Skoro jasno
Bratislava
Aleš
13.4.2025
Zahraničný obchod je opäť v mínuse – viac sme doviezli, než vyviezli
Zdielať na

Zahraničný obchod je opäť v mínuse – viac sme doviezli, než vyviezli

BRATISLAVA / Zahraničný obchod, ktorý ťahá našu ekonomiku a zamestnanosť, je opäť v mínuse. Znamená to, že sme toho za viac peňazí doviezli, ako vyviezli. A to je pre pro-exportnú ekonomiku zlý signál. Navyše sa na nás rúti colná vojna.

Štáty únie sa už dohodli na recipročných clách. Brusel je však naďalej ochotný s USA rokovať. Za diplomaciu a zdržanlivosť si ale vyslúžil od amerického prezidenta veľmi neslušný odkaz.

Zahraničnému obchodu neprial december, január ani február. "Čo na Slovensku nie je zvyčajne tak dlhšie trvajúce obdobie. Zvyčajne sa mínusy vyskytovali len ojedinele, v jednotlivých mesiacoch," uviedla hovorkyňa Štatistického úradu Slovenskej republiky Jana Morháčová.

Máme zlé saldo a zahraničný obchod skončil za prvé dva mesiace tohto roka v červených číslach, so stratou 275 miliónov eur. Napriek tomu vývoz rástol a ťahala ho tá najdôležitejšia zložka. "Stroje a automobily sú ťahúňom zahraničného obchodu, rástla medziročne, čiže táto zložka nemá žiadne výkyvy, čo sa týka nejakého poklesu," dodala Morháčová.

Tri mesiace zahraničného obchodu Slovenska v mínuse sú naozaj atypické a nie je to dobrá správa pre Slovensko, a to tam ešte nie sú zahrnuté clá Donalda Trumpa, ktoré začali platiť druhého apríla. Deficity zahraničného obchodu tak môžeme čakať aj v najbližších mesiacoch. Problém s Amerikou trápi všetkých exportérov, aj Poliakov. Na stretnutí s automobilkami to pragmaticky zhodnotil Donald. Ale ten poľský – Tusk. "Našou úlohou nie je sťažovať sa, ale hľadať riešenia, aj s vašou pomocou," informoval poľský premiér Donald Tusk.

Jedným z riešení sú odvetné clá. Štáty únie sa už dohodli na odvetných tarifách na vybrané americké tovary. Platiť začnú 15. apríla. Ďalším je hľadať nové trhy. Na tom sa zhodli aj ministri hospodárstiev členských štátov na krízovom stretnutí v Luxembursku. "Napríklad dotiahnuť dohodu s Mercosurom a aktivovať a hľadať ďalšie vhodné trhy, ako je trebárs juhovýchodná Ázia," český minister priemyslu Lukáš Vlček.

"Dofinancovanie bezbariérovej obchodnej dohody s Latinskou Amerikou," reagovala ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD). Európa vystupuje najmä jednotne a naďalej je ochotná rokovať. "Pretože v Spojených štátoch môže byť za týždeň, za mesiac všetko inak," dodal Vlček. Dobrej rozprávke však nezazvonil zatiaľ zvonec.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy