Zatiahnuté, dažďové prehánky
11°
Bratislava
Fedor
15.4.2025
Výskyt moru včelieho plodu: Včelár prišiel o celý chov
Zdielať na

Výskyt moru včelieho plodu: Včelár prišiel o celý chov

ŽILINSKÝ KRAJ / Nielen slintačka a krívačka postihla Slovensko. V Žilinskom kraji regionálna veterinárna a potravinová správa zistila výskyt moru včelieho plodu. Potvrdili to výsledky vzoriek, ktoré odobrali vo včelnici v katastri obce Gbeľany. Včelár musel zlikvidovať celý chov, a opatrenia sa dotknú aj včelárov v okolí približne piatich kilometrov.

Martin Cvacho je úradný asistent veterinárneho lekára, robieva klinické prehliadky včelstiev. Ako takáto prehliadka vyzerá, nám ukázal vo svojom úli. "Mor včelieho plodu sa dá poznať tým, že sa zmení v úli vôňa," uviedol predseda Slovenského zväzu včelárov Miestnej organizácie Varín, Martin Cvacho. Rozširuje sa spórami. "Toto ochorenie postihuje plod, nie zdravú včelu. Včela je len prenášačom," pokračoval Cvacho.

V okolí piatich kilometrov od Gbelian nesmú včelári prenášať včelstvá ani využívať včelie produkty, ako med a vosk, na včelárske účely. "Nákaza nie je prenosná na človeka, kvalita medu nie je ochorením nijak ovplyvnená, na ľudský konzum je med nezávadný, avšak nesmie sa použiť na včelárske účely," informovala hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva Slovenskej republiky Veronika Daničová.

Martin začal včeláriť pred ôsmimi rokmi, jeho vášňou sa však stalo aj vzdelávanie o včelách. "Mám tu nový rámik, ktorý som pri poslednej kontrole vložil, a včielky ho vystavali krásne celý, už nosia zásoby čerstvého peľu," dodal Cvacho.

Pri včelárstve je prvoradá hygiena, obmena diela aj rámikov – spóry nebezpečnej baktérie sa totiž nachádzajú aj v dreve. "Vy tú včelu neviete zavrieť, ako v prípade SLAK-u, do maštale a urobiť nejaké konkrétne opatrenia. Tá včela ovplyvňuje tým, že sa zalietava do iných úľov aj v okruhu piatich kilometrov," doplnil Cvacho.

"Vzniku samotnej choroby sa nedá zabrániť, dodržiavaním vhodnej prevencie je však možné znížiť riziko jej vzniku," pokračovala Daničová. Ak sa mor včelieho plodu potvrdí, tak ako u včelára v katastri obce Gbeľany, existuje len jediná možnosť – najlepšie spáliť. "V tomto prípade je liekom oheň, lebo u nás je používanie antibiotík na liečbu moru včelieho plodu zakázané," reagoval Cvacho.

O včelstvo pre baktériu v plode prišiel pred rokmi aj Pavol. "To bolo strašné – šesť alebo sedem úľov, všetko spálené. Ja som citlivý, takže som asi aj plakal," uzavrel včelár Pavol Tavač.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy