Exminister Draxler dostal pokutu. Pred voľbami viedol masívnu antikampaň proti Korčokovi
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Minister Draxler zápasil s expolicajtom Ľubošom T., nevedel o koho ide
BRATISLAVA / Bývalý minister školstva Juraj Draxler dostal pokutu za antikampaň proti Ivanovi Korčokovi. Informovala o tom Nadácia Zastavme korupciu.
Ako priblížili, Draxler dostal pokutu 300 eur za porušenie zákona o volebnej kampani. Tú mu udelil Okresný úrad v Bratislave na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu. Tá totiž upozornila, že Draxlerovo občianske združenie počas prezidentských volieb platilo na Facebooku antikampaň proti kandidátovi na prezidenta Korčokovi. Ako nadácia vysvetlila, takéto konanie zákon zakazuje ako kampaň tretej strany.
"Platená antikampaň stránky Voľte s rozumom o.z. mala podľa knižnice reklám zásah až do 2,2 milióna účtov. Draxler na ňu vynaložil približne 11-tisíc eur. Rozdiel medzi kandidátmi v druhom kole bol pritom len 165-tisíc hlasov," upozornila nadácia.
Takáto masívna nezákonná kampaň mala podľa Milana Suchého zo Zastavme korupciu potenciál ovplyvniť výsledok prezidentských volieb. Nadácia kritizuje skutočnosť, že úrad Draxlerovi udelil najnižšiu možnú pokutu. Horná hranica je pritom 30-tisíc eur. "Je absurdné, že za nezákonné ovplyvňovanie prezidentských volieb v krajine vyviazne páchateľ s pokutou nižšou ako za prekročenie rýchlosti pri šoférovaní," doplnil Suchý.
Draxler nebol s antikampaňou jediný
Nadácia ďalej pripomenula, že platenú antikampaň počas prezidentských volieb viedli aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a europoslanec Branislav Ondruš (Hlas-SD), ktorý bol v tej dobe štátnym tajomníkom. Nadácia pritom podala podnety aj v týchto prípadoch, Okresný úrad ich však odmietol.
Právnik Nadácie Zastavme korupciu Ľubomír Daňko je názoru, že išlo o úplne identické konania. Líšili sa podľa jeho slov len v tom, že v zamietnutých podnetoch prišlo k porušeniu zákona zo strany aktívnych politikov. Súčasne upozornil, že o ministrovi vnútra v tejto súvislosti rozhodovali jeho podriadení. Podľa právnika sú tak na mieste obavy, že úrad rozhodoval na základe politickej príslušnosti, nie na základe faktorov.
"Je to mimoriadne zlá správa pre právny štát a budovanie dôvery občanov v inštitúcie," skonštatoval Daňko. Nadácia súčasne doplnila, že ministerstvo ju odmietalo o rozhodnutí informovať. Odpovede pýtali pritom prostredníctvom infozákona a žiadali nahliadnutie do spisu. O výsledku rozhodnutia sa dozvedela až po otázkach na Draxlera.
Celé vyjadrenie Nadácie Zastavme korupciu:
Okresný úrad v Bratislave udelil ex-ministrovi Draxlerovi pokutu 300 eur za porušenie zákona o volebnej kampani. Spravil tak na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu. Tá upozornila, že Draxlerovo občianske združenie počas prezidentských volieb platilo na Facebooku antikampaň proti Ivanovi Korčokovi. Takéto konanie zákon zakazuje ako kampaň tretej strany.
Nadácia Zastavme korupciu upozorňuje, že platená antikampaň stránky Voľte s rozumom o.z., mala podľa knižnice reklám zásah až do 2,2 milióna účtov. Draxler na ňu vynaložil približne 11-tisíc eur. Rozdiel medzi kandidátmi v druhom kole bol pritom len 165-tisíc hlasov. “Takáto masívna nezákonná kampaň mala potenciál ovplyvniť výsledok prezidentských volieb,” uvádza Martin Suchý z Nadácie Zastavme korupciu.
Úrad pritom Draxlerovi udelil najnižšiu možnú pokutu 300 eur. Horná hranica pri tomto priestupku je pritom až 30-tisíc eur. “Je absurdné, že za nezákonné ovplyvňovanie prezidentských volieb v krajine vyviazne páchateľ s pokutou nižšou, ako za prekročenie rýchlosti pri šoférovaní”.
V identickom prípade vládnych politikov podržali
Platenú antikampaň počas prezidentských volieb viedli aj minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a europoslanec (predtým štátny tajomník) Branislav Ondruš. Nadácia Zastavme korupciu podala podnety aj v týchto prípadoch, no Okresný úrad ich odmietol. Podľa právnika Nadácie Zastavme korupciu Ľubomíra Daňka išlo o úplne identické konania. “Prípady sa líšili len v tom, že v zamietnutých podnetoch malo k porušeniu zákona prísť zo strany aktívnych politikov,” upozorňuje Daňko a dodáva, že v prípade ministra Šutaja Eštoka o ňom rozhodovali jeho podriadení.
Podľa Daňka sú na mieste obavy, že úrad rozhodoval na základe politickej príslušnosti podozrivého a nie na základe faktov, čo je mimoriadne zlá správa pre právny štát a budovanie dôvery občanov v inštitúcie.
Rozhodnutie chceli utajiť
Nadácia tiež uviedla, že ministerstvo ju odmietalo o rozhodnutí informovať. Odpovede pýtala prostredníctvom infozákona, žiadala aj o nahliadnutie do spisu. O výsledku rozhodnutia sa však dozvedela až po otázkach na ex-ministra Draxlera.