Kuriatka pod strechou, stromy v ohrození: Juh Slovenska zasiahli mrazy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Zima sa vrátila aj na juh Slovenska. K mrazivému vetru sa dnes v noci pridá i mráz. V ovocných sadoch i záhradách sa už chystajú zohrievať vzduch, je však otázne, či sa im to v silnom vetre podarí. V strehu sú aj chovatelia hydiny. Vyliahnuté kuriatka chránia pod vlastnou strechou.
Len nedávno na juhu Slovenska stačili krátke rukávy a krátke nohavice, dnes je to už na zimný kabát. Ten ale ovocné stromy nemajú. "Tie stromy trpia za nami, bojím sa noci, ako nám to dopadne, toto nie je klasický jarný mráz," povedal ovocinár Dušan Szabó. Ľadový vietor zo severu prinesie nočný mráz aj do ovocných sadov. Kvitnú broskyne, čerešne aj slivky.
Najväčšie nebezpečenstvo hrozí už opeleným marhuliam. "V tejto fenofáze sú už marhule veľmi zraniteľné, už sa nachádza v tých malých plodoch dosť vody, vytvoria sa kryštáliky tie plody zmrznú a odpadnú a je po úrode," vysvetlil Szabó.
Od polnoci tak budú v sadoch horieť sviece, kúriť sa bude aj peletami. "Rýchlo sme zapli protiľadovcové siete, že nejaký pol stupeň keď nám to spraví, ale nie som si istý, keď bude fúkať ľadový vzduch, tak všetko teplo odfúkne preč," ozrejmil Szabó.
Pán Peter ráno menil hydine zamrznutú vodu. Nočný mráz bude skúškou aj pre jeho ovocné stromy. "Toto je asi prvý rok, kedy sme chceli mať nejakú úrodu, textíliu budeme dávať, ale sviečky, to sa mi na tieto malé stromy zdá trošku drahá investícia," hovorí záhradkár Peter Ježo.
Včely krátkodobé mrazy zvládnu bez problémov
"Teraz tu nie je pohyb, ony sú vnútri, chránia si nový plod, vajíčka, to už tam je všetko život rozbehnutý, ale týchto pár dní budú musieť viac kúriť a viac konzumovať," uviedla včelárka Rita Novosadová.
Aj jednodňové prepeličky začínajú svoj život v teple pod ľudskou strechou. "Tieto sú z umelej liahne, nemajú mamičku, ktorá by sa o ne postarala, a hlavne prepeličky sú mimoriadne citlivé na chlad," hovorí Novosadová. Mrazivá noc i chladný deň nie sú ani pre týždňové kuriatka. "Pod sliepkou by určite prežili, musíme počkať, kým sa operia a potom budú schopné ísť von. Prisvecujeme im, aby mali teplo," dodala.
Počasie ovplyvnilo i program členov slovenského spolku v Kolárove počas Smrtnej nedele. Plán upáliť Morenu a odohnať zimu skončilo jej uložením na vatre. Strach z možného požiaru pri silnom nárazovom vetre bol silnejší. Žezlo jari ale vraj stihli odovzdať.