Jalovice majú negatívne testy, ale aj tak ich utratia. Rozhodnutie štátu vyvoláva otázky
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
DOLNÝ ŠTÁL / Drobnochovatelia z troch dedín, ktorým z dôvodu rizika rozšírenia nákazy z infikovanej farmy utratili zvieratá, už podpísali zmluvy na kompenzáciu od štátu. Ten v stredu (9. 4.) rozhodol, že sa bude likvidovať dobytok nielen na poslednej infikovanej farme v Jurovej, ale aj na farme v Dolnom Štále, kde mali všetky jalovice negatívne testy.
V Dolnom Štále chovajú 850 jalovíc, viac ako polovica je teľná. Ide síce o kontaktnú farmu Jurovej, ale testy potvrdili, že táto farma je negatívna. Napriek tomu sa podľa zdroja TV JOJ rozhodlo, že všetky jalovice utratia. Štátne kompenzácie pritom zatiaľ mieria len k malochovateľom.
"Tie prvé reakcie na sumy boli podľa môjho názoru pozitívne," vyjadril sa starosta obce Jurová Gabriel Fekete. Obecný úrad v Jurovej bol jedným z troch úradov, kde drobnochovatelia, ktorí prišli o svoje zvieratá podpísali zmluvy o odškodnení.
"Baka a do trojkilometrovej vzdialenosti patrila aj Jurová a Trstená. Ani jeden z chovateľov z toho nie je šťastný, ale čo týka finančnej kompenzácie, už aspoň vidia, že sa to posúva," ozrejmil starosta obce Baka Juraj Bertalan.
"Je to prijateľná cenu za ošípanú, viem si kúpiť takú istú, ale ten čas, kým to človek vychová, ten nie je kompenzovaný, ale život ide ďalej," hovorí chovateľ Róbert Rézverő z Jurovej.
Domáce chovy v okolí ďalších ohnísk veterinári testujú
"V troch kilometroch sa musia utratiť všetky vnímavé zvieratá, to je platné. Nemám informáciu, že by ústredný riaditeľ menil svoje rozhodnutie," uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD).
"Ja som sa tešil, že sa ostatní zachránili. Tak prečo treba ten test? Nech povie, prídeme o mesiac a zlikvidujeme to. Ale toto prečo? Musia ich kŕmiť, dávajú do toho energiu a predsa? Je to nefér!" hovorí Rézverő.
Veľké farmy so zlikvidovaným chovom, si na kompenzáciu budú musieť počkať
"Oni nemajú teraz žiadny príjem z ničoho, čo s tými ľuďmi, ktorí tam pracujú a teraz idú aj jarné práce, musí osivá zabezpečiť, aspoň nejakú zálohu dostali," ozrejmila predsedníčka Agrárnej komory Slovenska Helena Patasiová.
"Oni sú poistení. Štát musí vedieť v prvom rade, koľko dostane z poisťovne, aby im nedal viac ako v skutočnosti ich treba odškodniť. Podľa toho sa vieme k tomu postaviť," dodal Takáč.
Poistenie nahradí škody, keď chovateľ príde o niekoľko kusov dobytka, ale nie celý chov. "To je komplex škôd a fatálneho výpadku príjmov na niekoľko rokov. Taký úder, žiadne poistenie nepokryje a bez pomoci štátu je obnova chovu jednoducho nemožná," uviedol Maroš Sýkora, hovorca spoločnosti Naše farmy.