Štát vráti peniaze za pokuty a karanténu počas COVID-19. Vláda otvorila dvere odškodneniam
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Osoba, ktorá dostala pokutu za porušenie protipandemických opatrení v súvislosti s ochorením COVID-19 alebo musela uhradiť stravu v štátnych karanténnych zariadeniach, sa bude môcť domáhať odškodnenia.
Vyplýva to z návrhu zákona o náprave krívd spôsobených fyzickým osobám v súvislosti s protipandemickými opatreniami, ktorý poslanci Národnej rady (NR) SR v stredu (9. 4.) schválili.
"Oprávnená osoba, ktorej bola uložená pokuta za porušenie protipandemických opatrení zavedených z dôvodu COVID-19, a to v období od 12. marca 2020 od 6.00 h do 15. septembra 2023 do 6.00 h, má možnosť požiadať o odškodnenie predstavujúce sumu zaplatenej pokuty, respektíve jej časti. Rovnakú možnosť má aj osoba, ktorá bola umiestnená do tzv. povinnej karantény, z titulu čoho vznikli náklady za stravné, ktoré následne povinná osoba uhradila alebo ktoré boli od nej vymáhané," uvádza sa v dôvodovej správe k legislatíve.
Právo na odškodnenie si osoba môže uplatniť do 31. októbra 2025
Vypláca sa na základe jej písomnej žiadosti. Ministerstvo vnútra odškodnenie uhrádza za pokutu uloženú orgánom Policajného zboru aj okresným úradom a za stravné súvisiace s umiestnením v karanténnom zariadení, ktorého povinnosť úhrady vznikla na základe faktúry vystavenej rezortom.
Obec zase rieši odškodnenia súvisiace s pokutou uloženou príslušníkom obecnej polície, ktorej je zriaďovateľom, a regionálny úrad verejného zdravotníctva zase odškodnenia za pokuty uložené regionálnym úradom verejného zdravotníctva.
Účinnosť sa navrhuje od 1. mája 2025.
Schválenie legislatívy v parlamente privítal minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Mieni, že zákonom aspoň čiastočne odškodnia všetkých ľudí, ktorí "trpeli pod nadvládou zla v období pandémie". Kritizoval vtedajšiu vládu Igora Matoviča a chaos počas pandémie.
"Štát počas mimoriadnej situácie musí prijímať opatrenia, ale tie opatrenia majú ľudí chrániť a nie ich tyranizovať," podotkol. Myslí si, že keď "jednou babráckosťou, do seba zahľadenosťou, megalomanstvom a neskutočným amaterizmom príde zbytočne o život 20-tisíc ľudí", musí za to niekto niesť zodpovednosť.
PS prezidenta Pellegriniho vyzýva, aby zákon nepodpísal
Zákon považuje PS za škandalózny, pretože v čase konsolidácie pôjdu vďaka nemu tri milióny eur ľuďom, ktorí počas pandémie dostali pokuty za spáchanie priestupkov.
"V rozprave sme podali pozmeňujúci návrh, ktorým sme žiadali, aby bola amnestia na covidové priestupky vypustená, ten však koalícia nepodporila. Vyzývame preto prezidenta Petra Pellegriniho, aby zákon nepodpísal. V opačnom prípade dostane prednosť povolebná korupcia časti voličov koalície pred dodržiavaním zákonov," uviedla podpredsedníčka klubu PS Zuzana Števulová.
Zákon je podľa PS výsmech všetkým ľuďom na Slovensku, ktorí počas pandémie covidu dodržiavali opatrenia, ale aj o neúctou voči pozostalým obetí pandémie.
"Vládny návrh zákona o amnestiách pre konšpirátorov je absolútne pokrytectvo tejto koalície. Amnestujú ním ľudí, ktorí porušovali opatrenia počas pandémie, no zároveň verejnosť žiadajú, aby dodržiavali nariadenia odborníkov pri slintačke a krívačke. Dávajú tým vlastne jasný signál, že nariadenia v skutočnosti dodržiavať netreba, a keď ich porušia, nič im za to nehrozí," dodal podpredseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Oskar Dvořák.