Tri dni na rozhodnutie, inak nemajú šancu. Deviataci sú v strese z prijímania na stredné školy
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
SLOVENSKO / Boj o miesta na stredných školách je tento rok podľa rodičov opäť nielen náročný, ale štát situáciu ešte sťažil. Deviataci, ktorým prišlo rozhodnutie o prijatí na strednú školu na talentový odbor, musia do troch dní oznámiť, či do nej nastúpia. Ak áno, nepočíta sa už s nimi na májových prijímačkách na netalentové odbory. V minulosti sa pritom žiaci mohli rozhodnúť až po absolvovaní skúšok na všetkých školách.
Deviataci si mohli podať štyri prihlášky - dve na talentové odbory, kde sa robili skúšky v marci a dve na talentové, kde sa robia skúšky v máji. Predtým platilo, že si vyberú školu, až keď absolvujú a poznajú výsledok zo všetkých štyroch škôl.
Tento rok je to inak
V utorok (8. 4.) im prišli výsledky z prvých dvoch škôl z talentových odborom a majú len tri dni na rozhodnutie, či nastúpia, ak nastúpia do ďalších dvoch prijímačiek na školy, ktoré možno chceli viac, sa už nesmú zúčastniť.
Ak nenastúpia, ich miesto posunú a o miesto na škole budú bojovať až v máji. "To všetko je proti deťom. Riaditelia potvrdili, že im ubudne kopec práce, ale vlastne likvidujú deti. Oni vôbec nebudú môcť ísť tam, kde chcú," hovorí otec jednej z uchádzačiek o štúdium.
"Možno by aj chceli ísť na nejakú inú školu, ale keď majú istotu prijatia na tú talentovú, tak radšej zoberú tú, lebo tam je tá istota," ozrejmil analytik Michal Rehúš. "Deti potom chodia na školy, ktoré možno nie sú úplne ich prioritná voľba."
"Sme hodení do situácie, že buď prijme to, že pôjdem na školu, na ktorú nechcela primárne ísť, alebo pôjde do rizika, že sa nedostane na žiadnu školu z tých dvoch," vysvetlil otec uchádzačky.
"Musia sa rozhodnúť, či chcú ísť na talentovku a talentovka je preto prvá, lebo si vyžaduje talent. My hovoríme len o prípadoch, keď je dieťa prijaté na talentovku a ešte by niekto chcel si vyskúšať a podržať nejakú inú školu, čo ale blokuje to miesto potom niekomu inému," ozrejmil minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Chaos pri nástupe do škôl
Ministerstvo týmto riešením chcelo upratať chaos pri potvrdzovaní nástupu do škôl, ktorý tu objektívne bol, čo potvrdzujú aj riaditelia. "Boli nerozhodní. Prijímacie konania bývali v marci a niekedy až do júna sa natiahol ten termín uzatvorenia prijímacieho konania," hovorí riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Trnave PhDr. Katarína Hrašková, PhD., MPH.
"My sme vlastne uprednostnili záujmy niektorých škôl na úkor záujmov detí," uviedol Rehúš. Ministerstvo argumentuje štatistikami, že práve školy, kde sa vyžaduje talent, bývajú pre drvivú väčšinu žiakov aj tak nakoniec definitívnou voľbou.
"Takto nastavený systém považujeme za spravodlivejší, pretože je pravdou, že viac ako 95 % žiakov, ktorí boli prijatí na talentový odbor, naň napokon nastúpili," potvrdila hovorkyňa ministerstva Katarína Kohútiková. "No ak sa zúčastnili aj prijímacích skúšok na bežné školy, do poslednej chvíle blokovali miesta na týchto školách a mnohí žiaci, ktorí mali predpoklady napríklad na gymnázium, nečakali, kým sa miesta uvoľnia a zvolili teda inú školu," dodala.
Ako je to u našich susedov?
V Českej republike našli spôsob, ktorý vyriešil aj chaos nástupný a aj umožnil žiakom ísť na všetky prijímacie pohovory. "Systém umožňuje uchádzačom záväzne priorizovať školy v prvých dvoch kolách už pri podávaní prihlášok, čo výrazne znižuje neistotu škôl ohľadne obsadenia miest a umožňuje im efektívne plánovať kapacity," ozrejmila hovorkyňa tamojšieho ministerstva školstva Veronika Lucká Loosová.
"Žiaci dávajú priority a zároveň tam zaviedli taký algoritmus, ktorý automaticky podľa výsledkov skúšok prijímacích a zároveň podľa ich prioritizácie zoradí žiakov do jednotlivých škôl," ozrejmil analytik. Systém dal súčasne možnosť piatich prihlášok. "Tri prihlášky do oboru bez talentové skúšky a až dve prihlášky do oboru s talentovú skúškou," dodala Lucká Loosová.