nevyužijú a potom sa im do budúcnosti k tomu príde, tak budeme postupovať veľmi striktne, " informuje Richard Takáč.
"Štát by mal veľmi prísne postupovať v riešení týchto neregistrovaných chovateľov, " opäť Martin Záhumenský.
Čas na prísnejšie opatrenia
Poľnohospodári zároveň hovoria, že možno prichádza čas na rovnako tvrdé bezpečnostné opatrenia, aké boli zavedené pri chove hydiny a ošípaných.
"Napríklad, že zamestnanec, ktorý pôsobí na farme, kde je 2 až 3-tisíc kusov hovädzieho dobytka, nebude môcť chovať doma hovädzí dobytok, " ukončuje Martin Záhumenský.