Analýzy 24: Názory na transakčnú daň a konsolidáciu rozdeľujú slovenský parlament
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V diskusnej relácii Analýzy 24 sa stretli poslanec SaS Marián Viskupič a nezaradený poslanec Pavel Lupták. Moderátorka Lenka Ježová otvorila viacero tém - od aktuálnej politickej situácie cez volebný systém, až po zavedenie transakčnej dane a konsolidáciu verejných financií.
Odvolanie generála Zmeka
Téma odvolania generála Zmeka, ktorého pred rokmi nominovala práve SNS, otvorila debatu o stabilite koalície. Pavel Lupták pripomenul, že ak má Andrej Danko informácie o nelegálnej činnosti, mal by konať.
"Momentálne to považujem za predčasné. Nemám dostatok informácií na to, aby som sa zodpovedne vyjadril," povedal Lupták. Marián Viskupič označil výzvu Danka za snahu zviditeľniť sa. "Zmeko vykonal uznesenie vlády, ktoré napomohlo napadnutej krajine. Mal by byť skôr pochválený, než odvolaný, " uviedol Viskupič.
Jeden volebný obvod
Debata sa následne presunula k návrhu Hlasu-SD zrušiť jeden volebný obvod prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu. Obaja poslanci sa zhodli, že ide o nevhodnú formu zmeny ústavného zákona.
"Téma volebného systému si vyžaduje širšiu politickú dohodu a nesmie sa riešiť cez zadné dvierka v druhom čítaní," zdôraznil Viskupič. Lupták doplnil, že ak má prísť k zmene, musí jej predchádzať odborná debata a konsenzus. "Inak bude vláda obviňovaná z unáhlenosti, " povedal Lupták.
Dôchodkové úspory – kto by ich mal spravovať?
Rozporuplné názory sa objavili aj pri diskusii o druhom pilieri dôchodkového systému. Viskupič ocenil súčasné nastavenie, podľa ktorého môžu Dôchodcovské správcovské spoločnosti investovať dobrovoľne do štátnych projektov do výšky piatich percent.
"Toto nastavenie je správne, pretože rozhodujú odborníci, nie politici. A ak je projekt kvalitný, DSS-ky doň investujú," vysvetlil.
Lupták, naopak, druhý pilier kritizoval a navrhol jeho zrušenie. "Peniaze občanov by mal spravovať štát, nie súkromné fondy s vysokými poplatkami. Tieto financie môžu byť použité na infraštruktúru – ako diaľnice či elektrárne, ktoré ostanú doma," povedal.
Transakčná daň rozdeľuje
Najviac emócií vyvolala transakčná daň. Podľa Viskupiča ide o opatrenie, ktoré zasahuje najmä malých podnikateľov s dlhými dodávateľskými reťazcami.
"Podnikatelia doslova vidia, ako im za každú platbu odíde ďalší poplatok. Toto znevýhodňuje slovenské firmy, najmä tie menšie, a motivuje ich k presunu podnikania do Česka," uviedol.
Lupták však trval na potrebe dodržať vládny program. "Ak transakčnú daň zrušíme, budeme musieť zvýšiť DPH. Musíme si vybrať – buď vyššie dane pre všetkých, alebo cielená daň na podnikateľov, " vyjadril sa Lupták.
Konsolidácia ako nevyhnutnosť
V závere sa diskusia venovala konsolidácii verejných financií. Marián Viskupič upozornil, že súčasná vláda nás môže do konca volebného obdobia zadlžiť o 32-miliárd eur. "Príjmy z daní rastú, ale výdavky rastú ešte rýchlejšie. Ak nezačneme šetriť, Slovensko havaruje," varoval.
Pavel Lupták priznal, že Slovensko stojí pred ťažkými rozhodnutiami. "Treba nájsť rovnováhu medzi šetrením a prípadným zvyšovaním daní. Ale predovšetkým musíme začať hospodáriť zodpovedne," dodal.