V Chorvátskom Grobe to vrie. Učitelia a rodičia stále vedú spor so starostkou
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
CHORVÁTSKY GROB / Jedna riaditeľka školy odvolaná, druhá odstúpila. Chýbajú pedagógovia a v obci bolo referendum. Prekážajú im rozhodnutia starostky, ktoré podľa niektorých na dvoch školách vyhrotili situáciu. O dianie v tejto obci sa už zaujíma aj minister školstva.
Problém v Chorvátskom Grobe sa začal vlani keď poslanci obecného zastupiteľstva z dôvodu vysokého záujmu o základnú školu zo strany rodičov prijali všeobecne záväzné nariadenie. To umožňovalo do tejto školy prednostne prijať deti zamestnancov školy ako aj obecného úradu. Jeden z obyvateľov obce podal podnet na prokuratúru, ktorá rozhodla, že VZNK-ko bolo v rozpore so zákonom.
"VZN-ko nebolo zrušené obecným zastupiteľstvom, takže bolo pre mňa záväzné," povedala riaditeľka Základnej a materskej školy Javorová Alej Silvia Hikkerová v oktobri minulého roka. "Ja tvrdím, že pani riaditeľka pochybila, pretože robila a konala v rozpore s všeobeocne záväzným predpisom," uviedla starostka obce Chorvátsky Grob Vladimíra Vydrová.
Po odvolaní riaditeľky Hikkerovej skončili niektorí pedagógovia na dlhodobej PN-ke, čo spôsobilo zastupovanie vyučovacích hodín pedagógmi, ktorý na daný predmet nemajú aprobáciu. "Na škole stále sa supluje, stále dennodenne chýba minimálne niekedy 10 až 16 pedagógov," uviedla učiteľka Eva Chrkavá Baničová.
"Viete si predstaviť, akí zúfalí boli rodičia deviatakov, ktorí išli na prijímačky. Nemali dlhodobo matikára teraz vypadla dlhodobo slovenčinárka," povedala predsedníčka rady školy Katarína Bálintová.
"Situácia je stabilizovaná a vyučovací proces nie je ohrozený. Šumy, ktoré v tomto smere niekto zámerne rozširuje sa nezakladajú na pravde a smerujú len k zneisťovaniu detí a rodičov," tvrdí starostka obce Vladimíra Vydrová.
Na podnet rodičov prišla do základnej školy preveriť stav zabezpečenia výchovno-vzdelávacieho procesu aj štátna školská inšpekcia. "Škola realizovala výchovno-vzdelávací proces podľa učebného plánu, ktorý bol súčasťou školského vzdelávacieho programu. Učebný plán nebol v súlade s Rámcovým učebným plánom pre ZŠ s vyučovacím jazykom slovenským štátneho vzdelávacieho programu," uvádzajú zistenia kontroly štátnej školskej inšpekcie.
"Boli tam drobné, nazvem to zistenia. Základné školy patria pod zriaďovateľskú pôsobnosť miest a obcí," uviedol minister školstva Tomáš Drucker.
Riadneho riaditeľa nemá ani druhá základná škola v obci. "Zo začiatku som si neuvedomovala, že ide zo strany zriaďovateľa o pokusy manipulácie a nátlak. Až keď to prekročilo únosnú hranicu, a začalo sa to odzrkadľovať aj na mojom zdraví, rozhodla som sa podať demisiu," povedala bývalá riaditeľka Základnej školy Školská Petra Húleková.
"Začali sa tam hromadiť anonymné maily, proti jej činnosti proste niekto akokeby chodil za ňou a zámerne ju sledoval, aj keď drobné chyby, aj keď tam vlastne chyby neboli, aj tak upozorňoval na možné chyby," povedala jedna z učiteliek.
"Pravdou je, že tak, ako vždy som vyžadovala dodržiavanie pravidiel, nariadení a právnych predpisov. Takto postupuje každý zriaďovateľ na Slovensku v záujme zabezpečenia riadneho chodu školy," uviedla starostka.
Niektorí nespokojní obyvatelia Chorvátskeho Grobu iniciovali referendum za odvolanie starostky. "Chodili ľuďom do schránok letáky zo strany obce, kde pani starostka vyzývala na neúčasť v referende. Jedny sa pýtali z akých zdrojov to bolo platené," povedal jeden z rodičov. "Pozorný čitateľ poznajúci slovenský jazyk mohol na každom letáku nájsť informáciu, že letáky som si financovala zo súkromných zdrojov. A pozorovateľom isto neuniklo, že roznos letákov robili kamaráti, priatelia a rodina," povedala starostka.
Včerajšie referendum je neplatné. Nezúčastnila sa ho totiž nadpolovičná väčšina oprávnených voličov.