Slovensko má málo maku. Môžu za to drogy...
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
Mak bol kedysi jednou z najrozšírenejších plodín u nás. Odkedy však je na jeho pestovanie potrebné povolenie podľa zákona o omamných látkach, pestovateľov rapídne ubudlo. Väčšinu maku, ktorý potrebujeme v potravinárskom, ale najmä farmaceutickom priemysle, tak musíme dovážať.
Pestovateľ maku, Tomáš Breda, ho začal pestovať v podstate náhodou. Po zaniknutí blízkeho cukrovaru hľadal náhradu za cukrovú repu. "Som potreboval nájsť ďalšiu technickú plodinu," hovorí Breda. Mak považuje za výbornú predplodinu. Údajne je po ňom najkrajšia pšenica.
Na pestovanie treba povolenie
Vo veľkom však mak nemôžete pestovať len tak. Nad 100 m2 musíte mať povolenie. "Pestovanie maku je riadené zákonom," uvádza Zoltán Kantor zo združenia Slovenský mak. To znamená, že potrebujete získať povolenie od ministerstva zdravotníctva.
To vám ho vydá okrem iného len vtedy, ak viete dokladovať, komu mak predáte. "Už pri sebe musí mať pestovateľ podpísaný kontrakt s odberateľom," hovorí Zuzana Čižmáriková z ministerstva zdravotníctva.
Pre farmaceutický priemysel
Pán Tomáš pestuje mak pre farmaceutický priemysel. Ten totiž od neho kúpi nielen samotné makové zrniečka ale aj tzn. makovú slamu. Teda prázdne makovice. "Cena maku má strašne kolísavé ceny. Cena makoviny je už zaujímavejšia," tvrdí Breda. V prípade, že by predával len samotný mak pre potravinárske účely, tie prázdne makovice musí zlikvidovať do 24 hodín od zberu.
Najväčší producent je Česko
Jedným z najväčších producentov maku sú naši český susedia. Niekedy sa u nich mak pestuje aj na výmere viac ako 60 tisíc hektárov. U nás je to oveľa menej.
"Ministerstvo zdravotníctva má počet hlásení na 1250 hektárov, ale keďže je nepriaznivé počasie reálne je obsiatych 750 hektárov," uviedla Čižmáriková.
Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.
TV JOJ